Hrvaška carina je odprla največji cestni prehod s Srbijo Bajakovo za tovorni promet hitro pokvarljivega blaga, je odločila danes hrvaška vlada, potem ko si predstavniki vlad obeh držav od ponedeljka izmenjujejo medsebojne obtožbe zaradi hrvaške blokade tovornega prometa. Ob srbsko-hrvaški meji čakajo kilometrske kolone tovornjakov.
Srbija postavila ultimat in zagrozila s sankcijami
A to ni pomirilo Srbije. Srbija je zaradi zaprtja meje Hrvaški zagrozila s sankcijami. Srbski premier Aleksandar Vučić je sporočil, da ima Hrvaška do konca srede čas, da umakne zaporo meje za tovorna vozila, če ne bodo sledile politične, pravne in ekonomske sankcije.
Hrvaški premier Zoran Milanović je danes znova sporočil Beogradu, naj se malo pomiri, potem ko je njegov srbski kolega Vučić v ponedeljek napovedal, da bodo sprožili protiukrepe in zahtevali mednarodno zaščito, če Hrvaška ne bo v celoti odprla za tovorni promet prehoda Bajakovo na meji s Srbijo.
Milanović je danes spomnil, da se je zadrževal pri kritiziranju Beograda zaradi begunskega vala, ki je prejšnjo sredo zajel Hrvaško. Srbije ne obsojam, lahko pa jim sporočim, naj malo znižajo ton in naj pošljejo malo beguncev tudi na Madžarsko ter v Romunijo.
Ocenil je, da ni dobro, ker je največji cestni mejni prehod med Hrvaško in Srbijo zaprt za tovorni promet, a je dodal, da bolj trpi srbsko gospodarstvo kot hrvaško.
"To ni dobro, vendar pa moramo v tem trenutku poslati jasno sporočilo. Saj nismo neumni, vidimo, kaj delajo. Vidim, kaj delajo in kakšen dogovor imajo z Budimpešto. Sprostite se malo fantje, vse bomo uredili," je izjavil novinarjem po obisku na današnji skupščini zveze hrvaških antifašističnih borcev v Zagrebu.
Mejni prehod Bajakovo je bil še edini odprt mejni prehod proti Srbiji. Na mejnem prehodu tovornjaki stojijo v dolgih kolonah. Na avtocesti, ki povezuje Beograd in Zagreb je na srbski strani kolona dolga več kot 10 kilometrov.
Vozniki obupani, na meji čakajo več dni
Vozniki tovornjakov, ki so v koloni ujeti že več dni, so obupani. "Situacija je grozljiva, bolje se je izogniti tej poti. Prišel sem v nedeljo popoldne in obtičal v koloni približno tri kilometre od meje. Tukaj stojim že tretji dan," je tamkajšnjim medijem zaupal makedonski voznik. "Nihče ne ve, kaj se bo zgodilo in kdaj bodo odprli mejni prehod. Tukaj čakamo brez sanitarij in ostalega," pravi eden od njegovih kolegov.
GZS: to prevoznikom povzroča veliko gospodarsko škodo
V združenju za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) razumejo, da so v zaostrenih razmerah zaradi velikega navala beguncev kontrole na mejah nujne. "Vseeno pa opozarjamo, da gospodarstvu, zlasti prevoznikom, pa tudi podjetjem, ki so odvisna od 'just in time' dobav, to povzroča gospodarsko škodo," so zapisali pred dnevi.
Kolikšna bo škoda, trenutno še ne morejo natančno napovedati. Da bi bile negativne posledice manjše, želijo jasnejše in pravočasne informacije o zastojih na mejah in alternativnih poteh, ki jih lahko prevozniki izberejo.
"Pristojne institucije pozivamo, da v sodelovanju s sosednjimi državami v največji možni meri prisluhnejo gospodarstvu in z vsemi razpoložljivimi ukrepi skušajo preprečiti škodo gospodarstvu. Poudarjamo, da je veliko število podjetij odvisnih od pravočasnih dobav, ki pa se v takih razmerah ne morejo realizirati," so zapisali.
Kot možno rešitev predlagajo vzpostavitev posebnih koridorjev za tovorna vozila, ki bi se lahko tako izognila zastojem. Od policije pričakujejo tudi natančna navodila za ravnanje voznikov tovornih vozil, če bi se jim vtihotapili begunci in tako poskušali nezakonito prečkati mejo.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.