Površina arktičnega morskega ledu je najmanjša do zdaj, saj led meri (le) 3,41 milijona kvadratnih kilometrov, kar je za polovico manjša površina od poletnih povprečij med letoma 1979 in 2000. To je nov rekord, od kar led spremljajo tudi s satelitskimi posnetki.
Arktični morski led že leta velja za občutljiv indikator, kaj se dogaja z našim okoljem oziroma kakšne so posledice podnebnih sprememb. Znanstveniki, ki podrobno spremljajo ledeno ploskev, menijo, da gre za temeljne spremembe.
''Že dolgo vemo, da se planet ogreva, prve spremembe so najprej in najbolj vidne prav na Arktiki. Vendar pa nas je presenetilo, kako hitro je prišlo do teh sprememb. Na to nismo bili pripravljeni,'' je pojasnil Mark Serreze, direktor nacionalnega centra za sneg in led v ameriškem Koloradu.
Tudi debelina ledu se tanjša
Površina arktičnega morskega ledu se poveča med temno zimo, ravno septembra pa nato doseže najmanjšo površino, saj se led med poletjem stali. Vendar je bilo tokratno poletno taljenje za večino znanstvenikov presenečenje. ''Klimatski modeli so predvidevali taljenje morskega ledu, vendar je bilo taljenje mnogo hitrejše od predvidenega. Dolgoročno gledano je stalitev ledu očitna,'' je dejala Claire Parkinson, strokovnjakinja za podnebje pri Nasi.
Video vpliva močnega ciklona na taljenje ledu:
Taljenje v poletnem času je tako hitro tudi zato ker je ledena površina tanjša kot v minulih desetletjih. ''Jedro ledene ploskve je trajni led, ki je ponavadi preživel poletje, zato ker je bil tako debel,'' je pojasnil Nasin strokovnjak Joey Comiso in dodal, da ''ker se je tanjšal iz leta v leto, je zdaj postal ranljiv za taljenje.'' Izginuli stari led pozimi tako nadomesti tanjši sezonski led, ki pa med poletjem popolnoma izgine.
Letos se je 5. avgusta ob obali Aljaske v centru Arktičnega morja oblikoval močan ciklon, ki je še bolj načel že tako oslabljeno ledeno površino. Nevihta je odlomila velik kos morskega ledu v morju Chukchi. Ledena gora je nato odplavala v toplejše morje in se popolnoma stopila. ''Ta nevihta je zagotovo igrala pomembno vlogo pri letošnjem nenavadno velikem obsegu topljenja ledu,'' je dejala Parkinsonova. ''Popolnoma enaka nevihta pred desetletji, ko je bil led na večji površini in debelejši, ne bi imela takšnega učinka,'' je še dejala.
Izvršni direktor organizacije Greenpeace International Kumi Naidoo je opozoril, da ''namesto da bi se ukvarjali z izvorom problema podnebnih sprememb, je trenutni odziv naših voditeljev spremljanje taljenja ledu, da bi si po njegovem izginotju razdelili preostanek.''
''S skupnimi napori moramo zaščiti Arktiko pred vplivi podnebnih sprememb in pred nenadzorovanim korporativnim pohlepom. Gre za glavno okoljsko bitko našega časa,'' je še poudaril.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.