Svet se je z ogorčenjem odzval na odločitev libijskega sodišča, da pet bolgarskih medicinski sester in palestinskega zdravnika zaradi namerne okužbe 426 otrok z virusom HIV obsodijo na smrt.
Odločitev najbolj odmeva v Bolgariji. Tamkajšnji zunanji minister Ivailo Kalfin je znova poudaril, da verjamejo v nedolžnost obsojenih. Njegova ameriška kolegica Condoleezza Rice pa je obljubila, da si bo tudi Washington še naprej prizadeval za njihovo oprostitev. "Ti ljudje si zaslužijo oditi domov. Zelo smo razočarani nad obsodbo," je dejala. Ob tem je poudarila, da se zavedajo tudi trpljenja okuženih otrok in njihovih svojcev.
Odločitev sodišča v Tripoliju je obsodila tudi Evropska unija. Članice, med katerimi bo z januarjem tudi Bolgarija, so izrazile dvom v pravilnost sodnega postopka ter opozorile na domnevno kršenje pravic šesterice v priporu. Obsojeni so namreč ves čas ponavljali, da so nedolžni in da so jim priznanje izsilili z mučenjem.
Protesti pred veleposlaništvom
Pred libijsko ambasado v Sofiji je skupina protestnikov zahtevala umik smrtne obsodbe. Med njimi so bili tudi starši medicinskih sester, ki so že od leta 1999 v libijskem priporu. "To sem pričakovala. Za Libijo je bila najboljša možnost, da jih imajo za talce in svet tako prisilijo k pomoči," je dejala mati ene od obsojenih zdravstvenih delavk, Zorka Anačkova, ki je trdno prepričana v hčerino nedolžnost. "Hči mi daje pogum, močna je. Vedno je pravila, da je nedolžna in da svet to ve," je dodala.
V to so prepričani tudi zahodni strokovnjaki, ki so ugotovili, da so se otroci okužili še preden so obsojeni sploh prispeli v Libijo. Študijo pa so objavili prepozno, zato je sodišče ni upoštevalo. Človekoljubne in druge organizacije so Libijo obtožile, da je obtožbo skovala, da bi prikrila slabe higienske razmere v bolnišnicah, ki so privedle do okužbe otrok.
Bo nova pritožba uspešna?
Odvetnik petih medicinskih sester in zdravnika je napovedal, da se bodo še drugič pritožili, tokrat na vrhovno sodišče. Številni analitiki so prepričani, da imajo dobre možnosti za oprostilno sodbo, saj si Libija v zadnjih letih prozadeva za okrepitev vezi z Zahodom.
Libija je za družino vsakega okuženega otroka zahtevala 10 milijonov evrov odškodnine, ki pa je Bolgarija noče plačati. V Sofiji so namreč prepričani, da bi s tem priznali krivdo medicinskih sester. Pristali pa so na oblikovanje sklada za plačevanje zdravljenja otrok v evropskih bolnišnicah.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.