Znanstvenikom je prvič uspelo posneti najglobljo erupcijo vulkana pod morsko gladino. Posnetek kaže vulkan West Mata v Tihem oceanu, približno 200 kilometrov jugozahodno od Samoe, nastal pa je v posebni podmornici po imenu Jason, ki se je morala potopiti kar 1100 metrov pod vodo. Z njo so daljinsko upravljali znanstveniki z oceanografskega inštituta Woods Hole (WHOI).
Vulkan, dolg okrog devet, širok pa okrog šest metrov, leži v bližini 10 kilometrov globokomorskega jarka Tonga, kjer se stikata avstralska in tihomorska tektonska plošča.
Mikrobiologi so posebej navdušeni nad zelo specifičnim živalskim svetom v bližini omenjenega vulkana. "Živalstvo se je tam milijone let prilagajalo na posebne razmere. Praktično vsaka vrsta, ki jo srečaš, ima neko novo adaptacijo,“ je navdušen mikrobiolog Tim Shank z WHOI.
Zanimivo je tudi dejstvo, da vulkan po ugotovitvah znanstvenikov bruha izjemno vročo lavo, poleg tega pa gre tudi za posebno vrsto, kakršno so prej videvali samo na že ugaslih vulkanih, starejših od milijon let.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.