V Beogradu se je na Trgu Republike na najmnožičnejših demonstracijah v podporo Radovanu Karadžiću zbralo okoli 16.000 ljudi, poroča B92. Po mitingu, ki se je končal okoli 22. ure, je prišlo do spopadov med skupino huliganov in policijo. Policija je hitro odreagirala in obvladala situacijo. Generalni sekretar radikalcev Aleksander Vujačić je dejal, da je o odgovornosti še prekmalu govoriti, a meni, da je policija prehitro uporabila silo.
V Makedonski ulici, nedaleč od Trga Republike, so se po poročanju B92 navijači Partizana, ki so si prek glave navlekli kapuce, spravili nad policijo s petardami, baklami in kamni. Policija je na napad odgovorila, kmalu zatem pa se je skupina za kratek čas umaknila. V spopadih je bilo po poročanju B92 poškodovanih 13 policistov in 15 civilistov. Direktor urgence je sporočil, da gre za lažje poškodbe ter da ni nihče v življenjski nevarnosti. Huligani so na vogalu Nušićeve in Kosovske ulice prevrnili tri kontejnerje za smeti, enega so zažgali. Razbili so tudi izložbo ene od trgovin. Spopade v Makedonski ulici je poskusil umiriti tudi generalni sekretar radikalcev Vučić, a mu ni uspelo.
Skupino huliganov je kordon policistov potisnil do Trga Republike, kjer so huligani nadaljevali z uničevanjem prometnih znakov in uličnih svetilk. Nad policiste so se spravili s solzivcem in kamni, policija je odgovorila z gumijastimi naboji. Namestnik predsednika Srbske radikalne stranke Tomislav Nikolić je med svojim govorom pozval demonstrante na Trgu Republike naj 'umirijo strasti.' "Nismo se zaradi tega zbrali, nočemo zrušiti Beograda, temveč Borisa Tadića,“ je dejal v svojem nagovoru. Huligane je policija okoli 22.15 potisnila proti Studentskom parku.
Poslanec SRS Božidar Delić je novinarjem na Trgu Republike povedal, da so incidente izzvali 'provokatorji' ter da ' je bilo varnostnikom onemogočeno pomiriti spopade.'
Ostro proti Tadiću
Proteste je organizirala Srbska radikalna stranka, potekali so pa pod geslom 'Svoboda za Srbijo'. Protesta so se udeležili Srbska radikalna stranka, Demokratska stranka Srbije, Nova Srbija ter ultradesničarski skupini Obraz in Pokret 1389, ki so protestirali proti represiji režima, odnosu državne politike do haaškega sodišča ter medijske gonje proti drugače mislečim. Na Trgu Republike so postavili oder z napisom 'Svoboda za Srbijo'.
Protestniki so nosili zastave srbskih radikalcev, plakate s slikami Radovana Karadžića, vzklikali njegovo ime ter zmerjali srbskega predsednika Borisa Tadića, slišati je bilo skandiranje 'Borise ustaša.'
Voditeljica mitinga v podporo Radovanu Karadžiću igralka Lidija Vukićević je vse prisotne pozvala k mirnim demonstracijam. Med udeleženci sta bila tudi Karadžićev brat Luka in njegov nečak Dragan. Karadžićev brat Luka je nagovoril udeležence protesta in se jim zahvalil za podporo. Kot je povedal eden od govornikov, je razlog za zavračanje sodelovanja s haaškim sodiščem v njegovi neobjektivnosti. Kot primer je navedel haaška obtoženca Ramusha Haradinaja in Naserja Orića, ki sta bila v Haagu spoznana za nedolžna. Protestniki so zahtevali priznanje Republike srbske in vrnitev Kosova Srbiji. Nemanja Šarović iz Srbske radikalne stranke je prebral pismo, ki ga je napisal Vojislav Šešelj. V njem je zapisal: "Radovan Karadžić je moj prijatelj. Tadić je storil veleizdajo in ogrozil obstoj Srbije in Republike srbske." V pismu še poziva Karadžića in Mladića naj se ne "predata zveri". Ena od govornic je izpostavila, da za nedavne napade na novinarje niso odgovorni Karadžićevi podporniki, temveč osebe, ki so se le lažno predstavljale za njegove podpornike.
Na mitingu je spregovoril tudi Karadžićev odvetnik Svetozar Vujačić, ki je povedal, da vse prisotne smatra za Karadžićeve zagovornike. Spregovoril je tudi o pritožbi proti Karadžićevi izročitvi haaškemu sodišču, ki še vedno ni prispela na sodišče. "Prispela bo, ko ji bodo zrasle lasje in brada," je bil duhovit Vujačić. Prisotne je nagovoril tudi prvak Nove Srbije Velimir Ilić.
Generalni sekretar radikalcev Aleksander Vučić je povedal, da udeleženci protesta niso nasilneži. Po njegovih besedah protestniki nasprotujejo 'diktatorskemu režimu Borisa Tadića', Karadžićeva aretacija pa je neposredni povod za današnji zbor, je dodal.
V Beogradu so namestili na tisoče policistov. Srbska policija je tudi sporočila, da bo poskrbela za varnost tujih veleposlaništev. Novinarje, ki so jih v preteklih dneh že pretepli, bodo varovale posebne varnostne službe, so sporočili pred protestom.
Tadić: V Srbiji bo vladal red
Srbski predsednik Boris Tadić pa je medtem zatrdil, da bo v Srbiji, dokler je on predsednik, vladal red. Tadić je v luči množičnega zborovanja ocenil, da je neverjetno, da nekdo protestira zaradi spoštovanja zakonov lastne države, ter zatrdil, da bo v Srbiji, dokler bo on predsednik, vladal red, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
"Če ne bi spoštovali svojih zakonov, bi državljanom in svetu poslali sporočilo, da tu ne vlada civilizacija," je dejal Tadić in dodal: "Sem človek, ki podpira pravico do protesta in drugačnega mišljenja, saj smo demokracija, toda tu bo vladal red. Dokler sem jaz predsednik Srbije, dokler je ta vlada, bo tu vladal red."
"Naj ne poskušajo pomanjkanje lastne državljanske identitete nadomestiti s tem, da igrajo velike patriote in nacionaliste, tako da pretepajo novinarje po ulicah in ob tem vzklikajo patriotska gesla," je pripadnikom skupin, ki so v minulih dneh poskrbeli za proteste in nasilje na ulicah Beograda, sporočil Tadić. Kot je poudaril, v huliganstvu ni patriotizma, tisti politiki, ki podpirajo nasilje, pa so sodelavci huliganov in kriminalcev.
Glede groženj, ki jih je prejel po aretaciji Karadžića, je srbski predsednik dejal, da so te na žalost sestavni del politike, da pa je nedopustno, da se grozi potomcem nekoga. "To je polom civilizacije. Nihče ne želi vložiti kapitala tam, kjer ljudje drug drugemu pošiljajo grožnje, vezane na njihove potomce," je dejal.
Srbska javna televizija je objavila nov videoposnetek Radovana Karadžića. Nastal je 22. junija letos. Nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov je kamera ujela, ko se je kot zdravilec Dragan David Dabić udeležil zabave na kliniki v Novih Banovcih blizu Beograda.
Kaj je s pritožbo?
Pritožba proti Karadžićevi izročitvi Haagu, ki naj bi jo že v petek poslal njegov odvetnik Svetozar Vujačić, tudi danes ni prispela na posebno sodišče v Beogradu, je sporočila tiskovna predstavnica sodišča Ivana Ramić, poroča Tanjug.
"Sodišče ni sprejelo nobene nove odločitve v povezavi s pritožbo," je še povedala. Srbska pošta zagotavlja, da so dostavili vse pošiljke z vseh pošt v državi, zato se postavlja vprašanje, ali je Karadžićev odvetnik dejansko poslal pritožbo. Sam tudi danes ni želel pojasniti, ali je vložil pritožbo. Izjavil je le, da pošta iz Pal v BiH potrebuje najmanj sedem dni, vendar ni ne potrdil ne zanikal, da je pritožbo sploh vložil.
Vujačić tudi ni povedal, od kje, če sploh, je pritožbo poslal. Dejal je le, da "ima potrdilo pošte BiH, da če bi bila pritožba vložena na Palah, bi potovala najmanj sedem dni".
Vprašanje tudi ostaja, kdaj bodo Karadžića izročili. Po nekaterih podatkih, naj bi se to zgodilo šele v ponedeljek. Kot je povedala predstavnica okrožnega sodišča v Beogradu, morajo odločiti, do kdaj bodo pritožbo čakali. Odločitev o izročitvi mora sicer podpisati ministrica za pravosodje Snežana Malović, ki pa po podatkih B92 do včeraj tega še ni storila. Organiziranje premestitve v Haag pa je stvar notranjega ministrstva.
Srbski Blic pa je dobil neuradne informacije, da bodo danes sprožili postopek za izročitev. Karadžićev odvetnik Vujačić je za oddajo Svet na Kanalu A povedal, da pričakuje, da bodo njegovega klienta izročili Haagu v petek ali soboto, ne izključuje pa možnosti, da se bo to zgodilo še nocoj.
Tajna izročitev?
Številne novinarske ekipe so sinoči do poznih ur čakale pred posebnim sodiščem, na letališču in še na nekaterih mestih po Beogradu, da bi prestregle morebitno Karadžićevo izročitev. Vprašanje pa je, ali bo komu uspelo dobiti ekskluzivne posnetke. Izročitev bo potekala tajno, podobno kot je bilo pred sedmimi leti, ko so izročili nekdanjega srbskega predsednika Slobodana Miloševića, je prepričan komentator časnika Politika Ljubodrag Stojadinović.
Sojenje po hitrem postopku?
Vodja pisarne za sodelovanje s haaškim sodiščem Dušan Ignjatović je prepričan, da bo sojenje Karadžiću končano do leta 2010. Takrat naj bi haaško sodišče tudi zaključilo svoje delo. "Težko je napovedovati, mislim pa, da bodo morali do leta 2010 razsoditi. Obstajale naj bi že ideje, da se obtožnico zmanjša na minimum, da se začne nekakšno hitro sojenje, kar je tudi mogoče," je dejal.
Karadžić pomagal Miloševićevi obrambi
Srbski varnostni organi so v Karadžićevem stanovanju v Beogradu našli kopije dokumentov iz generalštaba vojske Republike srbske. Član strokovne skupine za njegovo obrambo Milivoje Ivanišević je za Blic povedal, da na haaškem sodišču te dokumente že imajo.
Šokiral pa je s podatkom, da je Radovan Karadžić pomagal pri obrambi Slobodana Miloševića. "Karadžić mi je danes potrdil, da je dokumente za obrambo nekdanjega predsednika Srbije in Jugoslavije dostavljal pod prevdonimom Ljubitelji resnice," je povedal. Dodal je še, da je to predvideval tudi sam, ni pa mogel vedeti zagotovo. Ivanišević je pripravljal Miloševićevo obrambo, zdaj pa dela na Karadžićevi.
Karadžićevi pomagači zdaj skrivajo Mladića?
Srbski premier Mirko Cvetković je pred dnevi dejal, da je prepričan v skorajšnjo aretacijo nekdanjega vojaškega voditelja bosanskih Srbov Ratka Mladića. Vendar pa bo ta, so prepričani strokovnjaki, zdaj še bolje poskrbel za svoje skrivanje. Kot piše Blic, je prijetje Karadžića zanj in za njegove pomagače pomenilo rdečo luč, opozorilo, da je čas za novo identiteto in selitev na novo lokacijo.
Nekdanji operativec srbske varnostne službe Božidar Spasić meni, da Mladiću na begu pomaga isti krog ljudi kot Karadžiću. Med njimi so sodelavci tajnih služb in visoki državni uradniki, je prepričan. Dejal je še, da so zagotovo tudi Mladiću priskrbeli novo identiteto.