Znanstveniki so v Severnem ledenem morju letos izmerili 5,1 milijona kvadratnih kilometrov ledu, kar je občutno več kot lani, ko so ga izmerili rekordno malo.
Animacija, kako se je spreminjala površina ledu v letošnjem poletju:
Glavni razlog, da se je letošnje poletje stopilo manj ledu kot lani, so bile nenavadno nizke poletne temperature na severni polobli. Letošnji minimum je bil, kot so zapisali na spletni strani ameriške vesoljske agencije (Nasa), dosežen 13. septembra. Nasini satelitski podatki pa so 16. septembra lani pokazali, da je površina ledu v Arktičnem morju le še 3,41 milijona kvadratnih kilometrov. To je bila rekordno nizka izmerjena vrednost površine ledu in je predstavljala le polovico povprečne površine v zadnjih dvajsetih letih, kažejo podatki, ki sta jih analizirala Nasa in ameriški nacionalni center za podatke o snegu in ledu (NSIDC). Med letoma 1979 in 2000 je površina Arktičnega morskega ledu merila v povprečju 7,5 milijona kvadratnih kilometrov. Tudi letošnja najmanjša izmerjena površina je med najmanjšimi, in sicer gre za šesto najmanjšo površino med leti 1981 in 2010.
Od konca 70. let prejšnjega stoletja se površina ledu v Severnem ledenem morju sicer vsako desetletje zmanjša za 12 odstotkov, po letu 2007 pa se je hitrost topljenja ledu močno pospešila.
"Pričakoval sem, da bo površina ledu letos večja kot lani," je dejal glaciolog Walt Meier. "Ponavadi je tako, da rekordno nizki vrednosti sledi izboljšanje, po naših satelitskih podatkih led v Arktičnem morju tako ni še nikoli zabeležil rekordno nizkih vrednosti v zaporednih letih."
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.