Po včerajšnji izglasovani nezaupnici v italijanskem senatu je predsednik italijanske vlade Romano Prodi ponudil svoj odstop. Sedaj je odločitev na strani italijanskega predsednika Giorgia Napolitana, ki je že začel pogovore z glavnimi političnimi voditelji.
Napolitano lahko razpiše predčasne volitve, rešitev, ki jo največkrat omenjajo, pa je oblikovanje tehnične vlade. Pripravila bi spremembe italijanske volilne zakonodaje, ki je kriva za trajno politično nestabilnost v Italiji. Napolitano se je najprej sestal s predsednikom italijanskega senata Francom Marinijem, ki ga najpogosteje omenjajo kot možnega kandidata za vodenje takšne prehodne vlade. V torek naj bi italijanski predsednik zaključil pogovore in napovedal nadaljnje ukrepe.
Italijanski medijski tajkun Silvio Berlusconi je že oznanil, da je pripravljen rešiti Italijo pred vlado, ki jo po njegovem vodijo komunisti in nesposobneži, in pozval k čimprejšnjim volitvam. Ankete kažejo, da bi desna sredina na volitvah z lahkoto prejela večino glasov volivcev. Berlusconi namreč ostaja eden najbolj priljubljenih italijanskih politikov.
Jezus in Napoleon italijanske politike
Novico o Prodijevem odstopu je Berlusconi proslavil s koščkom pice in sladoledom. S svojim stilom in humorjem, značilnim za potujoče prodajalce, je blizu predvsem preprostim ljudem, ocenjuje James Waltson, profesor politologije na Ameriški univerzi v Rimu. Iz preteklosti so znane njegove kontraverzne izjave o tem, da se vidi kot Jezus Kristus v politiki. Nekoč je dejal tudi, da se med velikimi evropskimi politiki lahko primerja le še z Napleonom, vendar je nedvomno višji od njega.
Manjši diplomatski spor je zanetil z izjavo, da je zapeljal finsko predsednico Tarjo Halonen, da bi si zagotovil podporo njene države pri tem, da bi Italija dobila sedež evropske agencije za varnost prehrane. "Moral sem uporabiti vse svoje playboyske spretnosti, čeprav jih že dolgo nisem uporabljal," je dejal takrat.
Priljubljenost 71-letnega politika, ki jo uživa med Italijani, izvira iz podobe človeka, ki se je ustvaril sam. Njegov vpliv pa izvira predvsem iz velikanskega medijskega imperija Mediaset. V zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja je ustanovil desnosredinsko stranko, ki je kmalu zapolnila praznino po propadu krščanskih demokratov, ki so Italiji vladali praktično ves čas po drugi svetovni vojni.
Kot predsednik vlade se je leta 1994 zavaroval pred sodnimi postopki, ki bi škodovali njegovim poslovnim interesom. Leta 2001 pa se je vrnil na oblast in podrl rekord v vladanju, saj mu je v politično zelo nestabilni Italiji uspelo ostati na oblasti celoten mandat. Po petih letih ekonomske stagnacije je leta 2006 za las izgubil volitve, kljub temu da nikoli ni priznal poraza.
Čeprav je razpustil koalicijo strank Hiša svoboščin, ki je vključevala tudi nekdanje neofašiste, sredinske krščanske demokrate in severnjaške separatiste, jih bo pred prihajajočimi volitvami najverjetneje spet poskusil povezati. Njegovi kritiki opozarjajo, da bi nov mandat najverjetneje izkoristil, zato da bi dodatno zaščitil svoje podjetje Mediaset. Volitve bodo dale Berlusconiju tretjo možnost, da prepriča Italijane, da je pravi za vodenje države.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.