Milijarde let, stisnjene v le nekaj minut – strokovnjaki ameriške vesoljske agencije Nasa so z visokozmogljivimi računalniki sestavili simulacijo, ki prikazuje, kako so se iz plinov oblikovale prve galaksije.

Iz simulacije je razvidno, da so se plini – gorivo za nastanek zvezd – spiralno vrteli v jedro. Ko se je to oblikovalo, so se plini oblikovali v nove zvezde in tako so galaksije postajale vse težje.
Kot je povedal vodja raziskave Kyle Stewart, je oblikovanje galaksije zelo kaotično. Na način, kot ga prikazuje simulacija, je nastala tudi naša Mlečna cesta.
Po standardnem modelu nastajanja galaksij le-te nastanejo tako, da se vroč plin potopi v središču rastoče galaksije. Oblaki plina tam trkajo drug ob drugega, tako da nastajajo udarni valovi, ki segrejejo plin. Proces je počasen in traja do okoli osem milijard let. Nedavna raziskava pa je tej teoriji oporekala, češ da se plini ne segrevajo. In tako se je Stewartova ekipa odločila teorijo preveriti še s simulacijo.
''Simulacije so kot igre šaha,'' je dejala Alyson Brooks, strokovnjakinja za simulacije na univerzi Wisconsin. ''Za vsak trenutek je treba ugotoviti, kako se posamezen delec – naša šahovska figura, premika in kako to vpliva na vse preostale delce,'' je razložila.
V videosimulaciji je vodik obarvan sivo, mlade zvezde modro, stare pa rdeče.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.