''Sam se bom odločil, kdaj bom umrl. Če tega ne storim, bom izbral trpljenje, ki ga bo preživljala tudi moja družina. Tako ali tako bom na koncu umrl,'' je leta 2006, ko je izvedel, da ima degenerativno bolezen živčnega sistema, dejal nekdanji računalničar Craig Ewert. Bolezen prizadene osnovne telesne funkcije, kot je delovanje mišic, govor, dihanje, hoja in gibanje telesa. Tik pred smrtjo je pred kamerami Sky Newsa v živo povedal, da hoče umreti, preden izgubi zmožnost govorjenja, dihanja in goltanja.
Ko je izvedel za diagnozo, je živel v Veliki Britaniji, kjer je evtanazija prepovedana. Preselil se je v Švico, kjer je samomor z asistenco dovoljen. Zavedal se je, da je samomor greh, ki ga Bog prepoveduje, vendar je dejal: ''Veste, kaj? Bog je aparat, ki me ohranja pri življenju,'' je dejal. ''Počutim se kot prazna lupina,'' je dodal.
Slovo od sina in hčerke je bilo ganljivo. Prosil ju je za razumevanje in jima razložil, da ''je to pot, po kateri mora iti''. Zadnje besede je namenil soprogi Mary, s katero je v 37 letih doživel ''polno prelepih intimnih trenutkov''. Nato se je zdravnik Hans-Jurg Schweizer pogovoril z njim in ga še enkrat vprašal za končno odločitev. ''Srečno pot. Se vidiva. Ljubim te,'' je v solzah dahnila njegova žena. "Tudi jaz te ljubim. Tako močno," je odvrnil.
Popil je smrtonosno količino uspaval, si z jabolčnim sokom poplaknil usta ter mirno umrl ob zvokih Beethovnove simfonije in v družbi žene, ki ga je vseskozi držala za roko.
Večina za evtanazijo
Prenos evtanazije v švicarski kliniki je razdelil javnost. Nekateri trdijo, da je odločitev pacientova, spet drugi, da gre za neprimeren resničnostni šov. Britanski premier Gordon Brown ni želel komentirati, ali je šlo za ''javni interes'' ali ''neokusen voajerizem''. Dejal je le, da se bodo s tem ukvarjali televizijski varuhi, potem ko bo prenos končan. Ankete so medtem pokazale, da je okoli 80 odstotkov Britancev prepričanih, da bi morali evtanazijo dopustiti.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.