Rover Curiosity je prvič zavrtal v skalnato površje rdečega planeta. Tako je Radovednež na Marsu končno zavrtal dovolj globoko v skale, da je pridobil vzorce za analizo. Fini sivi prah iz 6,4 centimetra globoke in 1,6 centimetra široke luknje bo presejal, šele nato bo rover prah naložil v laboratorijske naprave, ki ga sestavljajo. In to bo nov zgodovinski mejnik v raziskovanju drugih planetov, še nikoli doslej namreč nismo na tak način pregledali vsebino kamna z drugega planeta.
Animacija vrtanja, ki so jo pripravili pri Nasi:
Kamen bi lahko vseboval dokaze, da je bil Mars nekdaj prepojen z vodo, so zapisali pri Nasi. Glavni cilj roverja je seveda najti dokaze, da je ali pa ni na Marsu, natančneje v kraterju Gale, kadarkoli obstajalo življenje. ''Najbolj napreden planetarni robot kdajkoli izdelan je zdaj celosten laboratorij na Marsu,'' je dejal strokovnjak pri Nasi John Grunsfeld. ''To je največji mejnik, ki ga je dosegla ekipa Curiosityja, potem ko je lani avgusta rover pristal na Marsu,'' je dodal.
Rover je tako prvič vrtal šele pol leta po pristanku. Zavrtal pa je v kamen, ki so ga poimenovali po lani umrlem članu roverjeve ekipe Johnu Kleinu.
V naslednjih dneh rover čakajo priprave na analizo. Z analizo bo ugotavljal tako kemijsko kot mineralno sestavo prahu, še posebej pa bo pozoren na morebitne organske spojine.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.