Tujina

VIDEO: Gostilniško obnašanje senatorjev

Rim, 25. 01. 2008 14.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Italijanski predsednik je začel pogovore o izhodu iz politične krize. Padec vlade so nekateri v senatu zalili s šampanjcem.

Po padcu Prodijeve vlade je v senatu zavladal kaos. Predstavniki desnih strank, na sliki so tisti iz Nacionalnega zavezništva, so svojo zmago zalili s šampanjcem. Za pozive, naj se ustavijo, ker senat ni gostilna, se niso zmenili.
Po padcu Prodijeve vlade je v senatu zavladal kaos. Predstavniki desnih strank, na sliki so tisti iz Nacionalnega zavezništva, so svojo zmago zalili s šampanjcem. Za pozive, naj se ustavijo, ker senat ni gostilna, se niso zmenili. FOTO: Reuters

Po včerajšnji izglasovani nezaupnici v italijanskem senatu je predsednik italijanske vlade Romano Prodi ponudil svoj odstop. Sedaj je odločitev na strani italijanskega predsednika Giorgia Napolitana, ki je že začel pogovore z glavnimi političnimi voditelji.

Na spletni strani italijanskega časnika La Repubblica so bralcem postavili vprašanje, kakšna bi bila najboljša rešitev italijanske politične krize. Glasovalo je že skoraj 155 tisoč uporabnikov, kar 70 odstotkov pa jih je podprlo imenovanje tehnične vlade. 26 odstotkov se zavzema za predčasne volitve, samo štirje odstotki tistih, ki so glasovali, pa so neopredeljeni.

Napolitano lahko razpiše predčasne volitve, rešitev, ki jo največkrat omenjajo, pa je oblikovanje tehnične vlade. Pripravila bi spremembe italijanske volilne zakonodaje, ki je kriva za trajno politično nestabilnost v Italiji. Napolitano se je najprej sestal s predsednikom italijanskega senata Francom Marinijem, ki ga najpogosteje omenjajo kot možnega kandidata za vodenje takšne prehodne vlade. V torek naj bi italijanski predsednik zaključil pogovore in napovedal nadaljnje ukrepe.

Italijanski predsednik bo pogovore s političnimi veljaki zaključil v torek.
Italijanski predsednik bo pogovore s političnimi veljaki zaključil v torek. FOTO: Reuters

Italijanski medijski tajkun Silvio Berlusconi je že oznanil, da je pripravljen rešiti Italijo pred vlado, ki jo po njegovem vodijo komunisti in nesposobneži, in pozval k čimprejšnjim volitvam. Ankete kažejo, da bi desna sredina na volitvah z lahkoto prejela večino glasov volivcev. Berlusconi namreč ostaja eden najbolj priljubljenih italijanskih politikov.

Berlusconijev protikandidat pa najverjetneje ne bo več Prodi, pač pa vodja pred kratkim ustanovljene Demokratske stranke, rimski župan Walter Veltroni.

Jezus in Napoleon italijanske politike

Prodi je pred srečanjem Demokratske stranke v Rimu pozval k reformi volilnega zakona, da bi se izognili "tragedijam in političnemu drobljenju politike", ki so posledica sedanje zakonodaje. Veljavni volilni zakon je bil sprejet v času vlade Silvia Berlusconija decembra 2005, le nekaj mesecev pred parlamentarnimi volitvami aprila 2006, na katerih je zmagala Prodijeva leva sredina, njegov namen pa je bil otežiti življenje novi vladi. Sedanji volilni sistem je proporcionalen s primesmi večinskega, vendar je za vlado treba pridobiti dovolj veliko koalicijo strank.

Novico o Prodijevem odstopu je Berlusconi proslavil s koščkom pice in sladoledom. S svojim stilom in humorjem, značilnim za potujoče prodajalce, je blizu predvsem preprostim ljudem, ocenjuje James Waltson, profesor politologije na Ameriški univerzi v Rimu. Iz preteklosti so znane njegove kontraverzne izjave o tem, da se vidi kot Jezus Kristus v politiki. Nekoč je dejal tudi, da se med velikimi evropskimi politiki lahko primerja le še z Napleonom, vendar je nedvomno višji od njega.

Manjši diplomatski spor je zanetil z izjavo, da je zapeljal finsko predsednico Tarjo Halonen, da bi si zagotovil podporo njene države pri tem, da bi Italija dobila sedež evropske agencije za varnost prehrane. "Moral sem uporabiti vse svoje playboyske spretnosti, čeprav jih že dolgo nisem uporabljal," je dejal takrat.

Berlusconi se že pripravlja na ponovno zasedbo oblasti.
Berlusconi se že pripravlja na ponovno zasedbo oblasti. FOTO: Reuters

Priljubljenost 71-letnega politika, ki jo uživa med Italijani, izvira iz podobe človeka, ki se je ustvaril sam. Njegov vpliv pa izvira predvsem iz velikanskega medijskega imperija Mediaset. V zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja je ustanovil desnosredinsko stranko, ki je kmalu zapolnila praznino po propadu krščanskih demokratov, ki so Italiji vladali praktično ves čas po drugi svetovni vojni.

Kot predsednik vlade se je leta 1994 zavaroval pred sodnimi postopki, ki bi škodovali njegovim poslovnim interesom. Leta 2001 pa se je vrnil na oblast in podrl rekord v vladanju, saj mu je v politično zelo nestabilni Italiji uspelo ostati na oblasti celoten mandat. Po petih letih ekonomske stagnacije je leta 2006 za las izgubil volitve, kljub temu da nikoli ni priznal poraza.

Čeprav je razpustil koalicijo strank Hiša svoboščin, ki je vključevala tudi nekdanje neofašiste, sredinske krščanske demokrate in severnjaške separatiste, jih bo pred prihajajočimi volitvami najverjetneje spet poskusil povezati. Njegovi kritiki opozarjajo, da bi nov mandat najverjetneje izkoristil, zato da bi dodatno zaščitil svoje podjetje Mediaset. Volitve bodo dale Berlusconiju tretjo možnost, da prepriča Italijane, da je pravi za vodenje države.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jansa-arms
25. 01. 2008 20.56
Zdaj se jasno vidi mentaliteta desničarjev!!! Pijanci in barbari! Za oblast se pustijo tudi buzerirati če je treba!!! Nagnusno!!! PS pri nam niso čist nič drugačni!!!!! Spomnite se po glasovanju zaupnice tej vladi kako so se hiter šli nažlampat v gostilno!!!
Alteist
25. 01. 2008 19.11
Berlusconi mafijec...
clementia555@yahoo.com
25. 01. 2008 18.54
enmann01: Samo zamenjaj besedi Berlusconi s Kucan in fasiste s belogardisti pa dobis realno sliko slovenske levice.
night.rider.mg
25. 01. 2008 17.52
Emanom , trdiš da prodi je spravil državo v pravo smer , si se vprašal zakaj je njegova vlada trajala samo 20 mesecev ?, vžgi TV pa poglej kaj počnejo državljani ki so ga izvolili , stavkajo od severa do juga , mesto Napoli je poln smeti ker je vse v rokah kamorre , dodal je 70 vrst novih davkov (čeprav v predvolilnih obljubah je trdil drugače ) itd . Berlusconi mogoče je pokral veliko državnega premoženja in koval zakon v njegovo korist , kljub temu njegova vlada je vidla konc mandata , se pravi 5 let .
Jethro
25. 01. 2008 16.17
Se popolnoma strinjam enmann01...a kaj čmo, italijanski politiki imajo raje evre, kot lasten narod...žalostno!!!
enmann01@yahoo.it
25. 01. 2008 15.35
niti bog ne more pomagati italijanom,ki so slepi koliko hudega je povzročil berlusconi državi in kako spretno je povezal advokate pri vseh preiskavah in sojenjih v svojo korist,podredil in spremenil je zakonodajo v korist svojih družb,polastil se je rai,s podpiranjem mafije na jugu pa dobil toliko večjo kredibilnost tudi med volilci,ki mislijo da komunisti žrejo otroke.....in prodi je v kratkem času uspel voz obrniti v pravo smer,zmanjšati primanjkljaj države.....