Otroci, ki se tresejo in nemočno ležijo na tleh. Moški, ki se zvijajo v krčih. V ozadju kričanje in panika.
Takšna je vsebina grozljivih videoposnetkov, posnetih 21. avgusta v Siriji, ki jih je Obamova administracija pokazala izbrani skupini senatorjev, poroča CNN.
Namen: kongresnike prepričati, da predsedniku Baracku Obami dajo zeleno luč za napad na Sirijo. Na omenjeni datum naj bi pripadniki Bašarja al Asada napadli s kemičnim orožjem, in sicer po prepričanju Američanov naj bi uporabili plin sarin. V napadu je po nekaterih podatkih umrlo 1429 ljudi, med njimi 426 otrok.
Senatorjem je predsednikova administracija prikazala 13 različnih videoposnetkov, poročajo ameriški mediji. Večino podob, ki so zelo nazorne, so sirski uporniki že objavili na YouTubu, ameriška administracija jih je zdaj le zložila v celoto.
Pomembnejše pri tem je to, da so z uporabo posnetkov dali pečat avtentičnosti.
Nekdanji ameriški veleposlanik pri Združenih narodih Bill Richardson je za CNN dejal, da bi bili lahko posnetki ključni argument, s katerim bi prepričali kongresnike, da se odločijo za vojaško posredovanje.
''Ti videi bodo Američane prepričali, da ne gre le za posredovanje, ampak da je ta napad namenjen ustavitvi grozodejstev,'' je dejal.
Al Asad že pripravlja protiudarec
V intervjuju za ameriško televizijsko hišo CBS je sirski predsednik Bašar al Asad dejal, da sirske sile niso uporabile kemičnega orožja. Dokazi o uporabi kemičnega orožja, ki jih predstavila Obamova administracija, ga niso prepričali.
Posvaril je, da se bodo on in njegovi zavezniki v primeru napada maščevali. Obenem je priznal, da je zelo zaskrbljen, da bo ameriški napad zelo prizadel njegovo vojsko in spremenil razmerje sil v konfliktu v Siriji.
Ko so potem ameriškega zunanjega ministra Johna Kerrya vprašali, kaj meni o Asadovem zanikanju, je odgovoril, da "dokazi govorijo zase".
ZDA in Francija: Mednarodna podpora narašča
ZDA in Francija menijo, da mednarodna podpora vojaškemu posredovanju v Siriji po nedavnem napadu s kemičnim orožjem narašča. Ameriški državni sekretar John Kerry je po srečanju z zunanjimi ministri EU v Vilni dejal, da je število držav, ki so pripravljene na vojaški poseg, "dvomestno".
Zunanji ministri EU so na neformalnem zasedanju v litovski prestolnici pozvali k odločnemu odgovoru na nedavni napad s kemičnim orožjem v predmestju Damaska, ki ga je po trditvah zahodnih držav izvedla vojska sirskega predsednika Bašarja al Asada.
"Zadovoljen sem z izjavo, ki jo je objavila EU," je dejal Kerry v soboto zvečer po srečanju s francoskim kolegom Laurentom Fabiusom v Parizu. "To je zelo močna izjava, to se povečuje, ne zmanjšuje, v smislu globalnega občutka ogorčenja," je poudaril Kerry.
Tudi francoski zunanji minister je prepričan, da podpora posredovanju v Siriji narašča. "Trenutno sedem ali osem držav v G8 deli naše mnenje glede močnega odziva, takšno mnenje pa ima tudi 12 držav iz skupine G20," je pojasnil.
Sirski uporniki s pomočjo skrajnih islamistov prevzeli nadzor nad vasjo Malula
Sirski uporniki, med njimi tudi pripadniki protivladne islamistične Fronte al Nusra, so prevzeli nadzor nad zgodovinsko krščansko vasjo Malula, ki leži severno od prestolnice Damask. V boju je umrlo vsaj 17 upornikov ter več deset pripadnikov režimskih sil, je danes sporočil sirski observatorij za človekove pravice.
"Ponoči so režimske sile vstopile v vas, vendar so uporniki poslali okrepitve in prevzeli nadzor nad celotnim krajem," je povedal direktor observatorija Abdel Raman.
Med uporniki naj bi bili tudi islamski skrajneži, domnevno pripadniki Al Kaide, poroča AP. Ob zadržku, da je težko natančno poznati kompleksnost razmer na terenu, se je smiselno vprašati, ali so še nedavni sovražniki številka ena za ZDA spet "borci za svobodo", kot se je to dogajalo v času hladne vojne v Afganistanu, ko so ZDA izoblikovale Osamo bin Ladna in njegove privržence?
Prebivalec Malule je za AP dejal, da so v bitki za mesto oboroženi bradati možje napadli in požgali več domov in krščanskih cerkva, ubili pa so tudi več prebivalcev. Večina prebivalcev je pravočasno zapustila mesto.
Malula velja za simbol krščanstva v Siriji. Mnogi prebivalci te vasi govorijo aramejsko, jezik, ki naj bi ga govoril Jezus Kristus.
Bombardiranje Sirije naj bi trajalo tri dni
Pentagon naj bi po poročanju ameriškega časnika Los Angeles Times načrtoval silovitejše in daljše napade na Sirijo, kot je bilo sprva predvideno. Dva predstavnika ameriške administracije sta za časnik dejala, da je Bela hiša Pentagon zaprosila za razširjen seznam tarč, ki naj bi vseboval "veliko več" tarč od sprva 50 predvidenih. Napad naj bi trajal tri dni.
Pentagon naj bi načrtoval uporabo bombnikov ter petih rušilcev, ki že nadzorujejo razmere v vzhodnem Sredozemlju. "Izstrelili bomo več salv izstrelkov ter po vsaki salvi ocenili razmere, vendar vse v 72 urah," je za LA Times dejal predstavnik, ki je seznanjen z vojaškim načrtovanjem.
KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.