Ni skrivnost, da lokalni ribiči v majhni vasici Taiji na Japonskem vsako leto na krut in grozljiv način pobijejo več kot 20.000 delfinov. Tudi letos sezona lova ni nič drugačna.
Ribiči so v plitek, odročen zaliv, kamor oko javnosti skoraj ne seže, v petek zvabili več kot 250 delfinov, so sporočili aktivisti skupine za pravice živali Sea Shepherd, ki opazujejo njihove aktivnosti. Večino bodo pobili, nekaj pa jih bodo prodali v vodna zabavišča. Že tretjo noč zapored so tako nemočne živali preživele ujete v brezupu, brez hrane in obsojene na smrt.

"Delfini se v zalivu, kamor jih ribiči zvabijo, močno poškodujejo, ko poskušajo uiti. Ribiči jih lovijo z golimi rokami in se z njimi bojujejo, preden jih ubijejo. Skoznje zabijejo železne palice. Delfini ne umrejo takoj, potrebujejo med 20 in 30 minut, da izkrvavijo, se zadušijo ali utonejo. Pobijati jih bodo verjetno začeli v torek," je povedala Melissa Sehgal. "Gre za velike pliskovke, ki na trgu dosegajo visoko ceno. Lahko se jih namreč nauči trikov, kar pomeni, da gre za večmilijonski posel, ki je za Taiji zelo profitabilen," je še dodala.
Grozote, ki se dogajajo v tem neslavnem zalivu, ograjenem z bodečo žico, je razkril že dokumentarni in z oskarjem nagrajeni film The Cove (Skriti zaliv), ki prikazuje kruto ozadje mednarodne zabavne in japonske ribiške industrije. Ribiči delfine na morju obkrožijo in s palicami tolčejo po vodi. Delfini se grozljivega podvodnega zvočnega zidu ustrašijo, zato bežijo stran od njega – naravnost v past. Ribiči jih namreč usmerjajo v omenjeni zaliv, kamor jih nato zaprejo z mrežami. Delfini panično iščejo izhod in pri tem spuščajo srce parajoče zvoke, med poskusi pobega pa se tudi močno poškodujejo, kar je razvidno iz posnetkov. Tako ujeti na milost in nemilost običajno čakajo 72 ur. V tem času jih pridejo pogledat trenerji in pokupijo najlepše, vse ostale pa čaka nehumana smrt. Ko se začne klanje, se ribiči nadnje spravijo s kavlji, sulicami in noži in kmalu je zaliv obarvan krvavo rdeče.
Lovna sezona delfinov na Japonskem se začne septembra in traja do marca. Ribiči se zagovarjajo, da je takšno lovljenje del njihove tradicije in življenja že na tisoče let, za njimi pa stoji Japonska, ki vztraja, da ubijanje delfinov ni prepovedano z nobeno mednarodno pogodbo in da ne gre za ogroženo živalsko vrsto.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.