Strokovnjaki upravljalca elektrarne Tepco, ki skrbijo za saniranje jedrske elektrarne Fukušime, so v reaktor poslali majhnega robota. Ta naj bi naredil posnetke notranjosti reaktorja, ki se je po katastrofalnem potresu l. 2011 raztopil. Zbiral pa naj bi tudi podatke o temperaturi in nivojih radioaktivnosti.
Pričakovali so, da bo robot v reaktorju delal vsaj deset ur, a se je ustavil že po treh urah. Kljub temu pa je poslal nekaj posnetkov razdajane notranjosti reaktorja. Na posnetkih se vidi, da se iz reaktorja še vedno kadi, robot pa je posnel tudi manjše ostanke, ki so videti kot kamni ali delci kovin.
Zakaj je robot nehal delati, še ugotavljajo. Predvidevajo pa, da je bil izpostavljen do 10 sievertov na uro. Zgornja meja radioaktivne izpostavljenosti za ljudi je od 4 do 5 sievertov v zelo kratkem času. Operaterji Tepca so se odločili, da bodo robota izklopili in pustili v reaktorju. V reaktor pa nameravajo po drugi poti poslati še enega robota.
Japonsko je 11. marca 2011 prizadel močan potres z magnitudo 7,1, ki mu je sledil še cunami. Potres je prizadel nuklearno elektrarno Fukushima 1, kjer je prišlo do odpovedi opreme, posledično pa so se stopili trije reaktorji. Jedrska elektrarna ima sicer skupno šest reaktorjev, štiri leta po katastrofi pa je tam še vedno razdejanje. Za saniranje območja pa bo potrebno več desetletij.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.