
Globalne temperature so vse višje. V letošnji zimi smo že večkrat poročali o nenavadno visokih temperaturah na Arktiki, ki vodijo v taljenje morskega ledu, ključnega za življenje živali na severnem polu. Če človek ne bo zmagal v boju proti podnebnim spremembam, smo na dobri poti, da severni medvedi izumrejo, opozarjajo strokovnjaki.
Ameriška služba za ribe in divje živali je opozorila, da belim medvedom grozi predvsem izguba morskega ledu. Poudarili so, da je najpomembnejše za ohranitev severnih medvedov obvladovanje emisij toplogrednih plinov, ki so glavni krivci za segrevanje Arktike.
Leta 2008 so severni medvedi postali prva živalska vrsta na seznamu ogroženih vrst zaradi predvidenih učinkov podnebnih sprememb. Morski led je medvedom ključen pri lovu, počitku in vzgoji mladičev.
Nekaj upanja strokovnjaki polagajo v Pariški podnebni sporazum, ko se je okoli 200 držav zavezalo, da bodo omejile emisije, da se temperature globalno gledano ne bodo dvignile za več kot dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo.
Kot ocenjujejo strokovnjaki, je na svetu okoli 26.000 severnih medvedov. A ker se planet še segreva in se količina arktičnega morskega ledu še zmanjšuje, bi lahko bila vrsta v prihodnjih letih močno prizadeta in bi lahko utrpela hude izgube.
''Če želimo, da bodo naši vnuki živeli v svetu, na katerem bo tudi zdrava populacija divjih severnih medvedov, moramo omejiti vplive podnebnih sprememb in čuvati naš planet. Drugih možnosti, kot da pospešimo tranzicijo v klimatsko-pametno družbo, praktično nimamo,'' je dejala Elisabeth Kruger iz Svetovnega sklada za divje živali.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.