Kljub največjim zalogam nafte na svetu se Venezuela sooča z veliko gospodarsko in politično krizo in pomanjkanjem osnovnih dobrin. Police v trgovinah so prazne, v bolnišnicah zmanjkuje zdravil, lačni ljudje za hrano brskajo po smetnjakih in jezni protestirajo na ulicah.
Daily Mail je pripravil obsežno reportažo o blišču in bedi te države. Medtem ko na eni strani umazano bogata elita na luksuznih zabavah na usnjenih naslonjačih srka drago penino, kadi cigare in uživa v vrhunski hrani, so na drugi strani ljudje srednjega razreda prisiljeni, da hrano iščejo na smetiščih.
In če bogataši samo za članstvo v enem od podeželskih klubov v Caracasu odštejejo 97.000 evrov, kar je 458-kratna povprečna plača Venezuelca, le nekaj kilometrov stran v revni četrti Petare živi 370.000 ljudi, ki dan za dnem ždijo med kupi odpadne zelenjave in iščejo, kaj bi še lahko zaužili.
"Ti bogati ljudje so lopovi. So vladni pajdaši, ki državi kradejo denar," je povedala 36-letna Vanessa, ki kot analitičarka v elektro podjetju zasluži 14 funtov na mesec. "Ne želijo, da bi se kaj spremenilo, saj bi v tem primeru izgubili svoje lagodno življenje. Chavez se je pretvarjal, da je nek velik socialist, a vedno je bil bogat. Hinavec je in lažnivec. Dosegel je samo to, da ljudje, kot sem jaz, zdaj hrano iščejo po smeteh."
Venezuelsko gospodarstvo je 20 let počasi uničeval t. i. "chavizem", avtoritarna oblika socializma, ki je z množično proizvodnjo uničila zasebni sektor. Cene jim je določala vlada, največkrat so bile pod stroški proizvodnje. Zaradi kronizma so iz gospodarstva izginile milijarde, Transparency International pa je Venezuelo označil za eno najbolj koruptivnih držav na svetu, poroča omenjeni časnik.
Opozicija, ki je na volitvah dobila večino v kongresu, je zaradi vseh težav napovedala organizacijo referenduma za odpoklic venezuelskega predsednika Nicolasa Madure, ki pa se temu upira z vsemi silami. Vse bolj razjarjeni ljudje se podajajo na ulice.
Prazne trgovine, ljudje več ur čakajo v vrstah
Kolaps gospodarstva je povzročil, da so danes trgovske police v tej državi bolj ali manj prazne, zaloge so pošle. Ljudje morajo več ur stati v vrstah, da lahko, če sploh, kupijo osnovne potrebščine. Cveti črni trg, kjer se hrano in ostale stvari še vedno da dobiti, a po precej bolj zasoljenih cenah, ki si jih lahko privošči le elita. Nekateri so že tako obupani, da se po pomoč zatekajo na družbena omrežja, kjer ponujajo izmenjavo zalog – npr. plenice za moko ali za zdravila na recept.
Ena od tistih, ki med smetmi išče hrano, je tudi Maria, 27-letna mama treh otrok. "Sem pridem vsakič, ko si lahko privoščim avtobusno karto. Več dobim tu, kot pa bi si lahko privoščila z minimalno plačo. Naš denar nima nobene vrednosti več," je povedala. V višave segajoča inflacija, ki se trenutno bliža 700 odsotkom, je povsem uničila venezuelsko valuto, ki je niti ne tiskajo več. "Moj mož je varilec, ne zasluživa dovolj za preživetje. V vrsti čakam na hrano, pogosto ne dobim ničesar. Če pridem sem, pa vsaj nekaj prinesem domov," je še dodala.
39-letna Carmen, ki ima osem otrok, pa je dodala: "Nočem biti tu, kopati med smetmi. Dušim se, ne morem dihati, občutek imam, da se utapljam. A moj mož je bolan, lačni smo." Pri iskanju hrane ji pomaga njen 12-letni sin Julio.
Primanjkuje celo toaletnega papirja
Težava pa ni samo v pomanjkanju hrane, tudi bolnišnicam primanjkuje zdravil, sanitetnega materiala, celo toaletnega papirja. "Moj otrok potrebuje antibiotike in zdravila za astmo. Bila sem v 10 različnih lekarnah in nikjer jih nimajo," je povedala 30-letna Dayana. Šolarji niso dobili spričeval, saj jih šole niso niti natisnile.
In kot, da to ni dovolj, je v porastu tudi nasilje. Število umorov v Caracasu je najvišje od vseh mest na svetu, s tem je dobil tudi oznako najbolj nevarnega mesta na Zemlji. V večini mest zakoni sploh ne veljajo. Ljudje živijo v stalnem strahu pred roparji in ugrabitelji, veliko tistih, ki si to lahko privoščijo, zapušča državo in se seli v Kolumbijo in ZDA.
KOMENTARJI (462)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.