V zadnjih letih je Švedska povečala sredstva namenjena vojski, kot razlog pa so navedli poslabšanje varnostnih razmer v Evropi. Letake z naslovom Če pride kriza ali vojna so švedske oblasti razposlale zaradi bojazni pred terorizmom, lažnimi novicami in ruskimi vojaškimi aktivnostmi, poroča BBC.

4,7 milijona tamkajšnjih gospodinjstev je tako prejelo navodila, kako se najbolje pripraviti na morebitne krizne dogodke, kot so kibernetski napadi, naravne katastrofe, hujše nesreče ali celo vojni konflikti. V navodilih so izpostavili, da vnaprejšnja priprava na takšne dogodke pomembno vpliva na uspešnost države pri spopadanju z velikimi krizami in izrednimi dogodki. Državljane so pozvali, da premislijo o tem, kako bi se znašli v situaciji, v kateri je delovanje življenjsko pomembnih javnih storitev onemogočeno oziroma moteno.
Na seznamu tudi humus in predhodno kuhana leča
Del tovrstnih navodil predstavljajo namigi, kako se na takšne dogodke pripraviti doma. Ljudje so tako prejeli seznam ključnih pripomočkov in živil, do katerih mora imeti v takšnih situacijah dostop vsako gospodinjstvo. Izpostavljajo, da je pomembno, da imajo ljudje na zalogi dovolj živil, ki za pripravo ne zahtevajo veliko vode, jih lahko zaužijejo brez termične priprave in imajo dolg rok uporabe, kot so konzerve in marmelade. Na seznamu so se tako znašli "kruh" z daljšim rokom uporabe, kot so tortilije in krekerji, predhodno kuhana leča, stročnice, humus, sardine in ravioli. Na priporočenem seznamu živil so tudi testenine, riž in instant krompir. Za energijo naj bi poskrbeli tudi z dovolj veliko zalogo suhih borovnic in energijskih ploščic.
V primeru, da zmanjka elektrike
Navodila vsebujejo tudi namige, kako ravnati v primeru, da ostanejo brez elektrike. V primeru motene oskrbe z elektriko Švedi opozarjajo, da lahko temperatura v prostoru nenadoma zelo pade, zato svetujejo, da se v takšnem primeru ljudje zberejo v enem prostoru, na okna obesijo odeje in s preprogami prekrijejo tudi tla. Da bodo čim dlje ostali na toplem, naj si pod mizo naredijo improviziran šotor. Za takšne primere naj imajo doma volnena oblačila, spalne vreče, sveče, radio na baterije, seznam pomembnih telefonskih številk in mobilni polnilec, ki deluje v avtomobilu.

Litva izdala navodila za preživetje v naravi
Podobna navodila so po navajanju lokalnih medijev na Švedskem nazadnje razdelili med drugo svetovno vojno. V zadnjih letih so sicer podobna navodila za ravnanje v krizi izdale tudi druge države. Leta 2016 je Nemčija državljanom svetovala, da se založijo s hrano za vsaj deset dni in vodo za vsaj pet dni. Tudi v Nemčiji je bilo to prvo tovrstno opozorilo po hladni vojni. Litva je leta 2016 zaradi poslabšanja odnosov med Rusijo in Baltskimi državami svojim državljanom svetovala, kako se odzvati v primeru ruske invazije. Izdali so vodnik za odkrivanje ruskih tankov in preživetje v naravi.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.