Tujina

Vendarle dosegli dogovor

Hongkong, 18. 12. 2005 09.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Na zasedanju članic WTO so pogajalci dosegli dogovor, da do leta 2013 postopno odpravijo kmetijske subvencije.

Pascal Lamy, direktor Svetovne trgovinske organizacije
Pascal Lamy, direktor Svetovne trgovinske organizacije FOTO: Reuters

Pogajalci 150 članic Svetovne trgovinske organizacije (WTO) so zadnji, šesti dan zasedanja ministrske konference v Hongkongu potrdili besedilo ministrske deklaracije, ki ga je predlagal direktor WTO Pascal Lamy. Čeprav imata Venezuela in Kuba do besedila, ki med drugim predvideva odpravo izvoznih subvencij za kmetijske izdelke do leta 2013, zadržke, pa ti državi ne bosta preprečili dokončnega sprejema deklaracije.

Osnutek sporazuma - ta je sicer v obliki ministrske deklaracije - do leta 2013 poleg odprave izvoznih subvencij za kmetijske izdelke predvideva tudi odpravo drugih izvoznih spodbud, ki imajo podoben učinek kot klasične izvozne subvencije. To določilo je bilo v predlog sporazuma vključeno predvsem na zahtevo Evropske unije, ki v ameriških izvoznih kreditih in pomoči v hrani ter avstralskih in kanadskih državnih kmetijskih monopolih vidi prikrito subvencioniranje izvoza kmetijskih izdelkov iz teh držav.

V danes sprejeti ministrski deklaraciji ob koncu šestdnevne ministrske konference WTO so sicer ministri zapisali, da bo od leta 2008 naprej 97 odstotkov izdelkov iz najmanj razvitih držav uživalo neoviran dostop na trge članic WTO, pri čemer so se razvitejše države tudi zavezale, da bodo pospešile aktivnosti v zvezi s vključevanjem najmanj razvitih v svetovne trgovinske tokove.

Direktor WTO Lamy je po koncu šestdnevnih pogajanj o okviru pogajanj za nadaljnjo liberalizacijo svetovne trgovine ob dogovoru o vsebini ministrske deklaracije dejal, da slednji pomeni novo spodbudo pogajalskemu krogu, ki se je leta 2001 začel v Dohi. "Ta nova politična energija je bila zelo potrebna," je dejal Lamy in poudaril, da je z današnjim dogovorom odpravljenih 60 odstotkov ovir na poti do uspešnega zaključka tega kroga pogajanj.

Protestniki v Hongkongu med zasedanjem WTO
Protestniki v Hongkongu med zasedanjem WTO FOTO: Reuters

Predlog sporazuma, ki so ga predstavniki ključnih držav članic WTO dosegli po celonočnih pogajanjih v t.i. zeleni sobi - tam se sestanejo le predstavniki 25 do 30 najpomembnejših svetovnih trgovinskih partneric -, med drugim poziva bogatejše države, da za najmanj 97 odstotkov proizvodov, ki jih izvaža 49 najrevnejših držav sveta, dovolijo brezcarinsko trgovanje, hkrati pa trgovanja ne omejijo s kvotami. Neoviran dostop izdelkov iz najmanj razvitih držav na trge drugih članic WTO naj bi sicer stopil v veljavo v letu 2008.

Večina držav sicer meni, da rezultati šestdnevnega srečanja niso tako dobri kot bi lahko bili, vendar pa se je ministrska konferenca WTO kljub temu izognila propadu.

Hkrati je osnutek sporazuma obdržal določilo, predlagano že v petek pozno zvečer predloženem osnutku sporazuma, da vse bogate države do leta 2006 ukinejo izvozne subvencije za bombaž. To je pomembna zmaga za zahodnoafriške pridelovalke bombaža, čeprav od ZDA niso uspele izsiliti dokončnega datuma za odpravo ameriških subvencij za bombaž, kar je bil sicer njihov glavni cilj.

Neoviran dostop za izdelke iz manj razvitih držav in napredek na področju bombaža sta tisti dve točki, ki naj bi upravičili namen sedanjega kroga pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine - njegov deklariran cilj je namreč izboljšanje položaja manj razvitih držav v svetovni trgovini - ter dokazali, da je WTO še vedno opravilno sposobna.

Brez napredka pri zniževanju carin za industrijske izdelke

Več tisoč protestnikov se je tudi danes zbralo na ulicah Hongkonga, kjer kažejo svoje nasprotovanje odprtju trgov za tujo konkurenco. Na mirnih demonstracijah so skandirali proti WTO in zahtevali izpustitev več 100 protestnikov, ki jih je policija priprla po sobotnih protestih. Policija ne poroča o morebitnih izgredih.

V zvezi z zniževanjem carin za industrijske izdelke in odpiranjem trga storitev članice WTO niso dosegle večjega napredka. Deklaracija tako poziva k hitrejšemu znižanju carin za nekmetijske izdelke, pri čemer pa vzpostavlja neposredno zvezo med temi znižanji in napredkom na področju kmetijstva. Revnejšim državam deklaracija pri tem priznava pravico do počasnejše liberalizacije, prav tako pa na področju storitev manj razvite države ne bodo rabile sprejemati novih zavez.

To ni pravi uspeh

Današnji preboj je vodja skupine G-20 - ta vključuje tudi Indijo in Kitajsko -, brazilski zunanji minister Celso Amorim sicer pozdravil, vendar pa je hkrati obžaloval tudi dejstvo, da države v razvoju niso uspele s svojim prvotnim predlogom, t.j. odpravo izvoznih subvencij do leta 2010. "Ampak sedaj imamo vsaj datum," je z ozirom na prejšnjo nepripravljenost EU za določitev konkretnih rokov za odpravo subvencij poudaril Amorim.

Protestniki so se znova podalo na pohod po ulicah Hongkonga, ki si še vedno ni opomogel po sobotnih protestih
Protestniki so se znova podalo na pohod po ulicah Hongkonga, ki si še vedno ni opomogel po sobotnih protestih FOTO: Reuters

Članice EU so sicer v petek potrdile finančno perspektivo za obdobje od leta 2007 do leta 2013, pri čemer so tudi potrdile, da bodo izdatki za instrumente skupne kmetijske politike (CAP) - sem spadajo tudi izvozne subvencije - v skladu s francosko-nemškim dogovorom iz leta 2002 ostali nespremenjeni do leta 2013. Najzgodnejši rok za reformo CAP in s tem tudi za odpravo subvencij je bilo zato leto 2013, v kar je EU po napornih pogajanjih v Hongkongu na koncu tudi privolila.

Osnutek sporazuma do leta 2013 predvideva tudi odpravo drugih izvoznih spodbud, ki imajo podoben učinek kot izvozne subvencije. To določilo je bilo v predlog sporazuma vključeno predvsem na zahtevo EU, ki v ameriških izvoznih kreditih in pomoči v hrani ter avstralskih in kanadskih državnih kmetijskih monopolih vidi prikrito subvencioniranje izvoza kmetijskih izdelkov iz teh držav.

Države članice WTO v Hongkongu kljub dolgim pogajanjem niso dosegle dogovora o konkretnih formulah ter zavezah o znižanju carinskih stopenj tako za kmetijske kot tudi industrijske izdelke. Osnutek sporazuma, ki ga mora potrditi še vseh 149 članic na plenarnem zasedanju, kot rok za dogovor o teh vprašanjih predvideva 30. april leta 2006.

Brezcarinsko trgovanje

Predlog sporazuma, ki so ga predstavniki ključnih držav članic WTO dosegli po celonočnih pogajanjih v t.i. zeleni sobi, med drugim poziva bogatejše države, da za najmanj 97 odstotkov proizvodov, ki jih izvaža 49 najrevnejših držav sveta, dovolijo brezcarinsko trgovanje, hkrati pa trgovanja ne omejijo s kvotami. Neoviran dostop izdelkov iz najmanj razvitih držav na trge drugih članic WTO naj bi sicer stopil v veljavo v letu 2008.

Hkrati je osnutek sporazuma obdržal določilo, predlagano že v petek pozno zvečer predloženem osnutku sporazuma, da vse bogate države do leta 2006 ukinejo izvozne subvencije za bombaž. To je pomembna zmaga za zahodnoafriške pridelovalke bombaža, čeprav od ZDA niso uspele izsiliti dokončnega datuma za odpravo ameriških subvencij za bombaž, kar je bil sicer njihov glavni cilj.

Neoviran dostop za izdelke iz manj razvitih držav in napredek na področju bombaža sta sicer tisti dve točki, ki naj bi upravičili namen sedanjega kroga pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine - njegov deklariran cilj je namreč izboljšanje položaja manj razvitih držav v svetovni trgovini - ter dokazali, da je WTO še vedno opravilno sposobna.

Nevladne organizacije nezadovoljne z deklaracijo

Številne organizacije, kritične do globalizacije, so zavrnile deklaracijo ministrske konference WTO kot protirazvojno in sovražno do okolja. Hkrati besedilu deklaracije še očitajo, da zadovoljuje predvsem interese bogatih držav, medtem ko ostaja državam v razvoju še vedno dolžan potrebnih reforme svetovne trgovine. "Več elektronskega odpada bo prenesenega v države v razvoju, več dreves v gozdovih bo uničenih in več rib bo izplenjenih iz oceana," je dejal strokovnjak organizacije Greenpeace za trgovino Daniel Mitter.

Iz mreže Attac so sporočili, da je rezultat pogajanja glede na prvotne načrte pravzaprav pozitiven, saj so sklenili le manjši del načrtovanega. "To je izredno negativno," je dejal koordinator mreže Attac Oliver Moldenhauer. Že zdavnaj napovedan konec kmetijskih izvoznih subvencij je prestavljen daleč naprej v prihodnost, vendar so morale države v razvoju sprejeti za njih neugodne usmeritve pri carinah in storitvah. Sicer pa se ne bi smeli slepiti glede tega, da imajo obstoječi sporazumi WTO še nadalje negativen vpliv na okolje, razvoj in socialno pravičnost.

Britanska nevladna organizacija Oxfam je besedilo označila za "izdajo razvojnih obljub kroga iz Dohe". Veliko bolj upošteva interese bogatih držav, kot držav v razvoju, najrevnejšim državam pa ostaja dolžan nujno potrebne reforme svetovne trgovine. Znova so se v ospredje prebili interesi bogatih držav, še poudarja Oxfam.

"Za države v razvoju so bili doseženi le minimalni uspehi, bilanca za okolje zgleda še slabše," so sporočili iz organizacije za varstvo narave WWF. Kmalu po vrhu konference o klimatskih spremembah v Montrealu ekološka vprašanja sploh niso igrala nobene vloge, je dejala strokovnjakinja WWF za kmetijstvo Tanja Draeger de Teran. "Pravila mednarodne trgovine imajo odločujoč vpliv ozračje in boj proti svetovni revščini," je še opozorila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20