Britanski znanstveniki so humanoida poimenovali Jules. Androgini robot avtomatsko posnema gibanje in izraze človeka. Robot je narejen in programiran tako, da lahko posnema tudi do deset najpogostejših čustev, med katerimi so sreča, veselje, žalost, skrb. Jules lahko posnema tudi pačenje obraza in smeh. Medtem ko vgrajena kamera v očesih posname gibanje človeškega obraza, programska oprema procesira podatke.
Robot, ki ga je ustvaril znanstvenik David Hanson, kopira sliko, ki jo posname kamera v očesu in jo pretvori v digitalne ukaze, ki pa vplivajo na gibanje robota in posnemanje obrazne mimike. Cilj znanstvenikov je tako predvsem doseči, da bi bilo za ljudi lažje komunicirati z umetno inteligenco. Projekt so več kot tri leta razvijali v britanskem laboratoriju Bristol Robotics Laboratory.
"Če želite, da ljudje komunicirajo s stroji, potem morate doseči, da to poteka po naravni poti. Ko se stroj premika, mora izgledati pristno in podobno temu, kar počnejo ljudje,“ so še poudarili znanstveniki.
Znanstveniki še menijo, da bodo roboti nekega dne postali normalni spremljevalci človeka, ki mu bodo v pomoč pri zdravstveni negi, izobraževanju in v vesolju. So se pa pojavili tudi kritiki, ki poudarjajo, da se lahko zgodi, da bodo ljudje preprosto mislili, da je robot človeško bitje, ki se ne samo vede kot človek, ampak lahko občuti stvari kot človek, vendar pa v resnici to ni res.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.