V Združenih državah so se v minulih dneh spopadali s poplavami, pustošili so tornadi, svoje pa je dodala tudi nevzdržna vročina. Vremenoslovci ne napovedujejo izboljšanja.
Hud udarec bodo utrpeli kraji ob Mississippiju. Reka namreč nezadržno narašča, tako naj bi bilo še naslednja dva tedna. Prebivalci se pripravljajo na najhujše poplave v zadnjih 15 letih, verjamejo pa, da bodo visoki nasipi obvarovali večino krajev.
Voda poplavlja in ruši
Drugače pa je na severu ob manjših rekah, ki so že prestopile bregove in začele poplavljati. Po enodnevnem oddihu so se znova razdivjala neurja, izboljšanja ni na vidiku.
V Illinoisu naj bi bilo po nekaterih ocenah poplavljenih do 200 kvadratnih kilometrov polj, voda ponekod sega do streh hiš. Njihovi prebivalci so se zatekli na varno. Zgledu so sledili tudi v sosednji Indiani, kjer je ujma zahtevala tri življenja. Po besedah tamkajšnjega guvernerja Mitcha Danielsa so poplave najhujše od 19. stoletja. Vojakom in članom civilne zaščite, ki poskušajo z vrečami peska ustaviti naraslo vodo, pomagajo tudi zaporniki.
V zvezni državi Iowa je narasla voda s seboj odnesla železniški most. Zaradi strahu pred poplavami so prepovedali dostop do središča bližnjega mesteca Waterloo, prebivalcem Cedar Fallsa pa ukazali obvezno evakuacijo. "Tu živim že 37 let, česa takega še nisem doživel,“ je pripovedoval eden od njih. Narava je zobe pokazala tudi 650 krajanom v New Hartfordu. Pred dvema tednoma je vas opustošil tornado, nato pa je svoje dodala še narasla voda.
Severneje, v zvezni državi Wisconsin, kjer je jezero prestopilo bregove in s seboj odneslo najmanj tri hiše, so medtem začeli odpravljati posledice katastrofe. Jezero, ki je bilo še pred nekaj dnevi priljubljena turistična destinacija, je prazno, voda si je namreč utrla novo pot do reke Wisconsin. V Michiganu je po več dneh neurij 180 tisoč domov in pisarn brez elektrike, v Minnesoti nameravajo zaradi naraslih voda razglasiti izredne razmere.
Ponekod poplave, drugje vročinski val
Medtem ko se srednji vzhod dobesedno utaplja, pa ob atlantski obali težave povzroča vročinski val. Temperature so najvišje v vročine nevajeni Novi Angliji, kjer so izmerili več kot 37 stopinj Celzija. Številne šole so ostale zaprte, učitelji v New Yorku, kjer te sreče niso imeli, pa so se oblastem pritožili zaradi nevzdržnih razmer. Nekaj olajšanja so sinoči prinesle nevihte, ki pa so povzročile drugačne nevšečnosti. Več sto tisoč ljudi je namreč ostalo brez električne energije.
Na Floridi pa so se katastrofi na srečo izognili. Nad morjem sta nastali vodni trombi, ki pa ju na srečo ni odneslo na kopno. Več v videu.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.