Čilski vulkan Puyehue-Cordon Caulle tudi 11 dni po nenadnem silovitem izbruhu, ki je prinesel vrsto težav, hkrati pa poskrbel za nekaj res neverjetnih prizorov, ne kaže nobenih znakov umirjanja. Iz njega se še vedno vije kar devet kilometrov visok stolp dima, visoko v zrak pa leti tudi kamenje.
Okoli 4000 prebivalcev so že evakuirali, približevanje ognjeni gori pa odsvetujejo. Kljub temu se je ekipa novinarjev in snemalcev, ki so jih vodili domačini, odpravila v njeno bližino. Bruhajočemu ognjeniku so se približali na kilometer in naredili nekaj res osupljivih bližnjih posnetkov. Pogledate si jih lahko v priloženem videu.

Puyehue-Cordon Caulle se je prebudil 4. junija po več desetletjih mirovanja, zaradi vulkanskega pa se odpovedi letov vrstijo ne le v Čilu in drugih državah Južne Amerike, ampak tudi v Avstraliji in na Novi Zelandiji. Na južni polobli se tako soočajo s podobnimi problemi kot pred kratkim v Evropi, a je njihova razsežnost večja. Zaradi drugačne sestave magme – ta je gostejša in teče počasneje – se namreč v Čilu v zrak sprošča več pepela kot na Islandiji.
Pepel pa težav ne povzroča le v zraku, ampak tudi na tleh. Na ceste se nalaga v debelih plasteh in zato podobno kot snežni zameti hromi promet. Zaradi debele plasti pepela na rekah pa je v vodi zmanjkalo kisika in številne živali so poginile.

Sicer pa se v zadnjih letih izbruhi vulkanov v Čilu kar vrstijo. Leta 2008 je za spektakularen šov poskrbel Chaiten, ki se je zbudil po več tisočletjih mirovanja, Llaima, eden od najbolj aktivnih v Južni Ameriki, pa je bruhal med letoma 2008 in 2009. V Čilu je sicer okoli 2000 ognjenikov, več jih je le v Indoneziji.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.