"Repatriacija je tista oblika povratništva slovenskih rojakov nazaj v Slovenijo, ki ga organizira in financira Republika Slovenija. Da je nek posameznik do tega upravičen, mora najprej biti iz neke države, ki je v hudi politični ali ekonomski krizi in to Slovenija oceni, hkrati pa mora ta posameznik ohraniti aktivno vez z Republiko Slovenijo," pojasnjuje Dejan Valentinčič, sekretar na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Naše zunanje ministrstvo je razmere v Venezueli že razglasilo za ekonomsko, humanitarno in politično krizo ter državi odobrilo človekoljubno pomoč v višini 50.000 evrov za zdravstveno oskrbo.
Tam živi nekaj več kot 300 slovenskih državljanov, skupaj s tistimi, ki nimajo državljanjstva, imajo pa slovensko poreklo, pa naj bi jih bilo okoli tisoč. Na vprašanje, kaj je najbolj kritično zanje, velik poznavalec razmer v Latinski Ameriki in dolgoletni dopisnik Dela Tone Hočevar odgovarja, da vse – tako za Slovence kot ta druge ljudi v Venezueli.
"Treba je vedeti, da se v Argentini začenja tretja huda kriza v zadnjih 40 letih, zadnja je bila vsaj tako huda, kot je venezuelska. Tam pa lahko pričakujemo ne 21, pač pa 21.000 hudo prizadetih Slovencev, ki tudi govorijo slovensko."
Leta 2013 se je v popolni tajnosti odvila neverjetna operacija slovenskega zunanjega ministrstva. Iz sirskega Alepa so rešil slovensko-sirsko družino.
Kot poudarja Hočevar, je za razliko od Sirije, kjer je divjala vojna, iz Venezuele povsem mogoče priti, saj ni zaprta. "Odhaja toliko ljudi, da jih komaj preštejejo, odši so štirje milijoni. Zdaj so odprli tudi mejo s Kolumbijo in se da tudi peš priti ven. Samo denar potrebujejo."
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.