Peking je smradu, ki prihaja iz smetišč, napovedal vojno. Zaradi vse višjih temperatur odpadki na smetiščih gnijejo in v zrak oddajajo neprijeten vonj, zato so v okolico smetišč namestili več kot 100 topov, ki pršijo dezodorant.
Topove so naredili zaposleni na smetiščih v predmestju Pekinga, potem ko so se lokalne oblasti opravičile za smrad in obljubile, da bodo rešile problem. Za odpravo težave so predlagali številne naprave, med njimi tudi rjuhe za piknike, s katerimi bi prekrili odpadke in napravo, ki bi iz plinov, ki nastanejo zaradi smradu, proizvajala električno energijo.
Smetišče v predmestju Pekinga je le eno izmed številnih, ki se borijo za obdelavo gore smeti, ki jih proizvede kitajska prestolnica. Peking, v katerem živi okoli 17,55 milijona prebivalcev, dnevno proizvede 18.400 ton gospodinjskih odpadkov, ki jih odvažajo na trinajst smetišč, razporejenih okoli prestolnice.
Topovi, z uradnim imenom 'Dezodorant za dolge razdalje na velik pritisk', razpršijo tekočino, ki je narejena iz rastlinskih izvlečkov, na odpadke, ki jih pripeljejo na deponije. Biološka spojina nevtralizira vonj, smeti, navlažene s spojino, pa nato pokrijejo s prevlekami in nanje spet razpršijo dezodorant.
Vsi pa le niso tako navdušeni. Prebivalci, ki živijo v bližini deponij, pravijo, da morajo na rezultate še počakati. ''Kadar koli začne smrdeti, začnemo kašljati. Ponoči se vsi zbudimo zaradi kašljanja. Poleti vsi odpremo okna in zunaj smrdi,'' je povedala prebivalka.
Dvom glede ravnanja z odpadki s pomočjo dezodoranta pa so izrazili tudi nekateri strokovnjaki. ''Topovi so orodje za nevtralizacijo smradu, ki jih je treba uporabljati v posebnih okoliščinah. Vendar ne moremo pršiti dezodoranta ves dan. Nimamo toliko topov,'' je povedal profesor okoljske in tehnične znanosti na univerzi Tsinghua.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.