Tujina

Strah pred cunamiji je bil odveč

Santiago, 03. 03. 2010 13.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.Š./D.L./Reuters/STA
Komentarji
10

V nekaterih mestih po Čilu so po novem popotresnem sunku ukazali evakuacijo. Bali so se popotresnih valov, a se je izkazalo, da je bil preplah lažen. Predsednico so premagale solze.

Cunamiji so opustošili obalo Čila.
Cunamiji so opustošili obalo Čila. FOTO: Reuters

Čile je zatresel nov močan popotresni sunek z magnitudo 5,9 in med ljudmi povzročil paniko. Po poročanju ameriške televizijske mreže CNN so v nekaterih obalnih krajih oblasti zaradi strahu pred cunamiji izdale ukaz za evakuacijo. Preklicale so ga že po nekaj minutah, ko so iz nacionalnega centra za obveščanje dobile opozorilo, da nevarnosti popotresnih valov ni. 

Že 802 žrtvi

Reševalci v Čilu po uničujočem potresu in cunamijih še vedno iščejo morebitne preživele, ki bi lahko bili pokopani pod ruševinami. Po najnovejših podatkih sta v tragediji umrla 802 človeka, žrtev pa bo zagotovo še veliko več.

Samo v ribiškem mestu Constitucion, ki so ga rušilni valovi povsem razdejali, pogrešajo še okoli 500 ljudi. Mesto ima 40 tisoč prebivalcev, tam pa so našteli kar polovico vseh smrtnih žrtev.

Constitucion so bolj kot potres razdejali cunamiji.
Constitucion so bolj kot potres razdejali cunamiji. FOTO: Reuters

V Concepcionu vendarle bolj mirno

Policija in vojska sta štiri dni po potresu uspeli zajeziti nasilje in ropanje. Ob izboljšanih varnostnih razmerah so oblasti v prizadete kraje poslale dodatne ekipe reševalcev s psi, ki pod ruševinami iščejo trupla žrtev in morebitne preživele. V drugem največjem mestu Concepcion še vedno upajo, da bodo izpod ruševin 14-nadstropne stavbe potegnili preživele.

V mestu še vedno velja 18-urna policijska ura. Po ulicah patruljirajo policisti in 14.000 vojakov, ki zagotavljajo red in mir ter skrbijo za pravilno razdeljevanje pomoči. Čeprav so plenilce ustavili, tam še vedno vlada kaos, prebivalci pa so zgroženi, saj imajo občutek, da vlada zanje ni storila dovolj.

Predsednico premagale solze

Predsednica Michelle Bachelet, ki se ji naslednji teden izteče mandat, se jih trudi prepričati v nasprotno. Danes je po televiziji nagovorila Čilence in jih pozvala, naj se z najhujšo naravno katastrofo v zadnjih 50 letih soočijo mirno. "Hrane je dovolj, zato ostanite mirni. Tudi gorivo imamo, skrbi, da bi ga začelo zmanjkovati, ni," je dejala.

Le nekaj ur pozneje se je oglasila še prek radijskih valov in ljudi pozvala, naj s skupnimi močni obnovijo eno najbolj perspektivnih držav Južne Amerike. "Bodite prepričani, Čile se bo pobral in spet stal na lastnih nogah!" je dejala, nato pa so jo premegale solze.

Krste za žrtve potresa v Constitucionu
Krste za žrtve potresa v Constitucionu FOTO: Reuters

Za 30 milijard dolarjev škode?

Finančni minister Felipe Larrain je poudaril, da iščejo različne možnosti zbiranja finančnih sredstev za rekonstrukcijo infrastrukture v državi. Zaenkrat ni želel komentirati, kako bo potres prizadel njihovo ekonomijo. Nekateri analitiki opozarjajo, da bi škoda lahko dosegla okoli 30 miljard dolarjev škode, kar znaša okoli 15 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).

Neustrezna preventivna aktivnost

Če so ob potresu bili nemočni, pa bi se vsaj nekaterim žrtvam cunamijev lahko izognili, vse glasneje ugotavljajo Čilenci. Potreben bi bil le odločnejši odziv vlade. Oblastem očitajo tudi prepočasno odzivanje na tragedijo. V uradu predsednice Bacheletove odgovarjajo, da je bilo reševanje počasno zaradi uničenih cest, porušenih mostov in izpadov električne energije, priznali pa so tudi, da so škodo sprva podcenjevali.

Mednarodna pomoč prihaja

Čile
Čile FOTO: Reuters

Čile je že obiskala ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton, ki je pripeljala pomoč v obliki telekomunikacijske opreme. Odzivajo pa se tudi druge države. Argentina, ki ima s Čilom 5000 kilometrov dolgo mejo, bo na pomoč poslala prek 50 zdravnikov, štiri sisteme za prečiščevanje vode in električne generatorje. Pomoč je napovedala tudi Brazilija, katere predsednik Luiz Inacio Lula da Silva je v ponedeljek kot prvi tuji državnik po potresu obiskal Čile.

Evropska unija v Čile pošilja ekipo, ki bo ocenila, kakšno škodo je potres povzročil na infrastrukturi. Poleg tega je Evropska komisija že odobrila sprostitev treh milijonov evrov nujne pomoči.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alterego
03. 03. 2010 15.41
a vidite, da je vojska potrebna! policija ne zmore vsega sama
Samojed1982
03. 03. 2010 14.14
Video:Amaterski posnetek cumanija :)))))) Joj novinarji...
vicki
03. 03. 2010 14.07
Ojej! Zdaj imamo že cumanije;) Napis pod prvim videom.