Moški, ki je v torek s kladivom napadel policista pred pariško katedralo Notre-Dame, je v videu, ki so ga preiskovalci našli v njegovem stanovanju, obljubil zvestobo skrajni skupini Islamska država. 40-letnik je med napadom vzklikal, da je borec kalifata in da se maščuje za Sirijo. Policisti so napadalca ustrelili in se zdravi v bolnišnici.
Policisti so video našli med preiskavo stanovanja, ki ga je najemal v kraju Cergy blizu Pariza, je sporočil vir pri preiskavi. Glede na dokumente, ki so jih našli pri njem, gre za Farida Ikkena, doktorskega študenta iz Alžirije, ki je študiral medije na Univerzi Lorraine na vzhodu Francije.
Njegov mentor je medijem povedal, da je presenečen, da je Ikken vpleten v dogodek, saj da je bil goreč zagovornik zahodnih vrednot. Ikken naj bi nekaj časa delal na Švedskem, v Francijo pa je prispel leta 2014.
Tiskovni predstavnik vlade Christophe Castaner je v sredo za radio RTL povedal, da napadalec ni nikoli kazal nobenih znakov radikalizacije. Po njegovih besedah je bil napad "izolirano dejanje".
Profil napadalca naj bi bil uganka za preiskovalce, saj se razlikuje od drugih napadalcev v Franciji. Zdaj čakajo na njegovo zaslišanje.
22-letni policist je bil v napadu lažje ranjen v vrat.
Minister pohvalil policiste, ki niso odlašali s streljanjem
Francoski notranji minister Gerard Collomb je včeraj na novinarski konferenci pred katedralo povedal, da je napadalec ob napadu vzklikal "To je za Sirijo!" in da je napad izvedel s kladivom. Pri sebi je imel osebno izkaznico, po kateri naj bi bil alžirski študent, vendar morajo avtentičnost dokumenta še preveriti. Pri sebi je imel tudi kuhinjske nože.
Zdaj je v bolnišnici in še čakajo poročilo o njegovem zdravstvenem stanju. Minister je pohvalil policista, ki ga je ustrelil. "Če ne bi tako hitro ukrepal, bi lahko napadel tudi turiste," je dodal.
AFP je medtem iz virov blizu preiskavi izvedela, da je napadalec dejal, da je "vojak kalifata" Islamske države.
Posnetek nadzorne kamere:
Ujeti turisti
Francoski mediji so poročali, da so se turisti med streljanjem panično razbežali. V katedrali pa je po napadu ostalo približno 1000 ljudi, ki naj bi jih postopoma izpustili.
Policija je po incidentu zaprla območje pred katedralo in pozvala ljudi, naj ne hodijo k cerkvi, eni največjih francoskih znamenitosti, ki se nahaja na otoku sredi reke Sene v središču francoske prestolnice in jo letno obišče približno 13 milijonov ljudi. Kmalu zatem so že sporočili, da so razmere pod nadzorom.
V Franciji po seriji terorističnih napadov, ki so državo pretresli v zadnjih dveh letih, veljajo izredne razmere, stopnja teroristične grožnje pa je na najvišji ravni.
V zadnjem napadu s smrtnim izidom, ki se je zgodil 20. aprila, tri dni pred prvim krogom predsedniških volitev, je bil na Elizejskih poljanah ubit policist. Današnji napad pa se je zgodil v dneh pred prvim krogom parlamentarnih volitev, ki bo v nedeljo.
Niz napadov se je začel januarja 2015, ko se skrajneži napadli prostore satirične revije Charlie Hebdo in judovski supermarket, pri čemer so ubili 17 ljudi. Islamistični skrajneži so nato 13. novembra 2015 v napadih na bare in restavracije ter koncertno dvorano Bataclan v Parizu ubili 130 ljudi. 14. julija lani je na Angleški promenadi v Nici napadalec s tovornjakom zapeljal v množico ljudi in ubil 86 ljudi.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.