"Nihče nam ne bo izrekel ultimata ali nam govoril, naj pripravimo volitve ali ne," je še dejal Arreaza.
Španija, Francija, Nemčija, Velika Britanija in Nizozemska so namreč danes Maduru postavile osemdnevni rok za razpis volitev, v nasprotnem primeru nameravajo kot začasnega venezuelskega predsednika priznati voditelja opozicije Juana Guaida.
Madrid, Pariz, Berlin, London in Haag so to sporočilo podali, ko se v petek državam članicam Evropske unije ni uspelo uskladiti, da bi Madura skupaj pozvale k razpisu volitev, v nasprotnem primeru pa bi priznale 35-letnika. Zadržane so predvsem Avstrija, Portugalska in Grčija, poroča STA.
Tudi visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Federica Mogherini je danes prav tako pozvala k čimprejšnjim svobodnim, transparentnim in kredibilnim volitvam v Venezueli v skladu z mednarodnimi demokratičnimi standardi in venezuelskim ustavnim redom.
Razmere v Venezueli so se začele zaostrovati, ko je predsednik Maduro 10. januarja prisegel za drugi predsedniški mandat. Parlament je pet dni zatem sprejel deklaracijo, v kateri je nov Madurov mandat razglasil za nezakonitega. Na poziv opozicije je prišlo do množičnih demonstracij, ki se jih je udeležilo več sto tisoč ljudi.
Na teh protestih se je predsednik parlamenta Juan Guaido 23. januarja razglasil za začasnega predsednika Venezuele. Doslej so ga priznale ZDA in večina držav Latinske Amerike.
Guaidó je tudi predstavil načrt za končanje Madurovega režima. "Konec prisvojiteljske vlade, oblikovanje prehodne vlade in sklic novih volitev," je po dejal za italijanski časnik La Stampa.
Guaidó poziva k novim protestom
Že v petek je na množičnem zborovanju tudi pozval k novim protestom in pozval državljane, naj okrepijo boj proti človeku, ki ga je poimenoval za 'prisvojitelja'. Nov val demonstracij naj bi tako potekal že v naslednjem tednu. Če v predsedniški palači mislijo, da bo gibanje izgubilo vnemo, se motijo, je še dejal: "Nihče se ne bo utrudil, nihče se ne bo predal. Venezuela se je prebudila in nikoli več ne bo zaspala."
Obrnil pa se je predvsem na vojsko, ki je sicer izrazila podporo Maduro: "Prišel je čas, da se spoštuje ljudstvo Venezuele ... Vojaki domovine, postavite se na stran venezuelskega ljudstva. Ponujamo vam dlan, pridite z nami, obstaja prihodnost. Maduro ne ščiti nikogar, niti pred preganjanjem, niti pred lakoto, niti pred revščino".
Maduro na drugi strani obtožuje ZDA, da ga želijo odstraniti s položaja z državnim udarom, ter zaukazal oboroženim silam, da se pripravijo, da "bodo premagale vsakega imperialističnega sovražnika, ki se upa dotakniti naše zemlje": "Nihče ne želi vojne. A ne bomo se predali ali izdali naše države, če pride do oboroženega konflikta," je dejal Maduro in se uprl naporom, da se, po njegovih besedah, 'Venezuelo spremeni v drugo Libijo'.
KOMENTARJI (347)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.