
Dekle, ki je skočilo na mizo in z bleščicami 'napadlo' prvega moža ECB Marija Draghija, je 21-letna študentka filozofije Josephine Witt, rojena kot Josephine Markmann. Wittova je sicer povezana z radikalno feministično skupino Femen, a deluje tudi kot samostojna aktivistka.
21-letnica je med novinarsko konferenco skočila na mizo, v Maria Draghija zmetala papirje, ga zasula z bleščicami in nekajkrat vzkliknila, da se mora diktatura ECB nehati.

V pismu, ki ga je vrgla v Draghija, je med drugim najvplivnejšemu moškemu v Evropski uniji očitala, da se ima za "gospodarja vesolja" in ga opozorila, da bo v prihodnje "slišal še več protestov, ki bodo glasnejši in še bolj pisani" in da bodo ti tako "znotraj kot zunaj hodnikov ECB, ter da si ne zasluži, da ga ljudje pustijo pri miru".
Protestna pisma je poimenovala 'papiloni' (francoska beseda za metulje), s čimer se je nanašala na sporočila, ki so jih delili francoski uporniki med drugo svetovno vojno. "Ne pričakujem, da bo ta nelegitimna institucija slišala moj glas, ali razumela moje sporočilo. Danes sem le metulj, ki vam prinaša sporočilo, toda bojte se tistega, kar prihaja," je zapisala.
the leaflet i printed out yesterday, just if anybody asks what i was throwing at #draghi at #ecb #confettigate today! pic.twitter.com/w3VrnWfKZR
— Josephine Witt (@josephine_witt) April 15, 2015
Aktivistko so takoj zatem, ko je skočila na mizo, zgrabili varnostniki in jo odstranili iz dvorane ECB ter odpeljali na policijsko postajo v Frankfurtu. Tam naj bi jo po njenih besedah zadrževali dve uri in pol, nato pa jo izpustili brez obtožb. Ko so jo izpustili, je na Twitterju zapisala, da je varnostna služba ECB skoraj tako dobra kot varnostna služba Putina.
I would say, the #ecb 's security service is just as good as putins... :) finally outside police station!
— Josephine Witt (@josephine_witt) April 15, 2015
Josephine Witt je na tiskovno konferenco prišla tako, da se je akreditirala kot novinarka nekega medija, za katerega sicer sploh ne dela, je pa znan po tem, da nenehno zaposluje mlade novinarje.
To ni njena prva drzna akcija
Wittova je dejala, da bo s svojimi drznimi aktivističnimi akcijami nadaljevala, saj je prepričana, da je Evropska centralna banka nedemokratična institucija. Ob tem je spomnila na to, kako je Draghi prišel na čelo te institucije. Kot je poudarila, Draghi "nikoli ni dobil mandata, nikoli niso glasovali o njegovi primernosti in ni bil izvoljen na to funkcijo". Hkrati pa je opozorila na njegovo politiko, ki so po njenem prepričanju povsem nedemokratične. ECB pa ne more delovati brez represivne države, policije in nasilja, je še dejala.
Aktivistka naj bi sicer močno nasprotovala t.i. evropskemu neoliberalizmu in se zavzemala za nov politični red, ki bi nadomestil Evropsko unijo s "pravo demokracijo, civilnim pravom, solidarnostjo in ukinitvijo meja".
Za Wittovo to ni bil prvi izgred, leta 2013 je dobila globo, ker je motila versko prakso, saj se je med mašo v katedrali v Cologni protestno pojavila zgoraj brez.
Draghi je po 'napadu' aktivistke novinarsko konferenco nadaljeval. Dogodek pa ECB še vedno preiskuje.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.