Agencija ameriškega obrambnega ministrstva za razvoj novih tehnologij (DARPA) se je lotila iskanja načina za gašenje požarov na vojnih območjih in vojaški opremi. Lotili so se testiranja gašenja s pomočjo elektromagnetnega in akustičnega valovanja, postopek pa so zaenkrat preizkusili le v laboratoriju.
Pentagon sicer požari upravičeno skrbijo. Leta 2008 je na požar na letalonosilki USS George Washington pustošil celih 12 ur in povzročil za 70 milijonov dolarjev škode. Tudi zato je bil ustanovljen oddelek za raziskovanje zakonitosti ognja in iskanje tehnik za gašenje.
Fiziki so izhajali iz predpostavke, da je ogenj hladna plazma, zato bi pri gašenju poleg kemije lahko pomagala tudi fizika.
Ko so nato opazovali elektromagnetne in akustične lastnosti požarov, so določili dve tehniki gašenja – s pomočjo elektronov in z zvokom.
Z uporabo elektrode s keramično prevleko je znanstvenikom uspelo pogasiti manjšo količino metana in goreče tekoče gorivo. Metoda deluje z ustvarjanjem oscilirajočega polja, ki pomika cono gorenja do izvora goriva. Električno polje torej ustvarja ionski veter, ki gasi plamen.
V drugem eksperimentu, ki so ga objavili tudi na spletnem portalu YouTube pa je plamen pogašen z akustičnim poljem, ki so ga ustvarili z zvočniki na obeh straneh bazena z gorivom. Učinek je bil dvojen. Zvočni valovi so povečali hitrost zraka, kar je zmanjšalo plamen in olajšalo gašenje, akustično polje pa je tudi povzročilo, da se je požar razširil, a se je znižala temperatura. Plamen namreč ugasne, ko se ista količina toplote širi preko širšega področja. Zvočniki so sicer predvajali specifične zvoke na frekvenci, ki gasi plamen. Tehnika sicer zaenkrat deluje le v laboratoriju. Ali bo kdaj uporabna v realnih situacijah, ostaja veliko vprašanje, bodo pa znanstveniki z raziskavami nadaljevali.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.