Nemški plezalec Jost Kobusch je ujel trenutek, ko se je ogromna gmota snega in ledu zvalila na bazni tabor in pod seboj pokopala šotore in ljudi. Na posnetku vidimo nekaj ljudi, ki se skušajo rešiti tako, da se skrijejo v šotor, nato jih prekrije plaz. "Zemlja se je tresla in takoj, ko sem videl, da ljudje bežijo, smo začeli bežati tudi sami, da bi rešili svoja življenja," je pod posnetek zapisal Kobusch.
Skoraj umrl pod smrtonosnim plazom, a se ne bo vdal in gre na vrh Medtem ko večina obiskovalcev Mount Everesta, ki so se med potresom znašli na gori, razmišlja, kako čim prej z gore domov, se alpinist Nick Cienski še ni odrekel cilju, da "streho sveta" vpiše med letos osvojene vrhove. Pa čeprav je smrtonosni plaz njegov tabor zgrešil le ta nekaj metrov. Dan po tem, ko je pomagal poiskati trupla 12 od 17 zasutih plezalcev in nositi poškodovane do helikopterja, je tako z mislimi spet usmerjen proti vrhu gore. "V človeku se odvija čustvena vojna, na eni strani je dejstvo, da smo še včeraj v vreče zavijali trupla. No po drugi strani pa smo plezalci in to je nekaj, kar nas lahko doleti, spada zraven," pravi. Kljub temu priznava, da je bilo iskanje trupel tovarišev plezalcev grozljiva izkušnja: "Nekateri so bili izjemno poškodovani. Zelo težko je bilo. V nekaterih primerih smo našli dele teles." Cienski, ki je v Himalajo prvič prišel leta 1987, ko je imel 21 let, tokrat sicer pleza kot del odprave, ki vzpon na goro ponuja za 65.000 ameriških dolarjev, njegov podvig pa je namenjen osveščanju o tihotapljenju otrok za spolne sužnje v okviru organizacije Mission 14. Končanje podviga sicer ni le njegova odločitev. Kot je dejal, se morajo pred tem na goro vrniti lokalni vodiči, ki so medtem večinoma odšli v dolino ali do nižjih postaj, da preverijo, kako je z njihovimi družinami. PLZ RT: Nick on @GMA w/ @RobinRoberts w/ his account of what's happening at #Everestbasecamp http://t.co/yImwMbnbWL pic.twitter.com/AG8hSpuFzz Nad goro medtem še naprej brnijo helikopterji, ki v dolino odvažajo ranjene in tiste, ki želijo čim prej domov. Nekateri pa še razmišljajo kaj storiti, še posebej ob dejstvu, da je veliko stalnih poti zaradi plazov močno spremenjenih. Med njimi je tudi vodja ene od odprav Phil Crampton. Zanj je sicer to že druga huda tragedija, ki ji je priča na tej gori - lani je bil na njej, ko je v snežnem plazu umrlo 16 ljudi. Reševanje ovirajo popotresni sunki Vreme nad Mount Everestom se je zjasnilo in reševalci so uspeli v dolino prepeljati 82 ujetih plezalcev. S helikopterjem so jih reševali po dva naenkrat po tem, ko so bili kar dva dni ujeti na gori, ki so jo razdejali številni snežni plazovi. Reševalcem sicer otežujejo delo številni popotresni sunki, zaradi katerih se na gori še vedno sprožajo plazovi. Še vedno pa ni znana končna številka mrtvih na Everestu. Jamlins Šerpa je dejal, da je naštel že 22 trupel, ki jih bodo prepeljali v Katmandu.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.