Je funkcija predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela združljiva z njegovo funkcijo pri svetovni nogometni zvezi, ki mu na leto prinese dodatnih 250 tisoč evrov? Že drugič se je na to temo sestal parlamentarni odbor za notranje zadeve. A tokrat z mnenjem zakonodajno pravne službe, da za to zadevo ni pristojen, kar pa je po mnenju predsednika odbora Branka Grimsa nezaslišano. Grims je zato zahteval razrešitev avtorja tega pravnega mnenja. Sejo so protestno zapustili člani koalicije ustavnega loka. In - po uvodnem pojasnilu - tudi Vesel, ki se sicer brani, da ničesar ne skriva.
"S te seje v tem trenutku odhajam, ker se mi ne zdi dostojno, da človek, o katerem govorite, da inštitucija, o kateri govorite, nima možnosti niti, da dobi gradivo, da si prebere pred sejo gradivo, ki ga imate na voljo vi. To se mi pa ne zdi sprejemljivo," je ob odhodu dejal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel. "To nima nobene zveze s stališčem pravne službe, ampak je to gradivo, ki ste ga prejeli pred 14 dnevi, gospod Vesel. Jaz prosim, da ne zavajate javnost, ker je to nedostojno predsednika računskega sodišča," pa je na to odgovoril Grims in Veselu očital še, da ni z eno samo besedo zanikal obtožb.
Napetost traja že vse od decembra, ko se je začelo javno govoriti o poročilu o nabavi opreme, ki naj bi močno obremenilo to vlado. Tomaž Vesel je stopil pred kamero, še preden je bil osnutek poročila sploh izdan, nato pa je še odvzel pooblastilo namestniku, ki bi moral ta osnutek podpisati, Jorgu Kristijanu Petroviču, češ da je s podpisom preveč odlašal. A bolj kot revizijsko poročilo v zadnjih tednih razburja razkritje o Veselovih zaslužkih pri Fifi. Danes je odbor z devet glasovi za in nobenim proti sprejel sklep, da mora primer obravnavati protikorupcijska komisija, hkrati pa je odbor sprejel tudi sklep, da mora Vesel zaradi svojih zaslužkov pri Fifi odstopiti s položaja. Opozicija ni glasovala, saj je sejo kmalu po začetku zapustila, češ da je nezakonita, med glasovi koalicijskih poslancev pa, zanimivo, ni bilo glasu Janje Sluga iz SMC.
Vesel sicer še vedno ni pokazal potrdila KPK izpred petih let, da lahko svojo funkcijo pri Fifi tudi dejansko opravlja. Danes smo ga povprašali o tem, a je dejal, da tega dokumenta še vedno ni našel.
Vesel sicer trdi, da KPK vsako leto poroča o povečanem premoženju in da do zdaj s tem ni bilo težav. Medtem pa se predsednik odbora Grims sprašuje, zakaj za takšno povečanje - gre za okrog 250 tisoč evrov bruto na leto - ni potreboval soglasja KPK, ampak le mnenje. "Če nekdo tamle kot funkcionar dodatno zasluži do nekej sto evrov, je to problem, rabi soglasje. Če pa pridobi nekej sto tisoč evrov, je pa to šport," je dejal.
KPK bo ta primer ponovno proučil, hkrati pa še vedno iščejo mnenje, ki naj bi ga Veselu izdal prejšnji predsednik KPK Boris Štefanec.
Današnje dogajanje, obstrukcija in ostre besede, sicer jasno kaže, da se razkol v slovenski politiki samo še poglablja. Tudi zato je predsednik države Borut Pahor vse predsednike parlamentarnih strank povabil na srečanje, na katerem naj bi stranke dosegle strinjanje o osredotočenju na spopad z epidemijo in okrevanje po njej. A je nemudoma dobil prvo košarico - predsednik LMŠ Marjan Šarec mu je v javnem pismu zabrusil, da njegov poziv prihaja prepozno, da je doslej preveč molčal, in da naj se raje temeljito pogovori s predsednikom vlade Janezom Janšo.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.