Iz prestolnice EU se že vse od petka vrstijo pozivi, naj Britanci čim prej aktivirajo člen 50. Da pričakuje, da se bodo na Otoku izrekli o svojem položaju v EU, je danes ponovil tudi šef Evropske komisije Jean Claude Juncker.
Nizozemski predstavnik Jeanine Hennis-Plasschaert pa je dejal, da podaljševanje negotovosti nikomur ne koristi.
Tudi Evropski parlament je danes pozval Veliko Britanijo, naj takoj sproži ločitveni proces z Evropsko unijo. Resolucijo, ki so jo predlagale največje politične skupine, je podprlo 395 poslancev, 200 jih je bilo proti, 71 pa se jih je vzdržalo.
Parlament pričakuje, da bo britanski premier David Cameron o izidu referenduma uradno obvestil Evropski Svet, ki bo zasedal danes in v sredo, ter da se bo s tem obvestilom začel tudi postopek izstopa, je pozval Evropski parlament.
Da bi Cameron to sporočil že danes, je malo verjetno. A v Bruslju ob pozivih k čimprejšnji sprožitvi tega procesa opozarjajo, da pred tem ne bo nobenih predhodnih formalnih ali neformalnih pogovorov o tem. To je danes potrdila tudi nemška kanclerka Angela Merkel.
Velika Britanija "ne more pričakovati enakih privilegijev, kot jih je imela doslej", je dejala v nagovoru bundestaga v Berlinu. "Kdor zapusti družino, ne more pričakovati enakih privilegijev, kot jih je imel doslej, ne da bi nosil tudi obveznosti."
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk pa je danes dejal, da je na britanski vladi, da sproži postopek glede izstopa Velike Britanije iz EU. Tudi on je zatrdil, da je Evropa pripravljena ta proces začeti takoj. Voditeljem EU bo predlagal, da bi se septembra sestali na neformalnem vrhu, na katerem bi po britanski odločitvi za izstop govorili o prihodnosti EU.
O brexitu bodo predsedniki držav in vlad članic sicer govorili že ob drevišnji delovni večerji, ko naj bi Cameron ostale voditelje, med njimi premierja Mira Cerarja, seznanil z razmerami v Veliki Britaniji in morda tudi že predstavil svoje videnje nadaljnjih korakov.
Cerar sicer meni, da je pomembno, da ne dramatiziramo in da ostanemo v Evropski uniji enotni. Obenem pričakuje, da bo britanska vlada čimprej objavila namero o izstopu, na podlagi katere bi lahko stekel postopek razdruževanja. Premier še meni, da je treba z Veliko Britanijo ohraniti normalne, konstruktivne odnose.
Potrebujejo dopust ali sploh nimajo načrta?
Nasprotno kot voditeljem EU pa se Cameronu ne mudi in želi odločitev o načinu izstopanja prepustiti nasledniku. Medtem se na Otoku vse bolj sprašujejo, ali načrt za Veliko Britanijo po brexitu sploh obstaja. Veliko konkretnega namreč ni slišati, kot poroča izstopu izjemno naklonjeni Daily Mail, pa je celo šef kampanje Matthew Elliot dejal, da zagovorniki izstopa "najprej potrebujejo dopust, šele potem se bodo lahko ukvarjali z Veliko Britanijo, ki ne bo del EU".
V parlamentu tudi Farage
V poslanskih klopeh je sedel tudi poslanec iz Velike Britanije Nigel Farage, ki je bil na čelu kampanje za izstop Velike Britanije iz EU. Juncker se je med govorom obrnil k njemu in začudeno vprašal, zakaj je tukaj.
"Borite se za izstop, zakaj ste tukaj?" je vprašal Juncker, Farage pa mu je odgovoril, da mu je "v užitek".
Farage, vodja evroskeptične Stranke za neodvisnost Velike Britanije (UKIP), je nato ob zmrdovanju evropskih poslancev dejal, naj se zamislijo, kdo se zdaj smeje zadnji. "To ni smešno. Ko sem prišel pred 17 leti sem in sem vam napovedal, da želim voditi kampanjo za izhod Velike Britanije iz EU, ste se mi vsi smejali. Zdaj se ne smejete," je dejal Farage.
Dejal je še, da je EU zdaj "v fazi zanikanja" glede svojih ambicij ustvarjanja enotne Evrope, od katere da volivci trumoma bežijo. "Vsilili ste jim politično unijo in ko so vam Nizozemci in Francozi leta 2005 obrnili hrbet, ste jih ignorirali in jim preko stranskih vrat vsilili lizbonsko pogodbo," je dejal.
Kdaj bo znan naslednik Camerona?
Naslednik Camerona na čelu britanske vlade bo znan 9. septembra, potem ko bodo kandidati najkasneje do četrtka vložili nominacije, je danes sporočila njegova konservativna stranka.
Odbor stranke, pristojen za volitve strankarskega vodstva, je sicer v ponedeljek kot datum objave novega premierja predlagal 2. september. Sedaj so ta datum zamaknili. Kandidature bodo sicer lahko začeli vlagati v sredo.
ZN pozval Veliko Britanijo k ustavitvi ksenofobije po referendumu
Britanske oblasti morajo nujno ustaviti ksenofobne zločine iz sovraštva, o katerih poročajo po referendumu o usodi članstva v EU minuli četrtek, je danes dejal visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice Zeid al Husein.
"Globoko sem zaskrbljen zaradi napadov na pripadnike manjšinskih skupnosti in tuje državljane v Veliki Britaniji v zadnjih dneh," je dejal v Ženevi. Politiki, ki so se zavzemali za odhod iz unije, so v kampanji med drugim obljubljali omejitev priseljevanja.
KOMENTARJI (371)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.