V Indoneziji se že od septembra borijo z obsežnimi gozdnimi požari. Zdaj so sile uperjene tudi k temu, da bi evakuirali ogrožene orangutane.
Že tedne gori na Sumatri in na Kalimantanu na otoku Borneo. Požar se je razširil zaradi prakse, ko izsekavajo gozd, nato pa območje še zažgejo.

Požar je zajel tudi nacionalni park Gunung Palung, ki gosti največjo svetovno populacijo orangutanov. Ogenj se je zdaj le na nekaj deset metrov približal rehabilitacijskemu centru za te opice, ki so bile močno prizadete zaradi dima, nekaj mladičev je bilo na intenzivni negi. Šef fundacije za orangutane Denny Kurniawan je zato skušajo orangutane preseliti, a težava je, da je v drugem centru premalo prostora.
''V tej kliniki je 138 orangutanov, drugod imamo prostora za 20 opic. Zaenkrat ne vemo, kam bi lahko namestili še 118 orangutanov,'' je pojasnil.
Indonezijska policija je v minulih dneh objavila seznam 240 ljudi, ki jih sumijo, da so podtaknili požare. Pridržali so tudi poslovneža, ki je vpleten v trgovino s palminim oljem, prav on naj bi bil namreč glavni idejni vodja pri požiganju gozdov.

Indonezijska agencija za katastrofe je sporočila, da je bilo dimu izpostavljenih 25,6 milijona ljudi, številni so imeli hude težave z dihanjem.
O razsežnostih katastrofe govori tudi podatek, da so oblasti za pomoč zaprosile tudi druge države, Avstralija je že poslala prva letala za gašenje.
Indonezija se v sušnem obdobju zaradi zgoraj omenjene prakse večkrat sooča s požari, a letos je k vsemu pripomogel še El Nino. Vreme je namreč še bolj sušno in oblasti upajo na čimprejšnji dež. Monsunsko deževje se sicer praviloma začne šele v začetku novembra.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.