Dve leti po tem, ko je ladja Costa Concordia udarila ob čeri in se delno prevrnila ob italijanskem otoku Giglio, pri čemer je umrlo 32 od več kot 4200 ljudi na krovu, so se preživeli in sorodniki žrtev zbrali in se poklonili umrlim.
Že dopoldne je na otoku ob obali Toskane potekala spominska maša, po kateri so v morje vrgli venec cvetja, zvečer pa so se udeležili pohoda proti pristanišču s svečami v rokah in duhovnikom, ki je medtem molil. Ob 21.45 – točno v trenutku, ko je ladja 13. januarja 2012 zadela čeri – so zatulile ladijske sirene.
"Tu sem zaradi svoje sestre," je povedala Madeleine Soria Molina iz Peruja, katere sestra Erika Fani Soria Molina je umrla. "To je način, da sem spet z njo, ker je smrt družinskega člana težko preboleti," je dodala.
Peter Honuehlmann iz Nemčije, ki je nesrečo preživel, je povedal, da upa, da bo vrnitev na kraj dogodka, pomagala njegovi soprogi Tieksmi Miehling. Vse od njunega pobega z ladje se namreč boji večjih skupin ljudi. Ko je prispela v pristanišče in videla ostanke ladje, so ji po licih polzele solze, roke pa so se ji tresle. "Hočem nazaj svoje življenje ... tako, kot je bilo pred nesrečo," je še dejal Honuehlmann.
Žrtvam so se z minuto molka poklonili tudi na sodišču v Grossetu, kjer sodijo kapitanu ladje Francescu Schettinu. Kot je znano, je obtožen uboja 32 ljudi, povzročitve nesreče in tega, da je ladjo zapustil, preden je bila končana evakuacija, za kar mu grozi do 20 let zapora.
"Obletnica je zagotovo nekaj, kar nas popelje nazaj v tisto grozno noč. A danes na to gledamo iz malo drugačnega vidika, optimistično zremo v prihodnost in čakamo še zadnje dejanje," pa je povedal župan Giglia Sergio Ortelli.
Potem ko je ladja vse od nesreče v morju ležala na boku in so jo septembra lani uspeli postaviti naravnost, naj bi jo namreč junija letos končno odvlekli s prizorišča nesreče.
Kako je ladja Costa Concordia videti danes, dve leti po nesreči, si lahko pogledate v spodnji fotogaleriji!
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.