Na čolnu, ki se je prevrnil in potonil v petkovi nesreči pred Malto, je bil tudi Adbe. Bil je eden izmed preživelih, več kot 30 ljudi je umrlo, med njimi tudi več otrok. O strahu in borbi za življenje je spregovoril za britanski BBC.
Abde je zdaj v centru na italijanskem otoku Lampedusa. Pobegnil je pred grozotami vojne, nazadnje je bil namreč v palestinskem centru za begunce v sirski prestolnici. Najprej je odšel v Egipt, nato v Libijo, kjer je plačal tihotapcu, da ga, skupaj z bratom in stricem, odpelje v Italijo. Njegov cilj je bila Švedska, kjer ima sorodnike.
''Ko smo odšli je bila četrtkova noč. Napotili so nas na plažo, tam smo morali počakati, da pade noč,'' je dejal in pojasnil, da so jim povedali, da bo po njih prišla močna ladja, a priplul je le majhen, lesen čoln. Takrat je bilo že prepozno, da bi se obrnil.
Že na sami poti je čoln puščal. Ko so se napotili proti Lampedusi, so valovi čoln začeli odnašati proti Malti. Kapitan je po besedah Abdeja izgedal izgubljen. ''Čoln je bil vse bolj poln vode, počasi smo izgubljali ravnotežje,'' je dejal.
''Dekleta so začela jokati. Poklicali smo italijanski Rdeči križ, kjer so nam pojasnili, da smo v malteških vodah. Poklicali smo njih, dejali so nam, da bodo prišli,'' je pojasnil in nadaljeval, da jih je, preden je čoln potonil, preletelo letalo.
Plovilo se je zaradi valov vse bolj nagibalo, vode je bilo vse več, ljudje so bili vse bolj prestrašeni. Ko se je čoln nagibal, so ga ljudje skušali uravnotežiti, a neuspešno. Čoln se je prevrnil. Valovi so razdružili ljudi.
''Upam, da se to ne bo več zgodilo. Ženske in otroci so bili med mrtvimi,'' je dejal. Abde meni, da so njegovega brata odpeljali na Malto, kje je njegov stric, ne ve.
Libijci streljali na begunce
Pričevanja, ki jih je zbral časnik Malta Today, navajajo, da sta bila dva potnika nesrečne ladje ubita že ob začetku potovanja iz libijskega obmorskega mesta Zuvara. Ladjo naj bi zasledoval libijski vojaški čoln z oboroženimi moškimi, ki bi po poročanju migrantov lahko bili pripadniki milic.
"Našo ladjo je čoln zasledoval šest ur in poveljnik na krovu je zahteval, da se vrnemo. Ko je naš kapitan to zavrnil, so začeli streljati na del, v katerem so sklepali, da se nahajajo motorji," je povedal eden od palestinski beguncev. "Ko to ni delovalo, so začeli streljati na nas," je dodal.
Libijski premier Ali Zeidan incidenta ni mogel potrditi, so pa libijske oblasti o njem odprle preiskavo. Dodal pa je, da je zaprosil za urjenje in opremo, s katero bi nezakonitim migrantom preprečili odhod iz Libije proti Evropi. Prav tako je Zeidan po lastnih navedbah Evropo prosil za dostop do njenega satelitskega sistema, s katerim bi libijske oblasti lažje nadzorovale svoje morske in kopenske meje.
Italija bo okrepila zmogljivosti za odkrivanje in pomoč
Italijanska vlada se je po novi tragediji v Sredozemskem morju s 34 umrlimi odločila okrepiti zmogljivosti za odkrivanje in pomoč ladjam z migranti. Od ponedeljka zjutraj bodo število italijanskih ladij in zračnih plovil v Sredozemlju potrojili, je napovedal premier Enrico Letta.
"S tem želimo reševati človeška življenja v Sredozemskem morju, ki se spreminja v skupinski grob," je v pogovoru za današnjo izdajo časnika La Repubblica odločitev o okrepitvi nadzora morja pojasnil Letta. "Nujno je, da Evropa nemudoma najde odgovor na dramo v Sredozemlju in na Lampedusi," je še poudaril. Letta je izrazil tudi zadovoljstvo, da bo na pritisk Italije in Francije tema priseljevanja na dnevnem redu prihodnjega vrha EU, ki bo potekal 24. in 25. oktobra.
Italijanski premier se je ob tem znova zavzel za spremembo italijanske zakonodaje, ki nezakoniti vstop v državo sedaj opredeljuje kot kaznivo dejanje. "Italija mora vpeljati nova pravila azilne zakonodaje. Ključno vprašanje pri tem je, kako naj sprejmemo begunce iz držav, kot je Sirija," je poudaril.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.