Tujina

Svojci identificirajo trupla

Madrid, 21. 08. 2008 07.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
M.K./STA/U.Z.
Komentarji
99

Po tragični nesreči na madridskem letališču, v kateri je umrlo 153 ljudi, žalujoči svojci poskušajo identificirati ožgana trupla. Doslej so jih prepoznali 14.

Preiskovalci bodo skušali ugotoviti, zakaj se je tragična nesreča zgodila.
Preiskovalci bodo skušali ugotoviti, zakaj se je tragična nesreča zgodila. FOTO: Reuters
Španske oblasti so izključile možnost terorističnega napada.

Dan po najhujši španski letalski nesreči v zadnjih nekaj desetletjih se je začelo delo za preiskovalce, ki bodo skušali ugotoviti vzrok tragedije, v kateri je umrlo 153 ljudi. Zaenkrat je znano le to, da se je med vzletom z madridskega letališča Barajas vnel eden od motorjev (znamke Pratt & Whitney) letala Spanair MD-82, zaradi česar je letalo začelo zanašati po letališki pisti, nakar je zletelo s piste, se razletelo in zagorelo. 'Napaka pri vzletu', so odgovorni zaenkrat definirali vzrok nesreče, več pa ne želijo povedati. Strokovnjaki pa opozarjajo, da samo požar na enem od motorjev ni zadosten razlog za tako hudo nesrečo, zato sumijo, da je šlo narobe še kaj drugega. Če bi bil razlog za nesrečo le ogenj v levem motorju, bi letalo obrnilo v levo in ne v desno, poudarjajo. Očividci pričajo, da so tik pred nesrečo videli požar na letalu, nato pa je odjeknila močna eksplozija. Preiskava se je začela takoj, a rezultati ne bodo znani še nekaj mesecev.

Za svojce so na letališču pripravili posebno sobo, kjer jim pomagajo tudi duhovniki in psihiatri.
Za svojce so na letališču pripravili posebno sobo, kjer jim pomagajo tudi duhovniki in psihiatri. FOTO: Reuters
Družba Spanair, za Iberio druga največja letalska družba v Španiji, je v sredo pozno zvečer objavila seznam potnikov na letalu, ne pa tudi njihove narodnosti. Španski mediji poročajo, da naj bi bili med preživelimi štirje Nemci, dva Šveda, Čilenec in Kolumbijec.

Španska prometna ministrica Magdalena Alvarez je sporočila, da je v nesreči umrlo 153 ljudi, 19 pa je poškodovanih. Stopnje poškodb pri ranjencih so različne, večina pa ima predvsem opekline. Preiskovalci so sicer že našli obe črni skrinjici, ki ju bodo preučili in s tem izvedeli, kaj se je dogajalo v trenutkih pred nesrečo. Španskim strokovnjakom so se pridružili tudi ameriški.

Poleteli kljub težavam

Letalo bi prvotno moralo proti Kanarskim otokom poleteti že ob eni uri popoldne, a se je - potem ko je zapeljalo na pisto - zaradi tehničnih težav, domnevno zaradi prevelikega segrevanja, vrnilo k terminalu. Ko so napako odpravili, se je letalo vrnilo na pisto, kljub vsemu dobilo dovoljenje za vzlet - dvignilo naj bi se tudi nekaj metrov visoko - nato pa končalo tragično. Ni še znano, ali je bilo prav preveliko segrevanje vzrok za nesrečo.

"Pilot nam je povedal, da je bila težava v klimi in so jo že odpravili, nato smo se dvignili," je povedala ena od preživelih.

Na krovu je bilo med vzletom proti Kanarskim otokom 162 potnikov in 10 članov posadke, štirje od njih so potovali kot navadni potniki. Med njimi je bilo tudi 22 otrok, dva še ne šoloobvezna. Trije otroci, stari dve, osem in 11 let, so nesrečo preživeli. Večina potnikov je bila Špancev, na letalu pa je bilo tudi sedem potnikov, ki so prileteli iz Nemčije z Lufthansinim letalom, s katero ima Spaniar pogodbo o sodelovanju. Med potniki po podatkih slovenskega zunanjega ministrstva ni bilo Slovencev, kar potrjuje tudi seznam, ki ga je na svoji spletni strani objavil španski letalski prevoznik.

Prizor iz pekla

Vodja reševalcev Ervigio Corral je povedal, da je bil prizor ob razbitem letalu šokanten; trupla so ležala naokoli, žarek upanja pa so jim vendarle dajali nekateri potniki, ki so jo odnesli le z lažjimi poškodbami in so sami pobegnili z mesta nesreče. Kot je povedal Corral, so preživeli zato, ker jih je moč eksplozije izstrelila iz letala na travnik in so se tako izognili večjim opeklinam. Od 19 ranjenih so štirje v zelo resnem stanju, šest v resnem, osmim naj bi se stanje izboljševalo, eden od ranjenih pa je utrpel le lažje poškodbe, so sporočili predstavniki lokalnih oblasti.

Med preživelimi je tudi 41-letna zdravnica Ligia Palomino iz Madrida, ki so jo na varno prepeljali prav njeni kolegi reševalci. Kot je povedala v varni bolnišnični postelji, so imeli tako ona kot njeni rešitelji solze v očeh. Spominja se, da se je po nesreči zbudila na travniku sredi trupel. "Dvignila sem glavo in vse, kar sem videla, so bila trupla raztresena naokoli," z grozo pripoveduje Ligia. Sama si je v nesreči zlomila kolk. Na Tenerife se je odpravila skupaj z možem in svakinjo, da bi tam skupaj praznovali njen 42. rojstni dan, a usoda je hotela drugače.

Minuta molka za žrtve letalske nesreče
Minuta molka za žrtve letalske nesreče FOTO: Reuters

Tudi 41-letna bančna uslužbenka Beatriz Reyes je ena redkih, ki so v nesreči preživeli. Domov na Kanarske otoke se je vračala po počitnicah v Južnoafriški republiki. Ker je bila le lažje poškodovana, je takoj po nesreči uspela poklicati svojega brata in mu sporočiti, da je z njo vse v redu, preden je prekinilo linijo. Brat jo je pozneje našel v eni od madridskih bolnišnic.

Tudi uslužbenka Maria je povedala, kako jo je 8-letni deček Alfredo Jesus Acosta Mendiola prosil, naj mu pomaga najti starše. Pospremila ga je v bolnišnico in za špansko televizijo povedala: “Bil je presenetljivo dobro zbran, malo je sicer potožil o bolečinah, a najbolj ga je skrbelo, kje so njegovi starši."

Eden od reševalcev pa je dejal: "Rešil sem sedem ljudi, a trupel je bilo ogromno. Videl sem truplo enega otroka in še enega, hudo opečenega, pa še enega, ki je bil že pokrit z odejo. Videl sem tudi mrtvega kapitana in stevardeso. Prav nič pa ni bilo slišati joka in kričanja."

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je španskemu kolegu Miguelu Angelu Moratinosu poslal sožalno pismo, v katerem nesrečo globoko obžaluje. Sočutje in sožalje je izrekel tudi žalujočim družinam preminulih in poškodovanih. Zapateru, nemški kanclerki Merklovi, nizozemskemu premieru Balkenendeju ter švedskemu premieru Reinfeldtu je sožalje izrazil tudi premier Janša.

Na letališču so se že kmalu po nesreči začeli zbirati pretreseni svojci in prijatelji, ki so jim odgovorni pripravili poseben prostor na letališču, kjer so jih mirili in jim nudili podporo duhovniki in psihiatri. Pripravili so tudi provizorično mrtvašnico, kjer sorodniki prepoznavajo žrtve, mnoge med njimi tako močno opečene, da je identifikacija komaj mogoča. Zato so na pomoč priskočili tudi forenziki iz vse Španije. "Upamo, da bo težka in občutljiva naloga identificiranja žrtev opravljena hitro in učinkovito," je dejala prometna ministrica, a je ob tem opozorila, da bo identifikacija ljudi, ki jim je bilo možno vzeti prstne odtise, končana v dveh dneh, analiza DNK vzorcev pa bo trajala dlje. Več deset sorodnikov in prijateljev se je zbralo tudi na letališču v Las Palmasu, kjer bi nesrečno letalo moralo pristati.

Španski premier je zaradi nesreče prekinil počitnice in že sinoči obiskal letališče Barajas.
Španski premier je zaradi nesreče prekinil počitnice in že sinoči obiskal letališče Barajas. FOTO: Reuters

Zaradi nesreče je svoje počitnice prekinil tudi španski premier Jose Zapatero, ki je na letališču Barajas sklical tudi novinarsko konferenco. Kot je dejal, bo vlada storila vse, da bi pomagala svojcem žrtev. "Cela vlada je razumljivo prizadeta v tej tragediji, saj smo navsezadnje vsi španski državljani," je dejal Zapatero. V Španiji so sicer danes razglasili tridnevno žalovanje za žrtvami letalske nesreče. Zastave so spuščene na pol droga, opoldne so imeli minuto molka, žalost pa vlada tudi med Španci v Pekingu na olimpijskih igrah.

Težave letal MD-80

Nesreča je presenetljivo podobna tisti pred 17 leti, maja leta 1991, ko je letalo tipa Air Boeing 767 strmoglavilo na Tajskem, pri čemer je umrlo 223 ljudi. Tedaj so bili krivi tako imenovani thrust reverserji, ki se sicer aktivirajo šele po tem, ko se letalo z nosnim kolesom dotakne tal. "Avtomatska sprožitev reverserjev bo ena od stvari, ki jih bodo preiskovalci najprej pregledali," je povedal Guy Gratton z univerze Brunel v zahodnem Londonu.


15 let staro letalo je španska letalska družba Spanair od Korean Air odkupila pred devetimi leti, zadnji večji pregled pa je bil opravljen v začetku letošnjega leta. Letala MD-80 imajo precej črno statistiko; v zadnjih petih letih je namreč na letalih tega tipa umrlo skoraj 400 ljudi. Najhujša nesreča z letalom tipa MD-81 pa je povezana tudi s Slovenijo. Takšno letalo letalske družbe Inex Adrie je namreč 1. decembra 1981 strmoglavilo na Korziki, v nesreči pa je umrlo 180 ljudi.

Proizvajalci teh letal so se letos znašli v središču pozornosti zaradi napake v napeljavi. Ameriška zvezna uprava za zračni promet je namreč prizemljila kar 300 letal tipa MD-80; pregledovali so napeljavo v prostoru za desno kolo, saj je obstajala bojazen pred požarom, če napeljava ne bi bila ustrezno prekrita in zaščitena. Piloti sicer rutinsko vsakih šest mesecev vadijo vzlete in pristanke v podobnih okoliščinah.

Tudi Španija ima precej črno zgodovino, kar se tiče letalskih nesreč. Najhujša letalska nesreča vseh časov se je zgodila prav na španskih tleh, in sicer 27. marca 1977 na Tenerifih, ko sta na vzletni stezi v gosti megli trčili dve letali, umrlo pa je 583 ljudi. Zadnja hujša letalska nesreča pred včerajšnjo pa se je v Španiji zgodila leta 1983, ko je zaradi napake posadke letalo treščilo v bližnje hribe, umrlo pa je 180 ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (99)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

civitasstain@gmail.com
23. 08. 2008 06.41
Potniki smo si sami krivi. Hočemo vse bolj poceni letalskih poletov. Te letalske družbe s poceni poleti kupujejo stara letala, ki bi morala biti večkrat totalno pregledana. Radi dragih pregledov jih samo delno, ali pa sploh ne pregljejujejo, saj letalo samo vzraku služi denar. V tem primeru se točno vidi, da je letalska družba hotela na vsak način, da letalo vzleti, čeprav je pilot dvomil v ispravnost letala in prekinil prvi štart.Tu se meni zastavlja v prašanje, kdo je sploh dal dovoljenje za drugi štart letala?????
vinadap
22. 08. 2008 13.50
Ferdox - je tako.
Ferdo Crni
22. 08. 2008 13.37
Vinadap - se strinjam. Sam sem opazoval dostikrat vzletanje letal iz brnikov in vem da je pravilo (in logika) takšno, kot si ga opisal. Le takrat, ko je veter močan in v neželjeni smeri se zgodi, da vzletijo letala tudi obratno (in z zavojem). Tudi pristanke sem videl v smeri, ki je klasičen za vzlet. Torej po "klancu navzdol". BTW: Sam sem nekajkrat letel z adrijo in moram reči, da (trkam po lesu) nisem imel nič kaj dosti za pripomnit. Klasična manjša letalska družba in skedulirane lete je vsaj v mojem primeru opravila celo zelo točno. Razen v grčiji smo enkrat čakali uro in pol dlje, ker je v našem letalu pred vzletom iz Ljubljane nekemu potniku postalo slabo. Pa kaj? Bili smo na dopustu in kakšne posebne nervoze ali nejevolje ni bilo čutiti. Ko sem s Condor-jem čakal na polet v Venezuelo smo imeli dve uri zamude zato, ker so pač eno pisto v Frankfurtu prenavljali in tudi push-traktorčkov je manjkalo, pa še en potnik se je nekam izgubil. So what? Naj si odgovorni vzamejo čas in veliko raje čakam uro ali dve kot na silo v zrak. To je moj point.
vinadap
22. 08. 2008 13.01
matjaž 2005 - za zamude poletov letal,so krivi predvsem potniki sami,ker zamujajo z prihodom na letališče,potem so vremenske razmere,tehnične okvare letal,in seveda stavke. Pri charter letih je drugače,načeloma nikoli ni zamud,in velikokrat letala vzletijo predčasno,seveda v kolikor ni razlogov katere sem napisal v začetku.
Ramzess
22. 08. 2008 12.43
"Poleteli kljub težavam" Ne prvič, ne zadnjič, pogosta napaka, posledice pa tudi. Dobiček in mali stroški pomebnejši od življenj. Denarni sistem je sistem, z največjim številom žrtev, denarju ne pravijo zaman hudičeva iznajdba. Ironija je da taki pregledi so, najdejo se napake, celo več, pa se kar ignorirajo, kar sledi pa vemo, bodisi zaradi teh napak, ki se združijo, ali se jim pridružijo še nove. Še večja ironija je da potniki nimajo 'vpogleda' v to preverjanje, da bi se lahko sami odločili, ali bodo leteli s dotičnim letalom ali ne, do česar gotovo imajo pravico, pa vendar jim ostane le še nadčutni odziv na bližnjo nesrečo, zaradi česar nekateri zapustijo letalo. Ljudje morajo imeti pravico do izbire, tudi tik pred 'zdajci'. "Tudi uslužbenka Maria je povedala, kako jo je 8-letni deček Alfredo Jesus Acosta Mendiola prosil, naj mu pomaga najti starše. Pospremila ga je v bolnišnico in za špansko televizijo povedala: “Bil je presenetljivo dobro zbran, malo je sicer potožil o bolečinah, a najbolj ga je skrbelo, kje so njegovi starši."" Nevem zakaj se ženska čudi skrbi otroka in nasploh vedenju, saj skrbi ne izražajo zgolj odrasli, res je da se o otrocih redko govori, ki so v težjem položaju kot odrasli, fanta je odpeljala zgolj v bolnišnico, ostalo je zgolj samohvala, kdaj bo otrok izvedel za usodo staršev je le vprašanje časa in ažurnosti sorodnikov. Mymind="Nemogoče in utopično je pričakovati, da bo katerikoli promet, letalski, vlak, ladje, avto... 100% varen. In moj komentar je bil usmerjen v to, da ni potrebno ljudem delati panike in se izogibati letalom, ker jih isto lahko doleti na cesti, vodi, tirih..." Že res, že res, imaš popolnoma prav, nobeno prometno sredstvo ni popolnoma varno. Varnost se začne pri disajnu, ki ga tudi zna grešiti, poleg tega, da se ne koristi tehnologija, ki je sicer na voljo. Čemu denimo računalnik v letalu, če je slabo izkoriščen, in ne nudi podpore pilotu, ne nadzira in popravlja le tega, saj računalnik veliko hitreje preračunava in preverja pravilnost potez pilota in kopilota, poleg tega pa na njegove odločitve ne vplivajo čustva in ostalo, kar pri človeku zaokrožujemo pod 'človeški faktor', poleg tega ne trpi zaradi lastne šibkosti, psiholoških blokad, blokad v znanju, izkušnjah, ki jih dobiva od drugih računalnikov in v nasprotju s človekom, tudi upošteva, itd. Računalnik ne more ignorirati napak in posledično prepreči celo vzlet, dokler se napake ne odpravijo. Še kaj bi se našlo. Le hoteti je treba. VIkar25="PILOT ERROR?? Čokolino piloti iz strojne fakultete. To je odgovor. Da spremenijo na kakem letališču kamor standardno letite approach, ste večino pilotov v ku*cu, napiflani ste ene in iste rute in approache, potem ko se pa kaj spremeni so pa mrzli. Še dobro da so še vedno zraven še kaki prisebni piloti." Žal res, piloti, izšolani v rutino, se težko prilagajajo spremembam, ki jih na tleh in zraku več kot dovolj, podobno kot zdravniki, pri katerih se čudimo, da jim, sicer rutinska operacija spodleti, saj, ko pa se ne znajo prilagoditi spremembam. Težava je ker jih ne znajo predvidet, kar je šibka točka povsod, predvidevanje, hkrati sledenje logiki, ki podpira rutino, ne obratno. Težko je razumeti pilota, ki kljub napakam vzleti, namesto da bi ostal na tleh, dokler se le te ne odpravijo, kajti če vzleti, je avtomatsko, ne glede na nadaljne okoliščine, odgovoren za posledice, kopilot pa tudi. Saj se bi oba morala zavedati posledic napak, dandanes ni noben izgovor in opravičilo več dovolj. Nikoli ne bomo točno vedeli, koliko nesreč bi lahko, z malo angažiranosti, preprečili.
vinadap
22. 08. 2008 12.20
Ferdox - letala,na letališču Brnik,vedno vzletajo proti vetru,in to je vzlet v smeri 13 Vodice - Mengeš,pristanek v smer 31 - Kranj. Se pa dogaja,da letalo vzleti iz smeri 31 - Kranj,vendar dobi takoj po vzletu ukaz za zavoj 110 levo ( zaradi bližnje gore nad Kranjem).
Ferdo Crni
22. 08. 2008 12.02
Glede zamud je takole: verjemite da bi tile nesrečni potniki takoj zamenjali svojo grozljivo usodo z 5 urnim čakanjem na letališču. Če se letalo mora nenapovedano popraviti za to niti ni nujno krivo slabo vzdrževanje. Vsako letalo gre pred vzletom skozi pilotov "check list". NA njem so čekiranja, ki MORAJO biti brezhibna in čekiranja, ki za samo varnost niso pomembna. Če je kaj narobe bodo potniki pač malce počakali. Žalostno je, da bodo sedaj nergači mnogo bolj tiho kot po vsaki nesreči. Letalo je zapleten stroj in zahteva ogromno pozornosti. NE pa nek statusni simbol kot bleščeči najnovejši korejski ali nemški avtomobilčki ponosnih slovenčkov, ki drugače nadvse bentijo nad za cent predragim litrom mleka. Torej spet je moralo priti do nesreče, da bo folk bolj umirjen in manj razvajen in da se letalske družbe zavejo, da je dražje, če ga serjejo pri vzdrževanju kot pa če plačajo ležarnino tečnežem.
Ferdo Crni
22. 08. 2008 11.54
Glede pristankov in vzletov na Brniku - steza je nagnjena za nekaj stopinj in zato je standard vzletanje proti jugu in pristajanje proti severu. Razen.... razen ko piha močnejši veter v napačno smer. Če ima letalo v vzletajoči smeri močan veter se ponavadi odločijo za vzlet proti vetru, torej obratno, saj se s tem prej pridobi na vzgonu. Isto je pri pristajanju. Tako se pridobi tudi kar dosti na kerozinu.
janez_hlod
22. 08. 2008 10.03
beam, vrata kokpita so se odprla? a ste pol zasilno pristal ali so vrata uspeli zapret?
vija-vaja
22. 08. 2008 00.38
baam: zmagal si :D
mafia89
22. 08. 2008 00.33
reebitz
21. 08. 2008 21.52
@matjaz2005: enako sem pred leti čakal na let iz Brnika v Hannover. Letalo je imelo cca. 5 ur zamude. Brnik je bil v megli in tudi snežilo je. Ostala letala so normalno vzletala in pristajala. Končno nas nabašejo v avtobus in odpeljejo do letala. Prikaže se nam Dubrovnik Airline. Večina ljudi je mislila, da gremo v Dubrovnik na dopust in ne na Cebit. Stevardesa na avtobusu je rekla, da naj potniki za biznis razred vstopijo spredaj, ostali pa pri zadnjih vratih. Na letalu ni bilo nobenega sedežnega reda, sedel smo kot je katermu pasal in kjer je bil prostor. Ne vem pa kje je bil biznis razred... :) Gor pa dol se je sprehajal en tip z ID kartico in usnjeno jakno. Top gun varianta. Stevardesa je rekla, da se opravičuje za zamudo. Da je letalo čakala v Zagrebu ker zaradi megle ni moglo pristati na Brniku... Vsa zadeva je vzletela, med vzletom so se odprla vrata cokpita,... V glavnem, boljš bi blo da bi šli z Jadrolinijo....
misko85
21. 08. 2008 20.53
@vinadap: pravim enako kot ti... neposlušnost :)
arinnho
21. 08. 2008 20.50
Spanair ni nizkocenovni!!!!!!!!!
Ninolin
21. 08. 2008 20.40
Matr ej, če pomislim, da smo tudi mi 3 tedne nazaj odpotovali na kanarske otoke, sicer z Minhenskega letališča in s Condorjevim letalom... da smo čakali 11 UR, ker se je letalo med priletom nekaj pokvarilo in da smo nato odleteli tja, se kar mao zamislim nad vsem skupaj... Nikoli nikamor več z """nizko""" cenovnimi prevozniki... Žalostno
vinadap
21. 08. 2008 19.14
O pravilnosti ali nepravilnosti delovanja turbofanskega motorja bo povedal svoje DFR. Osebno se nagibam,da je bilo nekaj hudo narobe v samem jedru motorja,mogoče,vendar so še drugi indici,kajti na tem poročilu o letalski nesreči je teško razbrati,kje oziroma kakšen manever je opravljalo letalo v tistem trenutku.
tomazbodner
21. 08. 2008 19.06
vonroth: Preprican sem, da NTSB ravno koplje po dokumentaciji nesrec v preteklosti in isce paralelke. Same crne skrinjice so le majhen koscek mozaika...
Franc Rot
21. 08. 2008 18.50
Sploh ne rabijo iskat črnih skrinjic. Najboljše, da si Španci tukaj preberejo, pa bodo vedeli kakšen je bil vzrok nesreče, ter kako naj svoje avione izboljšajo.
tomazbodner
21. 08. 2008 18.31
Lahko bi bil thrust reverser, kar je nekdo napisal, a dvomim (to je bil vzrok na B767 iz Bangkoka na Dunaj (Lauda Air) a se je tam zgodilo precej po vzletu. Glede na to, da so motorji na MD-8x zadaj, bi bil vpliv taksnega problema bistveno manjsi, kot pri Laudi - kjer se je samo en thrust reverser vklopil, na drugi strani pa ne, kar je, ker sta bila motorja na krilih, dejansko raztrgalo letalo. Tu je bil glavni razlog ogenj oz. eksplozija na letalu in tega ne more povzrociti veliko stvari... Mozno je, da je prislo do kratkega stika med visoko in nizkonapeostnimi kabli, ki bi lahko prenesli iskrico v notranjost tanka, ki je bil zaradi tega, ker letalske druzbe nocejo montirati sistema za izsesavanje kisika iz tankov, zanesljivo poln vnetljivih hlapov... kot pri TWA800. Lahko bi bilo kaj eksplozivnega v tovoru, kar se bi lahko zaradi temperature ali ker ni bilo pritrjeno vnelo ali eksplodiralo... kot ValuJet na Floridi. Lahko bi tocil tank za gorivo ter povzrocil eksplozijo v stiku s kablovjem klime... Za sam banking MD-8x pa lahko, da ni imel enakomernega pritiska iz obeh motorjev, ali mu je kaj obrnilo rudder, ali na sprednjih predkrilcih ni imel obeh v enaki poziciji - kar bi lahko bil mehanicni problem ali pa problem iztekanja hidravlicne tekocine... a to dejansko ni vazno, ker je bil glavni vzrok eksplozija necesa... verjetno goriva... in ker se to v tekocem stanju tezko vname, verjetno v plinastem stanju - ob pomoci iskrice od nekod, verjetno od same elektricne napeljave v letalu. Ceprav koncnega porocila verjetno se nekaj casa ne bo, MD82 bo pa morda po izdaji le-tega morda celo prizemljen, menim, da veliko razlicnih moznosti ni. Torej bo odgovornim verjetno hitro jasno, kaj je slo narobe. Ce je kaj taksnega kot eksplozija hlapov v rezervoarju, pa upam, da bo koncno preseglo tisto magicno mejo odskodnin (2 milijona dolarjev po potniku), da bodo koncno zahtevali vgradnjo sistema za odvajanje kisika iz rezervoarjev, da se prepreci mozna eksplozija, kar Boeing in Airbus ponujata ze 20 let, a ga ni vgradila se nobena druzba...
arinnho
21. 08. 2008 18.03
shtina2 malo streljas..Ni problem v nizkocenovnih prevoznikih.Rynaair je se vedno najbolj profiten, ni v krizi in ima vecinoma nova letala...problem je v starih druzbah, ki ne znajo konkurirat nizkoprevoznikom.... Aj je bil spanair nizkocenovni prevoznik?? Mocno dvomim, posebej zato, ker je bil povezan let z enim Lufthansinim letom...Nizkocenovci nimajo povezanih letov....