Venezuelske oblasti so potrdile, da so uspele identificirati snovalce sobotnega napada na predsednika Nicolasa Maduro, kot tudi dejanske napadalce, poroča CNN.
Preiskava, v katero so vključeni štirje državni tožilci, je razkrila lokacije, od koder so bili droni, ki so eksplodirali, pilotirani. "Vemo, kjer so bili nastanjeni v dneh pred napadom. Vemo, kdo je izdelal eksploziv, kdo pripravil orožje, poznamo njihove mednarodne kontakte," je v ponedeljek sporočil generalni državni tožilec Tarek William Saab, a konkretnih imen ni navedel.
Po njegovih besedah ne gre samo za poskus atentata, pač pa za različna kazniva dejanja, kot so državna izdaja, namerni poskus umora, terorizem, financiranje terorizma in pomoč pri kaznivem dejanju.
Kaj se je zgodilo?
Kot je znano, se je incident zgodil sredi predsednikovega govora na vojaškem dogodku ob 81. obletnici venezuelske vojske v Caracasu. S posnetkov je razvidno, kako je v trenutku eksplozije pogledal gor, njegova soproga Cilia Flores pa se je zdrznila ob glasnem poku. Izbruhnila je panika, zbrani so se razbežali. Njega in njegovo soprogo so takoj po eksploziji odpeljali na varno. Ranjenih je bilo sedem ljudi.
"Blizu mene je razneslo leteči objekt, velika eksplozija. Čez nekaj sekund pa je sledila še druga eksplozija," je Maduro nekaj ur po dogodku povedal v televizijskem nastopu in za napad obtožil kolumbijskega predsednika Juana Manuela Santosa ter "Američane", ki jih navadno krivi za težave države, v kateri kljub velikemu naftnemu bogastvu velik odstotek prebivalcev strada.
Aretirali šest oseb
Oblasti so kmalu po dogodku aretirale šest oseb. "Odgovorne smo pridržali. Za enim od njih je bil izdan tudi priporni nalog zaradi njegove vloge pri napadu na vojaško bazo v Valencii avgusta 2017, drugi pa je bil že aretiran med protivladnimi protesti leta 2014," je povedal notranji minister Nestor Reverol. Ne samo, da so dejanje priznali, uspeli smo pregledati material, ki je bil v njihovi lasti, in elektronske naprave, kot so mobilni telefoni in računalniki, je še dodal.
Napad so načrtovali vsaj šest mesecev, pa je za ruski Sputnik povedal minister za komuniciranje Jorge Rodriguez.
Uporabili so dva rabljena drona DJI M600, vsak od njiju je nosil kilogram eksploziva C-4. Eden od dronov je preletel presedniški oder in eksplodiral ob njem, drugi se je zaletel v bližnjo stanovanjsko stavbo in eksplodiral v prvem nadstropju.
Na družbenih omrežjih se je pojavil tudi amaterski posnetek eksplozije:
DJI, kitajsko podjetje, ki izdeluje drone, je sporočilo, da so njihovi izdelki namenjeni "izključno za prijazno uporabo", in da je pripravljeno sodelovati s preiskovalci.
Santos na očitke Madure: Imel sem pametnejše delo!
Kolumbija je govorice, da stoji za napadom, označila za absurdne, in sporočila, da so oni po mnenju Madura tako ali tako glavni krivi za vse težave v tej državi.
Santos mu je na Twitterju odgovoril neposredno in zapisal: "Brez skrbi, v soboto sem imel pomembnejše delo, kot je krst moje vnukinje."
Odgovornost prav tako zavračajo ZDA.
Odgovornost za napad je prek Twitterja prevzela doslej neznana skupina "venezuelskih vojaških in civilnih domoljubov, lojalnih venezuelskemu ljudstvu, ki skušajo rešiti demokracijo v državi pod diktaturo". Poimenovali so se Nacionalno gibanje vojakov v srajcah.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.