Nekdanji hrvaški predsednik Stjepan Mesić je v mestu Zabok stopil pred tamkajšnje gimnazijce, ki so ga sprejeli z bučnim aplavzom. Spregovoril je o resnicah in zablodah, ki spremljajo vprašanja 2. svetovne vojne. Tako je mladim predaval o partizanih in ustaših, nacizmu, Titu in Neodvisni državi Hrvaški (NDH). Opozoril je na tista vprašanja, ki hrvaškemu narodu preprečujejo, da se neobremenjeno s preteklostjo napotijo na pot bodočnosti.
'Vemo, kdo so bili ustaši'
Mladi so njegovo predavanje spremljali z vso resnostjo, čeprav je bila tema zelo težka. Burno so ploskali, ko je Mesić spregovoril o pomembnosti, da vemo, kdo so bili ustaši. "Želijo nas prepričati, da so bili ustaši dobri, ker so bili Hrvati. Eden izmed poslancev v saboru je dejal, da so v Jasenovcu izvajali operete, in ne boste verjeli, ta človek je postal predsednik Ssabora (Nedjeljko Mihanović iz stranke HDZ, op. p.)," je dejal Mesić in požel aplavz. Mlade je pozval, naj iščejo relevantne vire, ki bodo obravnavali vprašanja partizanstva, ustaštva, fašizma in antifašizma. "Uporabljajte tudi internet, toda ne obiskujte spletne strani Črne legije (Crna legija oz. elitna enota ustaške vojske, katero nekateri posamezniki tudi dandanes častijo, op. p.)," je na nevarne pasti internetnih virov opozoril Mesić.
'Maščevanje je bilo neizogibno'
Dotaknil se je tudi za nekatere Hrvate še naprej boleče teme – križevega pota v Pliberk. "Ustaši so se leta 1945 umikali, saj so se želeli predati Angležem. Toda ti so bili mnenja, da se vojska mora predati tistim, zoper katere so se borili in se z njimi spopadali. Postali so žrtev maščevanja, toda to maščevanje je bilo neizogibno, saj so bili zločini, ki so jih ustaši zakrivili, tako grozljivi, da se mu ni bilo moč izogniti," je dejal in dodal, da ga velikokrat obtožujejo, da zločine različno obravnava, kar pa po njegovih besedah ni res.
Tezo, da je bilo maščevanje neizogibno, je podkrepil s primeri ustaških pokolov nedolžnih ljudi. Prav tako je omenil naprave, s katerimi so nacisti merili lobanje in nato z izračuni dokazovali, da so drugi narodi manjvredni. S tem naj bi imeli, tako so menili nacisti, konkretne dokaze, da imajo pravico izbrisati nekatere narode. "Morda vam to zveni kot slaba znanstvena fantastika, toda tako je bilo," je povedal mladim.
'Poglejmo resnici v oči'
Mesić je prav tako dejal, da ga nekateri napadajo zaradi njegovega mišljenja o Josipu Brozu Titu. "Tito je za mene zgodovinska osebnost, ki je ne moremo ločiti od antifašističnega gibanja, ki je primarno nepolitično gibanje in izraz želje, da bi bili svobodni. Če ne bi bilo tega gibanja, ki ga je vodil Tito in je bil po organizaciji unikaten v takratni Evropi, Hrvaške ne bi bilo, saj bi se po dogovoru zaveznikov na Jalti utopila v Kraljevini Jugoslaviji," meni Mesić.
Na vprašanje, kaj bi se nato zgodilo s hrvaškim narodom, je odgovoril, da je dovolj opozoriti na dejstvo, da je bil Draža Mihajlović obrambni minister kralja Petra. "Če Hrvati ne bi končali vojne na strani zmagovalcev, bi bili le zgodovinsko dejstvo, tako kot Iliri, Tračani ali pa Kelti," je razložil in dodal, da moramo pogledati resnici v oči. "Zločini so se zgodili, toda to ne spremeni karakterja antifašizma. Republika Hrvaška je ustvarjena v Narodnem osvobodilnem boju (NOB), branili pa smo jo v Osamosvojitveni vojni," je dejal nekdanji hrvaški predsednik.
"Šele takrat, ko bomo razčistili z neresnicami in zgodovinskim revizionizmom, ki ga najbolje orišejo nekateri naši učbeniki za zgodovino od devetdesetih let naprej, se bomo lahko obrnili k sedanjosti in prihodnosti," je gimnazijcem razložil Mesić.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.