V kratkem filmu nizozemskega režiserja Abdelkarima El-Fassija se morajo otroci opravičiti za teroristične napade. S filmom je režiser prikazal, kako mediji in družba skušajo pripisati občutek krivde celotni etnični ali verski skupnosti, samo zato, ker je pripadnik te iste skupnosti storil neko teroristično dejanje.
V posnetku med drugim oče svojemu sinu, ki na glavi nosi kapo, reče, da se mora distancirati od januarskega morilskega pohoda, saj so napadalci na satirični časopis Charlie Hebdo prav tako nosili kapo. Otrok oblečen v kostum Spidermana se v filmu kar petkrat opraviči za zločine, ki so jih storili Maročani, samo zato, ker jim je po zunanjosti in verski pripadnosti podoben. Svetlolasa deklica pa se opraviči za množični poboj, ki ga je zagrešil Anders Breivik.
Video, ki je že v prvem dnevu od objave imel več kot 150 tisoč ogledov, tudi zelo jasno prikaže, kako se takšno vcepljanje kolektivne krivde za dejanja, ki jih storijo posamezniki, odraža na otrokovi identiteti in samozavesti. Enega od fantkov, ki si želi postati superjunak, odrasli prepriča, da je zaradi svoje identitete zlobnež.
Režiser El-Fassi je priznal, da se še nikoli ni počutil tako neprijetno ob snemanju filma. "Zavedam se, da je povsem neetično in pedagoško neodgovorno otroke prepričevati, da se morajo opravičevati za nekaj, česar ne razumejo. A prav to počnemo na makro ravni – določene manjšinske skupnosti prepričujemo v občutek kolektivne krivde že vrsto let," je za The Independent pojasnil El-Fassi. Prepričan je, da se to mora nehati, sicer bodo pritiski v prihodnje postali še hujši. "Ne želim, da bi moj nečak Hamza, ki nastopi v filmu, moral odgovarjati za dejanja, s katerimi nima nič," je še dodal režiser, sicer maroških korenin.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.