Sirske sile so danes v obstreljevanju četrti Baba Amr v mestu Homs, ki ga oblegajo že 20 dni, ubile najmanj devet civilistov, 40 jih je bilo ranjenih, je sporočil eden izmed sirskih aktivistov. Še 14 ljudi je po navedbah sirskih aktivistov padlo pod streli sirskih varnostnih služb v mestu Idlib blizu sirsko-turške meje.
V osrednji provinci Hama so sile predsednika Bašarja al Asada ubile 19 ljudi, med njimi sedem članov ene družine, vključno s tremi otroki, so še sporočili aktivisti Sirskega observatorija za človekove pravice. V spopadu z uporniki v Homsu je danes umrlo tudi sedem pripadnikov al Asadove vojske, so še dodali. Trije protestniki so v nasilju režimskih sil danes umrli v Alepu, po eden pa v Dari in Deir el Zurju.
ZN: Ostrostrelci streljali otroke
Združeni narodi (ZN), ki so Sirijo že obtožili zločinov proti človeštvu, poročajo, da so ''režimski ostrostrelci načrtno streljali in ubijali otroke, ženske in druge neoborožene civiliste, prav tako so bombe načrtno odvrgli na zelo poseljena območja mest''. Zanesljivi viri ocenjujejo, da je bilo v nasilju od marca 2011 ubitih okoli 500 otrok.
Nasilje se od novembra lani le še stopnjuje, še posebej v mestih Homs, Hama in Idlib. ''Januarja in februarja letos so bile v Homsu brutalno umorjene cele družine. Številne so ugrabili, da bi se nasprotnikom tako maščevali, zahtevali odkupnine ali pa jih imeli za talce,'' so še sporočili preiskovalci ZN.
Rdeči križ se je prebil v četrt Baba Amr. Rešuje ženske, otroke in ranjene.
Sirska opozicija je objavila posnetek ranjene francoske novinarke Edith Bouvier, v katerem prosi za evakuacijo. V napadu je bila močno ranjena in jo drugače, kot da jo prepeljejo z reševalnim vozilom, ne morejo prenesti iz nasilja polnega Homsa. Kmalu nato je sirska opozicija objavila še video, v katerem podoben apel izrazi tudi fotograf britanskega časnika Sunday Times Paul Conroy, ki je bil prav tako ranjen v napadu. ''Ranjen sem bil v raketnem napadu (22. februarja) in imam tri velike rane na nogi. Moja kolegica Marie Colvin je bila v tem napadu ubita. Trenutno me zdravijo pri Svobodni sirski vojski. Naj poudarim, da sem tu gost, ne talec. Vsaka pomoč bi bila dobrodošla,'' je pozval britanski fotograf.
Zahodne oblasti so od uradnega Damaska zahtevale takojšen dostop do ujetih civilistov v Homsu ter drugih sirskih mestih in takojšnjo evakuacijo omenjenih novinarjev.
Predstavnikom Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) in sirskega Rdečega polmeseca je medtem danes uspelo vstopiti v četrt Baba Amr. Že so evakuirali ženske in otroke, načrtujejo pa tudi evakuacijo ranjenih, med njimi dva zahodna novinarja, pa tudi trupli ameriške novinarke in francoskega fotografa, ki sta bila v obstreljevanju Homsa ubita v sredo. Ekipe ICRC se o evakuaciji ljudi, ki potrebujejo zdravniško oskrbo, pogajajo tako s sirskimi oblastmi kot opozicijo, je sporočil ICRC.
'Kongres v interesu Američanov in sionistov'
O načrtu pomoči za Sirijo je danes v Tunisu razpravljala skupina držav prijateljic Sirije, kar so z neodobravanjem sprejeli nekateri v tunizijski prestolnici živeči Sirci in Tunizijci. Ti menijo, da gre za "kongres v interesu Američanov in sionistov". Pred hotelom, ki gosti srečanje, se je danes zbralo več deset protestnikov z gesli "Obama, utihni, Sirija ni tvoja" in "Ne sramotnemu kongresu". Protestnike je tunizijski policiji s pomočjo gumijevk uspelo razgnati.
Skupina držav prijateljic Sirije, ki vključuje ZDA, evropske in arabske države, je podprla protirežimsko opozicijo v državi in pozvala predsednika Bašarja al Asada k odhodu v izgnanstvo. Zahtevala je tudi takojšnjo prekinitev spopadov in zagotovitev dostopa humanitarne pomoči prizadetim v nasilnem zatiranju protirežimskih protestov. Skupina je Asadu zagrozila z novimi sankcijami, če se nasilje režima proti lastnemu narodu ne bo takoj končalo.
Sirski režim je zapravil vse možnosti za mir in če ne bo omogočil dostopa humanitarnim delavcem do civilistov, bo imel na svojih rokah še več krvi, je dejala ameriška državna sekretarka Hillary Clinton. Dodala je, da bo Asad plačal "visoko ceno" za ignoriranje mednarodne skupnosti.
Države, zbrane v Tunisu, so tudi odločno obsodile sistematične kršitve človekovih pravic, ki jih izvaja sirski režim. Še posebej so obsodile uporabo težkega topništva in tankov v naseljenih območjih. Pozvale so k uresničitvi mirovnega načrta Arabske lige, po katerem bi Asad sestopil s predsedniškega položaja v zameno za imuniteto pred pregonom zaradi zločinov, storjenih med zatiranjem vstaje. "Tistim, ki pravijo, da je to nepravična rešitev, odgovarjamo, da je to res nepravično, vendar so življenja več tisoč Sircev pomembnejša kot ta pravica," je dejal gostitelj, tunizijski predsednik Moncef Marzuki.
Po njegovih besedah bi bil prenos oblasti, kakršnega so izvedli v Jemnu s sestopom dolgoletnega predsednika Alija Abdulaha Saleha in z zagotovitvijo imunitete pred sodnim pregonom, najboljša rešitev za končanje nasilja v Siriji.
Zasedanja v Tunisu se je sicer udeležilo več kot 60 držav, med njimi ZDA, Velika Britanija, Francija, Nemčija, Turčija in Egipt. Slovenijo je zastopal Igor Pogačar, ki je na zunanjem ministrstvu koordinator za slovenske aktivnosti na območju Bližnjega vzhoda in Severne Afrike. Med udeleženci konference v Tunisu ni bilo Rusije in Kitajske, ki nasprotujeta vsakršnemu posredovanju mednarodne skupnosti v Siriji. Že dvakrat sta z vetom v Varnostnem svetu Združenih narodov zavrnili kakršnekoli ukrepe proti al Asadovemu režimu, ki bi lahko pripeljali do konca že enajst mesecev trajajočega krvavega zatiranja opozicije v državi. Generalni sekretar Arabske lige, Nabil al Arabi je kljub temu v Tunisu še enkrat pozval VS ZN, naj pomaga doseči prekinitev ognja v Siriji.
'Asad ni pripravljen odstopiti'
Vodja odbora za zunanje zadeve ruske dume Aleksej Puškov, član vladajoče ruske stranke Enotna Rusija, je danes opozoril, da sirski predsednik Asad "ni pripravljen odstopiti". "Protestno gibanje obstaja, vendar ni tolikšno, da bi predsednik čutil, da se vse okoli njega ruši – da vse razpada in da mora odstopiti," trdi Puškov, ki se je z al Asadom sestal ta teden v okviru štiridnevnega obiska v Siriji. Puškov meni, da je vprašanje al Asadovega odstopa "popolnoma umetno ustvarjeno in prenapihnjeno".
Posebno veliko podporo uživa al Asad po Puškovovih besedah v Damasku. "Čutiti je napetost, vendar ni občutka, da bi bilo mesto na robu državljanske vojne," je še dejal Puškov. "Na žalost prihaja do demonstracij, ki ponekod terjajo žrtve, toda trgovine so odprte, vse je odprto do poznih večernih ur ... vsakdanje življenje zgleda normalno," je dodal.
Annan posebni odposlanec za Sirijo
Nekdanji generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Kofi Annan je posebni odposlanec za Sirijo, sta odločili organizaciji Združeni narodi in Arabska liga. Annan si bo prizadeval, da se bodo končali nasilje in kršitve človekovih pravic ter spodbujal mirno rešitev krize v Siriji. Kot sta sporočili organizaciji, bo 73-letni diplomat iz Gane v iskanju konca nasilja in humanitarne krize ter mirne rešitve politične krize in prehoda države v demokracijo sodeloval z akterji v Siriji in po svetu.
Annan, ki je imenovanje že sprejel, je vse strani v konfliktu v Siriji pozval, naj z njim sodelujejo. Obenem je izrazil odločenost, da konča nasilje in kršenje človekovih pravic v Siriji.
Imenovanje Annana za posebnega odposlanca sta podprli tudi zaveznici sirskega režima Rusija in Kitajska. Rusko zunanje ministrstvo je izrazilo pripravljenost na tesno sodelovanje z nekdanjim generalnim sekretarjem ZN. Obenem je Moskva izrazila tudi upanje, da bo Annan lahko pripomogel k rešitvi političnih in humanitarnih problemov v Siriji.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.