Prav tako je Maduro pozneje nagovoril ljudstvo: "Blizu mene je razneslo leteči objekt, velika eksplozija. Čez nekaj sekund pa je sledila še druga eksplozija."
Čeprav brez dokazov, je za incident obtožil kolumbijskega predsednika Juana Manuela Santosa in "Američane", ki jih navadno krivi za težave države, v kateri kljub velikemu naftnemu bogastvu velik odstotek prebivalcev strada.
Maduro je prepričan še, da je to obupen poskus venezuelske opozicije, da se ga znebi, če se ga z volitvami ne more. S tem je meril na majske volitve, kjer je bil spet izvoljen za nov šestletni mandat. Opozicija sicer trdi, da je Madura enostavno nemogoče odstraniti z oblasti, pa ne, ker bi bil tako dober predsednik, ampak ker obvladuje vso ključno medijsko infrastrukturo, z nasprotniki kruto obračunava in državi vlada z železno roko.
Je pa venezuelska opozicija že zanikala, da bi bila vpletena v napad. Dejala je, da se, če se dvajset let ni zatekla k takšnemu nasilju, se tudi zdaj ne bo. Na družbenih omrežjih je sicer odgovornost prevzela malo znana skupina "vojaki v majicah". A za to ni nobenega dokaza.
Sicer pa o tem, kaj se je res zgodilo, vlada precejšnja zmeda. Gasilci se namreč ne strinjajo z vladno različico dogodkov. BBC poroča, da so trije (neuradno in ob obljubi, da ne bodo razkrili njihove identitete) povedali, da je bila "eksplozija" pravzaprav eksplozija jeklenke v bližnjem stanovanju. Nekaj Maduru nenaklonjenih venezuelskih blogov je predsednika že obtožilo manipulacije.
Maduro opozicijo, ZDA in Kolumbijo redno obtožuje, da skušajo sabotirati njegovo socialistično državo – običajno v obdobjih, ko ljudje tam živijo še posebej slabo. Se pa tuji mediji do resnice v državi, kjer ni medijske svobode, težko dokopljejo.
Maduro je sicer na oblasti od leta 2013, njegova administracija pa je tarča očitkov o tem, da krši človekove pravice, zatira vsakršne demokratične poskuse, njegovi politični rivali ga opisujejo kot despota, ki si je podredil sodstvo in medije ter dopustil, da se korupcija ljudi, ki so dovolj blizu režimu, razširi toliko, da večina prebivalcev nima ne dostopa do osnovne infrastrukture in artiklov, kaj šele do dostojnega življenja. Očitajo mu, da s poskusi vzbujanja simpatij in krepitvijo podobe "nekega zunanjega sovražnika" ščiti svoj režim za vsako ceno. Maduro in njegova stranka, ki še vedno uživa podporo precejšnjega števila Venezuelcev, pa vztrajata – za vse težave so krivi "imperialisti".
KOMENTARJI (567)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.