Podjetje British Petroleum je sporočilo, da pripravljajo nov načrt za zajezitev naftnega madeža v Mehiškem zalivu. Prav tako pa se podjetje pripravlja na sezono orkanov. Po petih neuspešnih poskusih nafta še vedbo izteka. Avgusta bodo izkopali še eno oziroma dve rezervni vrtini.
Carol Browner je poudarila, da gre za najhujšo okoljsko katastrofo, s katero se soočajo ZDA, ki pa so bile priča že kar nekaj industrijskim nesrečam s katastrofalnimi posledicami. Dejala je še, da se pripravljajo na najhujši možni scenarij, saj naftnega madeža ne bo mogoče zaustaviti vse do avgusta. National Geographic je sporočil, da vremenske napovedi kažejo na to, da bi madež lahko zaneslo vse do Missippija in obale Alabame.
Madež se lahko razširi v notranjost
Biolog Tine Valentinčič iz Biotehniške fakultete je za 24UR ZVEČER spregovoril o naftnem madežu. “Količina nafte je ogromna, za Mehiški zaliv je kar precej nafte. Orkani niso največji problem. Obalni del Lousiane, okoli delte Missippija, je izredno nizek. Do 50 kilometrov znotraj v Louisiano je nadmorska višina kopnega 0,5 metra, to pomeni, da je voda tik pod cesto. To pomeni, da bi se ta nafta lahko razširila v notranjost. “ Prav tako je dejal, da ni mogoče, da bi se naftni madež razširil tudi v Evropo.
Dodaja, da velik del prebivalstva živi od rib, školjk in rakov, v Mehiškem zalivu pa prav tako mnogo vlagajo v njegovo ohranitev in modernizacijo. Glavna ribolovna žival je kozica in je ekonomsko zelo pomembna za ribiče. Ribolov je praktično prepovedan na tem območju, ki pa ga je že za okoli 100 kilometrov.
“Ta vrtalna ploščad, kjer je eksplodiralo na vrtnini, je 80 kilometrov od obale in to pomeni, da se bo nafta z vetrovi razširila na zelo velike razdalje. Ploščad vrta na globini 1600 metrov in delajo z roboti. Takih ploščadi je še 35, kjer poskušajo s temi vrtanji. Mislim, da je zvezna vlada že ustavila vrtanja, ko pa bodo izpolnili varnostne pogoje, bodo dovolili vrtanja.”
Velika okoljska in gospodarska škoda
Po ocenah strokovnjakov in ameriške vlade se bo do 1. avgusta v morje Mehiškega zaliva izteklo med 193 in 401 milijon litrov nafte, kar bo še povečalo že tako ali tako največjo tovrstno okoljsko katastrofo v zgodovini ZDA, ki povzroča tudi hudo gospodarsko škodo in pa politično škodo za predsednika ZDA Baracka Obamo.
BP sedaj skuša odrezati počeno cev na preprečevalniku izbruha, to je napravi nad vrtino, ki 20. aprila ob eksploziji naftne ploščadi Deepwater Horizon ni opravila svojega dela. Na cev bodo potem skušali namestiti nov ventil, skozi katerega bo napeljana cev v tanker, ki bo na površju zbiral iztekajočo nafto.
Vendar pa menda ventil tudi v najboljšem primeru ne bo popolnoma zaprl iztekanja. V najslabšem primeru se bo iztekanje nafte povečalo za 20 odstotkov, če BP ne bo uspelo namestiti ventila in bodo imeli odrezano cev. Trenutno izteka na dan med 2 do 3 milijona litrov nafte.
Naftni madež na površini Mehiškega zaliva je dosegel obalo otokov ob Louisiani in zamaščene ptice so že vsakdanji pojav. Vendar pa poleg madeža na površju morje ogrožajo tudi podvodni madeži. Znanstveniki z ameriških univerz trdijo, da so opazili več takšnih madežev do 100 metrov pod gladino, ki so veliki po več kilometrov.
Ti podvodni madeži ogrožajo življenje v vodi, od kitov pa vse do planktona. Doslej najhujša naftna katastrofa v Mehiškem zalivu se je zgodila leta 1979, ko je ob polotoku Jukatan razneslo mehiško naftno ploščad Ixtoc I. Takrat je v morje izteklo 530 milijonov litrov nafte, vendar pa je bila vrtina v plitkih vodah, kar je obseg nesreče nekoliko omejilo. Vrtina BP je 1500 metrov globoko in nafta gre na vse konce.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.