Potem ko so nekatere evropske države, med njimi Francija, Španija in Nemčija, v soboto venezuelskemu predsedniku Nicolasu Maduru zastavile ultimat, ali bo v osmih dneh razpisal nove volitve ali pa bodo uradno podprle opozicijskega Juana Guaida, ki se je na množičnih protestih razglasil za začasnega predsednika, je Maduro ultimat ostro zavrnil. "Ta ultimat morajo vzeti nazaj. Nihče nam ne more postavljati ultimata. Venezuela ni vezana na Evropo. To je predrznost."
Sprememba režima?
In medtem ko se vse glasneje omenja možnost spremembe režima v državi z največjimi zalogami nafte na svetu, se na milijone venezuelskih beguncev, ki so zaradi vsesplošnega pomanjkanja, lakote in revščine pobegnili v sosednje države Latinske Amerike, sprašuje, kdaj se bodo lahko vrnili v domovino.
Brat in sestra v dvejsetih letih, Antonio and Gabriela, sta na poti v Bogoto, kjer se bosta pridružila staršem, ki so pobegnili že preteklo leto: "Ničesar nimamo za jesti, lačni smo po več dni, s plačo si ne moremo kupiti ničesar. Stvari se tu ne bodo še kaj kmalu spremenile," je za The Guardian dejal Antonio.
"Maduro je diktator in klovn, ki se smeji, medtem ko njegovo ljudstvo strada," pa pravi Alfonso Castro, ki je lani pobegnil iz Venezuele. "Guaido je blagoslov. Če prevzame oblast, grem jutri nazaj k svoji družini." A vsi prebežniki le ne podpirajo Guaide. Nekdanja učiteljica Yasmira Veliz, ki dandanes pomaga streči hrano za prebežnike, pravi, da je bila samorazglasitev Guaide neustavna: "Ne moreš samega sebe imenovati za predsednika."
A medtem ko se Maduro in Guaido prepirata za oblast, prebivalstvo tako v Venezueli kot v Kolumbiji, zanima samo, kako bodo nahranili svojo družino. Življenje namreč tudi v Cucuti na drugi strani meje ni lahko. S strahom pa spremljajo tudi dogajanje v domovino, večina je mnenja, da se Maduro oblasti ne bo odpovedal: "Raje bo umrl," je slišati.
Na desettisoče ljudi vsak dan prečka mejo v mesto Cucuta – nekateri pridejo zgolj po hrano, drugi na pregled v bolnišnico. A za mnoge most, ki deli Kolumbijo in Venezuelo, predstavlja zadnji pogled na državo, ki je v bližnji prihodnosti verjetno ne bodo več videli.
Po zadnjih podatkih je državo v zadnjih letih zaradi humanitarne in gospodarske krize zapustilo že okoli tri milijone ljudi. Nekateri že govorijo o največji migraciji na območju Latinske Amerike v zgodovini. V tem letu naj bi po predvidevanjih državo zapustilo še dva milijona prebivalcev.
Prebegnil visoki vojaški predstavnik v ZDA
Guaida so že v preteklem tednu kot začasnega venezuelskega predsednika priznale nekatere države Latinske Amerike in ZDA, ki so v soboto sklicale tudi sejo Varnostnega sveta ZN, na kateri so (neuspešno) zahtevale, da države članice Združenih narodov priznajo Guaido. "Čas je, da vsaka država izbere stran. Nič več prelaganja, nič več igric. Ali ste na strani sil svobode ali ste v ligi z Madurom in njegovim kaosom," je na seji dejal ameriški zunanji minister Mike Pompeo.
Maduro na drugi strani uživa podporo Rusije, Turčije in Kitajske, poleg tega za njim stoji vojska, ki igra ključno vlogo v tej politični krizi. Vojska kljub pozivom Guaide, naj se 'postavi na stran venezuelskega ljudstva', slednje pa že leta protestira, zaradi lakote in revščine pa tudi množično zapušča Venezuelo, ostaja na Madurovi strani.
A prav danes je odjeknila novica o prebegu visokega vojaškega predstavnika Venezuele v ZDA, Joseja Luisa Silva. V video posnetku, ki je nastal na venezuelskem veleposlaništvu v Washingtonu, je Silva pozval k izvedbi svobodnih volitev ter pozval "brate v oboroženih silah, naj priznajo predsednika Juana Guaida kot edinega legitimnega predsednika": "Oborožene sile imajo ključno vlogo pri ponovni vzpostavitvi demokracije v naši državi. Prosim vas bratje, ne napadajte našega ljudstva." Kasneje je za Reuters dejal tudi, da še dva uradnika na venezuelskem veleposlaništvu priznavata Guaido kot predsednika.
Venezuelski obrambni minister je hitro Silvo obtožil izdaje in na družbenem omrežju Twitter objavil njegove fotografije z napisom 'izdajalec' na njih.
Medtem je Maduro, ki je v preteklem tednu prekinil diplomatske stike z ZDA, njihovim diplomatov pa dal na voljo 72 ur časa, da zapustijo državo, nekoliko popustil. V soboto zvečer, ko se je iztekel rok, je venezuelsko zunanje ministrstvo sporočilo, da bo umaknilo odredbo o izgonu ter namesto tega ponudilo 30 dni časa, v katerem naj bi obe strani ustanovili posebne urade v obeh državah.
Slovenija se pridružuje pozivom k novim predsedniškim volitvam
S slovenskega ministrstva za zunanje zadeve so sporočili, da se "Slovenija v celoti pridružuje izjavi visoke predstavnice Mogherini v imenu EU o razmerah v Venezueli z dne 26. januarja 2019".
Ta izjava med drugim poudarja, da predsedniške volitve maja lani niso bile svobodne, poštene in verodostojne ter nimajo demokratične legitimnosti. EU zato poziva k izvedbi novih predsedniških volitev. "V odsotnosti najave organizacije novih volitev s potrebnimi zagotovili v prihodnjih dneh bo EU sprejela nadaljnje ukrepe, vključno o vprašanju priznanja državnega vodstva v skladu z 233. členom venezuelske ustave," poudarja izjava.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.