Francesco Schettino, kapitan ladje Costa Concordia, ki je pred slabima dvema tednoma nasedla ob toskanski obali, je deležen vse večjih pritiskov in obtožb. Pristojne italijanske oblasti namreč odgovornost za nesrečo pripisujejo prav njemu.
Hude očitke na njegov račun je izreklo tudi ladijsko podjetje Costa Crociere, ki je lastnik ponesrečene križarke. Kot je v senatu povedal izvršni direktor podjetja Pierluigi Foschi, se je poskušal Schettino s podjetjem dogovoriti o enotni zgodbi glede poteka nesreče, da bi se razbremenil krivde, kar pa je Foschi zavrnil. "Schettino je hotel državnim tožilcem povedati, da je ladja po izpadu elektrike na krovu trčila ob čer," je dejal Foschi.
Kapitan ni samo lažnivec in neodgovornež, ampak je tudi pripravljen "prirediti zgodbo, ki naj bi jo posredovali oblastem, in sicer da je na ladji najprej zmanjkalo elektrike in je posledično trčila v skalovje," je v izjavi oblastem sporočil direktor pomorskih operacij pri Costi Crociere Roberto Ferrarini, poroča italijanska La Stampa.
Kot je zapisal, sta se s kapitanom na dan potopa večkrat slišala po telefonu. Prvič ob 21.57, ko je Schettino povedal Ferrariniju, da je ladja trčila v čer. Zadnji klic je kapitan opravil ob 1.35. Takrat je poskušal Ferrarinija obvestiti o trenutnem dogajanju, kar pa po mnenju direktorja ni bilo zanesljivo, saj je bil Schettino takrat že na otoku Giglio.
Med prvim in zadnjim klicem jih je bilo še več, skupaj 17, predvsem takih, v katerih je Schettino poskušal prepričati Ferrarinija, da položaj ni tako resen. Kot je povedal Ferrarini, je kapitan o dogajanju govoril z jasnim in mirnim tonom, dokler ni ob 22.45 potrdil, da je ukazal potnikom in osebju, naj zapustijo ladjo.
Podjetje je tudi zavrnilo navedbe Schettina, da mu je eden od vodilnih dejal, naj pelje po začrtani poti v bližini otoka Giglio, ki je bila nato usodna za ladjo. "Tega manevra nismo odobrili. O tem nismo bili obveščeni," je še dejal Foschi.
"Za nesrečo zagotovo odgovoren Schettino"
Poveljnik italijanske obalne straže, admiral Marco Brusco, pa je med zaslišanjem v senatu v Rimu dejal, da je za nesrečo "zagotovo" odgovoren Schettino. Če bi pravočasno opozoril na nesrečo, bi se verjetno izognili smrtnim žrtvam. Kapitan je ob nesreči izgubil "dragoceno uro časa" za rešitev potnikov in članov posadke, je menil Brusco.
16 mrtvih, 16 jih še pogrešajo
Iskanje pogrešanih s Coste Concordie se medtem nadaljuje. Vremenske razmere so naklonjene tako reševalcem kot tudi strokovnjakom, ki se pripravljajo na prečrpavanje goriva iz ladje. Pogrešanih je še okoli 16 ljudi, do zdaj pa so iz razbitin potegnili 16 trupel.
A upanja, da bi koga od pogrešanih še našli, je vse manj. Kot je dejal vodja italijanske civilne zaščite Franco Gabrielli, je prišel čas, ko bo treba priznati, da ni več upanja za preživele. "Postopoma bo treba sprejeti, da v teh pogojih ni več upanja za preživetje," je dejal Gabrielli, ki vodi akcijo iskanja. Po njegovih besedah reševalci ne preiskujejo le ladje same, pač pa tudi morsko dno.
Potapljačem sicer precej težav povzročajo organski odpadki in kemikalije z 290 metrov dolge ladje, saj predstavljajo nevarnost za njihovo zdravje. Pristojne toskanske oblasti so, denimo v vodi okoli ladje, ugotovile visoko koncentracijo čistila tensid.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.