Avstrijski pustolovec Felix Baumgartner je z včerajšnjim podvigom podrl tri rekorde in se tako zapisal v zgodovino. Postal je prvi človek, ki je brez letala presegel hitrost zvoka, človek, ki je z balonom poletel najvišje ter skočil z najvišje višine v zgodovini.
Natanko 65 let, odkar je Chuck Yeager s poskusnim letalom v Kaliforniji prvič prebil zvočni zid, je Baumgartner v ameriški zvezni državi Nova Mehika s kapsulo, ki je bila pripeta na velik helijev balon, poletel na rekordno višino 39.044 metrov in skočil. Med prostim padom je dosegel hitrost 1342,8 kilometra na uro (1,24 macha) in tako prebil zvočni zid. Njegov prosti pad je trajal štiri minute in 20 sekund ter znašal 36.529 metrov, nato pa je odprl padalo, tako da je celoten skok trajal 9 minut in tri sekunde, je povedal Brian Utley, predstavnik Mednarodne aeronavtične zveze (FAI). Poudaril je, da gre za prve podatke, ki jih bo morala zveza še uradno potrditi.
Skok skozi Felixove oči si lahko pogledate v spodnjem posnetku.
Felix po pristanku: Bilo je prečudovito "Naj vam nekaj povem. Ko stojiš na vrhu sveta, postaneš ponižen. Ne misliš na podiranje rekordov, ne misliš na zbiranje znanstvenih podatkov – edina stvar, ki si jo želiš, je, da se varno vrneš domov," je Felix po varnem pristanku povedal na tiskovni konferenci. "Ko sem stal na stopnici, sem čutil, da me gleda cel svet, a želel sem si, da bi vsi videli tisto, kar sem videl jaz. Bilo je prečudovito," je pojasnil.
Kot je opisal, je bil cel dan, tako kot tudi cel čas priprav, poln vzponov in padcev. "Bilo je neverjetno. Začeli smo z lepim vzletom, nato smo imeli malo težav z vezirjem, kjer se je nabirala zmrzal. Skok je bil popoln, potem pa sem se začel nenadzorovano vrteti."
Takrat so dih zadrževali tudi milijoni gledalcev njegovega podviga. "Ko me je vrtelo prvih deset ali dvajset sekund, nisem razmišljal o tem, da bi lahko umrl. Bil sem razočaran, da ne bo dosežen rekord," pravi ekstremni športnik. "Ker v očeh še nisem čutil krvi, sem se odločil, da bom nadaljeval," dodaja.
Priznava pa, da so bili to težki trenutki. "Bilo je veliko težje, kot sem pričakoval. Nekaj sekund sem mislil, da se bom onesvestil. Poskušal sem se poravnati v pravilni položaj, a sem bil vedno za trenutek prepozen," opisuje kritične trenutke.
Na srečo mu je nato le uspelo ujeti želen delta položaj z glavo navzdol. V tistih trenutkih je tudi prebil zvočni zid. "To je težko opisati, ker nimaš občutka, da si ga prebil. Bil sem v obleki, ki je bila pod pritiskom, in zraka okoli sebe nisem čutil. Bilo je kot v krsti," je povedal.
Ko je s padalom pristal v puščavi, je padel na kolena in dvignil pesti v znak zmage. Le nekaj minut pozneje so ga dosegle reševalne ekipe. "Včasih moraš zelo visoko, da se zaveš, kako majhen si," je še dejal.
Baumgartner in njegova ekipa so se na podvig pripravljali celih pet let. Skok so sprva nameravali izvesti pred desetimi dnevi, vendar tega ni dovoljevalo vreme. V torek je balon s kapsulo že skoraj poletel, a so ga v zadnjem trenutku odpovedali, saj so sunki vetra začeli premetavati balon, ki je sicer narejen iz zelo tankega materiala in prenese le vetrove, ki pihajo manj kot pet kilometrov na uro.
Baumgartnerja si je na YouTubu ogledalo več kot osem milijonov ljudi
Omenjeni podvig si je na YouTubu v živo ogledalo več kot 8 milijonov gledalcev. Pokrovitelj Red Bull je poskrbel, da je vse skupaj spremljalo 30 kamer v kapsuli, na tleh in v helikopterjih.
V Združenih državah Amerike je bila možnost ogleda skoka v živo omejena na Discovery Channel, a organizatorji so sporočili, da je skok spremljalo več kot 40 televizijskih mrež v 50 državah sveta.
Ko je Baumgartner varno pristal, je njegov pokrovitelj na Facebooku objavil fotografijo. V manj kot 40 minutah jo je delilo več kot 29.000 uporabnikov, 216.000 ljudi je označilo, da jim je všeč, pod njo pa so zapisali več kot 10.000 komentarjev.
Med samim skokom se je polovica vseh tem na Twitterju vrtela okoli dramatičnega skoka. O njem so tvitale različne znane osebe. "Precej neverjetno je, da lahko v živo na svojem računalniku gledam, kako se človek z balonom popelje do roba vesolja, da bi od tam skočil. #Prihodnost," je zapisal Wil Wheaton, ki je igral v seriji Zvezdne steze.
Kaj sledi? Upokojitev!
Izkušeni padalec Felix, ki ima za seboj že 2500 skokov, se bo zdaj upokojil in pilotiral helikopterje za gorsko reševanje ter gasilske akcije v Avstriji in ZDA.
Felixov skok z roba vesolja smo spremljali tudi mi. Več si lahko preberete tukaj. V spodnji fotogaleriji pa si lahko pogledate včerajšnje fotografije.
Podrl tri rekorde, četrti se mu je izmuznil za las
Med Baumgartnerjevim skokom naj bi bili sicer po pričakovanjih padli štirje rekordi. Uspešno je na koncu opravil s tremi. S toplozračnim balonom je poletel na najvišjo višino doslej (39.045 metrov), čeprav se lahko zgodi, da ta rekord ne bo priznan, ker se z balonom ni tudi vrnil na zemljo, skočil je z najvišje višine (39.045 metrov) in pri tem je prebil zvočni zid (1342 km/h).
Ni pa padel rekord za najdaljši prosti pad. Po 4 minutah in 20 sekundah prostega pada je namreč Baumgartner odprl padalo in zajadral proti trdnim tlem. Lastnik rekorda za najdaljši prosti pad pa je ostal njegov mentor Joe Kittinger, ki je leta 1960 po skoku z višine 31.333 metrov, prosto padal 4 minute in 36 sekund.
Številni so se po skoku spraševali, zakaj je Baumgartner prosti pad prekinil tako kmalu. Kot so zdaj razložili v njegovi ekipi, je padal prehitro. Čeprav je skok začel skoraj osem metrov višje kot Kittinger, je zaradi nizkih temperatur proti tlem padal precej hitreje.
A Baumgartner zaradi tega ni razočaran. "Prav je, da ta rekord ostane Kittingerju. Si je več kot zaslužil," je dejal Felix, ki bo sicer moral počakati še nekaj tednov, preden bodo njegovi rekordi tudi uradno potrjeni.
Strokovnjak: Obleka je čar tehnološkega razvoja
Igor Mekjavič z Inštituta Jožef Stefan je v oddaji 24UR OB ENIH povedal, da je ta skok velik korak za človeštvo. "Navdušuje me to, da je – da bi podvig uspel – prišlo skupaj toliko znanstvenih področij. Baumgartner je očitno zbral vrhunsko ekipo, tako tehnološko kot medicinsko, ki mu je pomagala pri pripravah in izvedbi skoka," je dejal.
Skok je po njegovih besedah velikega pomena za astronavtiko predvsem zato, ker so z njim testirali obleko. "Njegovo obleko so razvili isti ljudje, ki razvijajo astronavtske obleke. V njej je mikrookolje, kjer je tlak podoben tistemu na 10.000 metrov in je tudi kisik višji. V tem mikrookolju je on lahko preživel in to je čar tega tehnološkega razvoja."
Poleg tega bodo zdaj lahko opravili več poletov na tej višini in morda izoblikovali metodo za evakuacije iz letal.
KOMENTARJI (305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.