Raketa Falcon 9 ameriškega zasebnega podjetja SpaceX, ki je pred kratkim uspešno pristala na ploščadi na morju v Atlantskem oceanu, potem ko je na Mednarodno vesoljsko postajo poslala tovorno kapsulo Dragon z okoli 3100 kilogrami zalog in znanstvene opreme, se je vrnila domov.
Gre za prvo raketo, ki ji je po vrnitvi uspel uspešen pristanek, potem ko se je pet poskusov končalo z večjimi ali manjšimi težavami. Kot pojasnjujejo v podjetju Space X, pristajanje na robotski ploščadi na morju vztraja omogoča nižje stroške tovrstnih programov, pa še bolj varno je, saj je pristajanje daleč stran od obljudenih območij.
Raketo so na posebej prilagojenem in zelo dolgem tovornjaku prepeljali nazaj v vesoljski center Kennedy na Floridi, kjer bo družba Space X opravila vrsto testov, da bi ugotovili, ali je plovilo v dovolj dobrem stanju za novo pot v vesolje. Če bo šlo vse po načrtih prvega moža družbe Elona Muska, bi lahko raketa znova poletela že maja, s tem pa bi bila tudi prva raketa, ki bi v vesolje letela dvakrat.
Rakete kot je Falcon 9 so ključne za lansiranje satelitov in pošiljanje zalog na Mednarodno vesoljsko postajo. Težava pa je, da je njihova izdelava draga - stanejo več sto milijonov dolarjev, trenutno pa imajo precej kratko življenjsko dobo. Po "kratkem" poletu so namreč primerne le še za smetišče.
Zasebna podjetja kot sta Space X in Blue Origin se zato trudijo izdelati plovila, ki bi letela več kot enkrat in Falcon 9 je na dobri poti, da mu to uspe. Izdelati želijo rakete, ki bi lahko letele od 10 do 100-krat, s čimer bi v vesoljsko letenje prinesli pravo revolucijo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.