Za rojstni dan se spodobi, da na zabavi ne manjka balonov. In ker teleskop Hubble praznuje že 26. rojstni dan, so ob tej priložnosti Nasini znanstveniki objavili posnetek ogromnega mehurja, ki ga je vesolje odpihnila super vroča masivna zvezda, vse skupaj pa je ovekovečil prav Hubble. Nasa je posnetek poimenovala Hubble bubble (op. p. Bubble = mehurček), objava pa je sprožila val navdušenja na družbenih omrežjih.
Nasa te dni obeležuje 26. obletnico izstrelitve teleskopa v zemeljsko orbito, kar se je zgodilo 24. aprila 1990. "Ta dogodek proslavljamo s spektakularnim posnetkom interakcije mlade zvezde in njenega okolja. Posnetek mehurja nas opominja, da nam Hubble nudi pogled iz prve vrste na navdihujoče vesolje, v katerem živimo," so ob objavi posnetka sporočili z Nase. What’s a birthday without balloons?! Celebrate 26 years of Hubble with the Bubble Nebula!https://t.co/swU1YmIk4x pic.twitter.com/1TQDG5CDmi Meglica NGC 7635 v obliki mehurja je od Zemlje oddaljena 7100 svetlobnih let in je ogromna, saj naj bi v širino merila kar sedem svetlobnih let. Mlada zvezda BD +60º2522, ki je povzročila nastanek tega mehurja, ima kar 45-krat večjo maso kot naše sonce, so zapisali v Nasi. Zvezda izgoreva zelo intenzivno, njena življenjska doba pa je relativno kratka. Nasa ocenjuje, da je stara okoli štiri milijone let, zato predvidevajo, da bo čez 10 do 20 milijonov let eksplodirala kot supernova. Hubble okoli Zemlje na višini 600 kilometrov kroži že vse od leta 1990. Do oddaljenih zvezd ne potuje, temveč jih fotografira in na Zemljo pošilja njihove neverjetne posnetke. Teleskop, ki je velik kot avtobus in tehta dobrih 11 ton, je plod sodelovanja ameriške vesoljske agencija Nasa in Evropske vesoljske agencije.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.