Dan po najhujši španski letalski nesreči v zadnjih nekaj desetletjih se je začelo delo za preiskovalce, ki bodo skušali ugotoviti vzrok tragedije, v kateri je umrlo 153 ljudi. Zaenkrat je znano le to, da se je med vzletom z madridskega letališča Barajas vnel eden od motorjev (znamke Pratt & Whitney) letala Spanair MD-82, zaradi česar je letalo začelo zanašati po letališki pisti, nakar je zletelo s piste, se razletelo in zagorelo. 'Napaka pri vzletu', so odgovorni zaenkrat definirali vzrok nesreče, več pa ne želijo povedati. Strokovnjaki pa opozarjajo, da samo požar na enem od motorjev ni zadosten
razlog za tako hudo nesrečo, zato sumijo, da je šlo
narobe še kaj drugega. Če bi bil razlog za nesrečo le ogenj v levem motorju, bi letalo obrnilo v levo in ne v desno, poudarjajo. Očividci pričajo, da so tik pred nesrečo videli požar na letalu, nato pa je odjeknila močna eksplozija. Preiskava se je začela takoj, a rezultati ne bodo znani še nekaj mesecev.
Španska prometna ministrica Magdalena Alvarez je sporočila, da je v nesreči umrlo 153 ljudi, 19 pa je poškodovanih. Stopnje poškodb pri ranjencih so različne, večina pa ima predvsem opekline. Preiskovalci so sicer že našli obe črni skrinjici, ki ju bodo preučili in s tem izvedeli, kaj se je dogajalo v trenutkih pred nesrečo. Španskim strokovnjakom so se pridružili tudi ameriški.
Poleteli kljub težavam
Letalo bi prvotno moralo proti Kanarskim otokom poleteti že ob eni uri popoldne, a se je - potem ko je zapeljalo na pisto - zaradi tehničnih težav, domnevno zaradi prevelikega segrevanja, vrnilo k terminalu. Ko so napako odpravili, se je letalo vrnilo na pisto, kljub vsemu dobilo dovoljenje za vzlet - dvignilo naj bi se tudi nekaj metrov visoko - nato pa končalo tragično. Ni še znano, ali je bilo prav preveliko segrevanje vzrok za nesrečo.
"Pilot nam je povedal, da je bila težava v klimi in so jo že odpravili, nato smo se dvignili," je povedala ena od preživelih.
Na krovu je bilo med vzletom proti Kanarskim otokom 162 potnikov in 10 članov posadke, štirje od njih so potovali kot navadni potniki. Med njimi je bilo tudi 22 otrok, dva še ne šoloobvezna. Trije otroci, stari dve, osem in 11 let, so nesrečo preživeli. Večina potnikov je bila Špancev, na letalu pa je bilo tudi sedem potnikov, ki so prileteli iz Nemčije z Lufthansinim letalom, s katero ima Spaniar pogodbo o sodelovanju. Med potniki po podatkih slovenskega zunanjega ministrstva ni bilo Slovencev, kar potrjuje tudi seznam, ki ga je na svoji spletni strani objavil španski letalski prevoznik.
Prizor iz pekla
Vodja reševalcev Ervigio Corral je povedal, da je bil prizor ob razbitem letalu šokanten; trupla so ležala naokoli, žarek upanja pa so jim vendarle dajali nekateri potniki, ki so jo odnesli le z lažjimi poškodbami in so sami pobegnili z mesta nesreče. Kot je povedal Corral, so preživeli zato, ker jih je moč eksplozije izstrelila iz letala na travnik in so se tako izognili večjim opeklinam. Od 19 ranjenih so štirje v zelo resnem stanju, šest v resnem, osmim naj bi se stanje izboljševalo, eden od ranjenih pa je utrpel le lažje poškodbe, so sporočili predstavniki lokalnih oblasti.
Med preživelimi je tudi 41-letna zdravnica Ligia Palomino iz Madrida, ki so jo na varno prepeljali prav njeni kolegi reševalci. Kot je povedala v varni bolnišnični postelji, so imeli tako ona kot njeni rešitelji solze v očeh. Spominja se, da se je po nesreči zbudila na travniku sredi trupel. "Dvignila sem glavo in vse, kar sem videla, so bila trupla raztresena naokoli," z grozo pripoveduje Ligia. Sama si je v nesreči zlomila kolk. Na Tenerife se je odpravila skupaj z možem in svakinjo, da bi tam skupaj praznovali njen 42. rojstni dan, a usoda je hotela drugače.
Tudi 41-letna bančna uslužbenka Beatriz Reyes je ena redkih, ki so v nesreči preživeli. Domov na Kanarske otoke se je vračala po počitnicah v Južnoafriški republiki. Ker je bila le lažje poškodovana, je takoj po nesreči uspela poklicati svojega brata in mu sporočiti, da je z njo vse v redu, preden je prekinilo linijo. Brat jo je pozneje našel v eni od madridskih bolnišnic.
Tudi uslužbenka Maria je povedala, kako jo je 8-letni deček Alfredo Jesus Acosta Mendiola prosil, naj mu pomaga najti starše. Pospremila ga je v bolnišnico in za špansko televizijo povedala: “Bil je presenetljivo dobro zbran, malo je sicer potožil o bolečinah, a najbolj ga je skrbelo, kje so njegovi starši."
Eden od reševalcev pa je dejal: "Rešil sem sedem ljudi, a trupel je bilo ogromno. Videl sem truplo enega otroka in še enega, hudo opečenega, pa še enega, ki je bil že pokrit z odejo. Videl sem tudi mrtvega kapitana in stevardeso. Prav nič pa ni bilo slišati joka in kričanja."
Na letališču so se že kmalu po nesreči začeli zbirati pretreseni svojci in prijatelji, ki so jim odgovorni pripravili poseben prostor na letališču, kjer so jih mirili in jim nudili podporo duhovniki in psihiatri. Pripravili so tudi provizorično mrtvašnico, kjer sorodniki prepoznavajo žrtve, mnoge med njimi tako močno opečene, da je identifikacija komaj mogoča. Zato so na pomoč priskočili tudi forenziki iz vse Španije. "Upamo, da bo težka in občutljiva naloga identificiranja žrtev opravljena hitro in učinkovito," je dejala prometna ministrica, a je ob tem opozorila, da bo identifikacija ljudi, ki jim je bilo možno vzeti prstne odtise, končana v dveh dneh, analiza DNK vzorcev pa bo trajala dlje. Več deset sorodnikov in prijateljev se je zbralo tudi na letališču v Las Palmasu, kjer bi nesrečno letalo moralo pristati.
Zaradi nesreče je svoje počitnice prekinil tudi španski premier Jose Zapatero, ki je na letališču Barajas sklical tudi novinarsko konferenco. Kot je dejal, bo vlada storila vse, da bi pomagala svojcem žrtev. "Cela vlada je razumljivo prizadeta v tej tragediji, saj smo navsezadnje vsi španski državljani," je dejal Zapatero. V Španiji so sicer danes razglasili tridnevno žalovanje za žrtvami letalske nesreče. Zastave so spuščene na pol droga, opoldne so imeli minuto molka, žalost pa vlada tudi med Španci v Pekingu na olimpijskih igrah.
Težave letal MD-80
Nesreča je presenetljivo podobna tisti pred 17 leti, maja leta 1991, ko
je letalo tipa Air Boeing 767 strmoglavilo na Tajskem, pri čemer je umrlo 223
ljudi. Tedaj so bili krivi tako imenovani thrust reverserji, ki se sicer aktivirajo šele po tem, ko se letalo z nosnim kolesom dotakne tal. "Avtomatska sprožitev reverserjev bo ena od stvari, ki jih bodo preiskovalci najprej pregledali," je povedal Guy Gratton z univerze Brunel v zahodnem Londonu.
15 let staro letalo je španska letalska družba Spanair od Korean Air odkupila pred devetimi leti, zadnji večji pregled pa je bil opravljen v začetku letošnjega leta. Letala MD-80 imajo precej črno statistiko; v zadnjih petih letih je namreč na letalih tega tipa umrlo skoraj 400 ljudi. Najhujša nesreča z letalom tipa MD-81 pa je povezana tudi s Slovenijo. Takšno letalo letalske družbe Inex Adrie je namreč 1. decembra 1981 strmoglavilo na Korziki, v nesreči pa je umrlo 180 ljudi.
Proizvajalci teh letal so se letos znašli v središču pozornosti zaradi napake v napeljavi. Ameriška zvezna uprava za zračni promet je namreč prizemljila kar 300 letal tipa MD-80; pregledovali so napeljavo v prostoru za desno kolo, saj je obstajala bojazen pred požarom, če napeljava ne bi bila ustrezno prekrita in zaščitena. Piloti sicer rutinsko vsakih šest mesecev vadijo vzlete in pristanke v podobnih okoliščinah.
Tudi Španija ima precej črno zgodovino, kar se tiče letalskih nesreč. Najhujša letalska nesreča vseh časov se je zgodila prav na španskih tleh, in sicer 27. marca 1977 na Tenerifih, ko sta na vzletni stezi v gosti megli trčili dve letali, umrlo pa je 583 ljudi. Zadnja hujša letalska nesreča pred včerajšnjo pa se je v Španiji zgodila leta 1983, ko je zaradi napake posadke letalo treščilo v bližnje hribe, umrlo pa je 180 ljudi.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.