Nad Havaji je bilo mogoče opaziti leteči krožnik, ki pa ni prišel z nam neznanega planeta. Bil je namreč delo človeških rok. Šlo je za novo vesoljsko plovilo ameriške Nase, ki so ga testirali v bazi ameriške vojske v mestu Kauai na Havajih.
Teste so v preteklih tednih zaradi slabega vremena kar šestkrat prestavili, tokrat pa so se bolj ali manj uspešno končali. V Nasi so, kot so sporočili, zadovoljni. Pojasnili so, da je njihovo plovilo v obliki letečega krožnika Low-Density Supersonic Decelerator ali LDSD poletelo s pomočjo ogromnega balona. Kot upajo, bo plovilo v prihodnosti služilo za polete človeške posadke na Mars.
Testno polovilo se je na določeni višini odlepilo od balona, ki je bil dovolj velik, da bi zapolnil nogometni stadion v kalifornijski Pasadeni, in začel se je test poleta z motorji. Ta je bil uspešen, nato pa se je zapletlo, saj se ogromno padalo, s pomočjo katerega bi krožnik moral pristati v oceanu, ni pravilno odprlo.
Plovilo se je pod dveh urah in pol od vzleta od balona odcepilo na višini 36.500 metrov nad Tihim oceanom. Uspešno so se prižgali motorji, plovilo je doseglo hitrost 4828 kilometrov na uro, kar je približno štirikrat višja hitrost, kot je hitrost zvoka v zraku. Predvsem na ta del testa so bili pozorni znanstveniki, da so lahko videli, kako se obnese oblika plovila.
LDSD je imelo tudi ogromno padalo – največje do zdaj, ki ga je testirala Nasa, katerega namen je bil kontroliran pristanek v Tihem oceanu. A 34-metrsko padalo se ni pravilno odprlo.
Nasa je za testiranje plovil, ki bi na Mars ponesli še večje roverje in v končni fazi tudi ljudi, v petih letih namenil okoli 200 milijonov ameriških dolarjev (146 milijonov evrov). Projekt so začeli leta 2010. Nov test plovila LDSD je predviden za prihodnje poletje.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.