Na 193-metrski tovorni ladji Und Adriyatik, ki je pod turško zastavo plula proti Trstu, je okoli 4. ure kakih 15 navtičnih milj zahodno od Rovinja izbruhnil požar, je sporočila tiskovna predstavnica hrvaškega Ministrstva za morje, promet in infrastrukturo Marina Halužan.
Na ladji je 11 ton nevarnih snovi - gre za mineralna olja - in 200 tovornjakov, v katerih je od 100 do 200 ton goriva, in 800 ton težkega goriva in okoli 50 ton lahkega goriva. Ogenj je že povsem uničil krmo, premec in notranjost ladje pa še vedno gorita. Vzrok požara še ni znan, možno pa je, da je zagorel rezervoar za gorivo enega izmed tovornjakov.
Nevarnosti eksplozije ni več
"V tem trenutku ni več nevarnosti eksplozije, saj je večji del ladijskega tovora že zgorel. Še vedno pa obstaja možnost ekološke katastrofe, zato bomo ladjo celo noč hladili. Sedaj je situacija pod nadzorom,“ je povedal hrvaški državni sekretar za pomorstvo Branko Bačić. Ladja, ki še vedno gori, pa je prepuščena vodnemu toku in vetru, kar pa v dani situaciji predstavlja velik problem. "V taki situaciji bi pričakovali, da bi poveljnik ladje preden je zapustil ladjo poskrbel, da je zasidrana. Tako bi situacijo lažje obvladali,“ je povedal Bačić.
"Danes smo vse moči usmerili v to, da ladja ne potone, da se ne pregreje. V tem smo bili uspešni, do onesnaženja ni prišlo,“ je povedal Dino Kozlevac, vodja gasilcev Istrske županije.
Kako se je začelo?
Potem ko so prejeli klic na pomoč, je Nacionalni center za iskanje in reševanje na morju na kraj poslal tri plovila, ki so bila v bližini, grško potniško ladjo Ikarus Palace, tovorno ladjo Rik in vlačilca Brodospas Sun. Reševalna akcija je stekla okoli 5. ure, pri čemer so celoten Und Adriyatik zajeli plameni. Grška ladja Ikarus Palace je okrog 7. ure zjutraj rešila vseh devet potnikov in 22 članov posadke, ki so v strahu pred plameni poskakali v morje. Grška potniška ladja je potnike in člane posadke že odpeljala v Trst.
Krizni štab pa se bo moral odzvati na nekatere kritike, da zelo dolgo niso odreagirali.
Ekološki štab v Pulju
Na hrvaškem državnem centru za zaščito in reševanje so ocenili, da obstaja velika verjetnost, da se bo ladja Und Adriyatik tipa ro-ro potopila ter da bo prišlo do ekološkega onesnaženja. Pristojne hrvaške oblasti so na kraj poslale kanader, ki je začel gasiti okoli 13. ure, vendar pa je z gašenjem prenehal zaradi nevarnosti eksplozije.
Po osmih preletih so kanaderja odpoklicali, ker ni imel nobenega učinka, je povedal Kozlevac. ''Požar divja v notranjosti ladje, zato lahko voda vdre v trup,'' je pojasnil. "Možnost gašenja je vprašljiva, ker gre za ladjo zaprtega tipa. Kljub temu poskušamo storiti vse, kar je mogoče. Ladja gori v celoti, obstaja nevarnost eksplozije,'' je opozoril.
V Pulju so postavili tudi ekološki krizni štab. Gorečo ladjo brez kapetana in članov posadke morski tokovi in veter trenutno nosijo s hitrostjo eno navtično miljo in pol na uro proti jugu. S takšno hitrostjo bo dosegla hrvaško obalo že čez 10 ur.
Na puljskem letališču je pristala posebna skupina ekspertov iz Nizozemske, ki so jo na pomoč povabili lastniki ladje. Ti bodo poskusili z nekaj kontejnerji opreme poskrbeti, da ladja ne bo dogorela do konca oziroma da ne bo potonila. Skupina je sicer tudi sodelovala pri reševanju potopljene ruske jedrske podmornice Kursk.
Do kraja pomorske nesreče sta z ladjo odplula tudi hrvaška ministra za notranje zadeve ter morje in promet, Berislav Rončević in Božidar Kalmeta, ki sta potrdila, da so o nesreči obvestili sosednji Slovenijo in Italijo.
60 navtičnih milj od slovenske obale
V pripravljenosti so tudi na Luški kapetaniji Koper, kjer so imeli tudi sestanek s civilno zaščito, je za 24ur.com povedal direktor koprske kapetanije Bruno Potokar. Glede na položaj plovila in tokove je namreč možno, da bi morebiten madež prineslo tudi v slovenske vode. Vendar pa piha burja, ki bo, če bi prišlo do izlitja, madež odnesla na odprto morje, je za 24ur.com pojasnil predstavnik za stike z javnostjo na Upravi za zaščito in reševanje Bojan Kuntarič.
"Trenutno so vremenske razmere neugodne, saj bi se v primeru izteka goriva tekom današnjega dne madež gibal proti obalnim vodam Slovenije. Za četrtek ocenjujemo, da bodo vremenske razmere takšne, da bo burja povzročila gibanje teh vodnih mas proti zahodu," pa je povedal državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Mitja Bricelj.
V Agenciji RS za okolje so ob tem ocenili, da se bo dimna zavesa, ki nastaja zaradi požara, danes do noči širila v smeri proti jugozahodni obali Istre, nato pa proti jugu oz. jugovzhodu na odprto morje. "Do konca tega tedna je, kar se tiče vetra in plimnega morskega toka, možnost direktnega vpliva nesreče na območju slovenskega morja majhna," so navedli v sporočilu za javnost.
Pilot, ki je dopoldne preletel območje nad gorečo ladjo, upravnik Aerokluba obalnega letalskega centra Portorož, ki ima pogodbo z ministrstvom za obrambo za opazovanje morebitnih nesreč, Benjamin Ličer, pa je med drugim povedal, da so v popolni pripravljenosti.
Po njegovih besedah bo v četrtek po potrebi ponovno poletel, če bo prišlo do onesnaženja, pa bo to javil slovenskim organom. "Dopoldne med letom se ni kaj dosti videlo, saj je bilo megleno, zaradi megle so imeli težave tudi z gašenjem," je še povedal Ličer.
V primeru, da pa bi se morebitni madež začel premikati proti Sloveniji, bi civilna zaščita postavila tako imenovane morske zavese, s katerimi bi skušali preprečiti onesnaženje. Sicer pa bodo skušali na Hrvaškem ladjo potisniti proti obali, da bi nasedla, saj bi tako morebiten madež lažje ustavili. Gre za običajen postopek v takih primerih.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.