Nekdanji guverner Massachusettsa Mitt Romney je v skladu z napovedmi anket opravičil vlogo favorita in zmagal na torkovih volitvah za izbiro predsedniškega kandidata republikancev na Floridi. Drugi je bil Newt Gingrich, za njim pa še Rick Santorum in Ron Paul. Na Floridi je štela le zmaga, saj samo ta prinaša vseh 50 delegatskih glasov za nacionalno konvencijo stranke, ki bo v Tampi konec avgusta.
Romney, ki si je za zmagoviti govor pred podporniki namesto vsakdanje srajce in kavbojk nadel obleko in kravato, je republikanski konkurenci na kratko čestital, nato pa začel kritizirati ameriškega predsednika Baracka Obamo. Demokratom, ki upajo, da se bodo republikanci zaradi negativne kampanje med seboj razdelili, je sporočil, da jih bo tekmovanje pripravilo na zmago. Navedel je svoje poslovne in druge izkušnje ter obljubil, da bo znižal davke, uravnotežil proračun in utrdil vojsko ter popeljal ZDA v novo obdobje blaginje.
Podporniki drugouvrščenega Gingricha so imeli pripravljene transparente z napisom "Ostaja še 46 držav", kjer volivci še niso povedali svojega mnenja. Kandidat je obljubil, da bo ostal v tekmi do konca. To bo dosegel s pomočjo ljudstva, ki bo premagalo moč denarja. Letošnje predsedniške volitve je opredelil kot najpomembnejše v zgodovini ZDA, ker bi Obamova ponovna izvolitev pomenila katastrofo. Sam pa bo odpravil zdravstveno reformo, ukinil financiranje splava v tujini in ustavil vojno proti katoliški in drugim veram, ki naj bi jo začel Obama, ki pa o tem skupaj z večino Američanov sicer ne ve nič.
Tekma se nadaljuje
Republikanska tekma za izbiro nasprotnika Obami na splošnih volitvah novembra letos se sicer nadaljuje. Za končno zmago je potrebnih 1144 glasov delegatov.
Republikanci in demokrati imajo za strankarske volitve po državah različne načine razdeljevanja delegatskih glasov in sistem je dovolj zapleten, da ga niso rešili niti ameriški mediji, ki vsak po svoje seštevajo razdeljene delegate. Glede na to, koliko delegatov je bilo dejansko, jih ima Romney po zmagi na Floridi šele 59, Gingrich 23, Paul tri in Santorum ne glede na zmago v Iowi nič, ker tam delegati še niso razdeljeni, strankarska zborovanja pa so bila bolj ali manj lepotno tekmovanje.
Februarja bo le eno televizijsko soočenje med kandidati, in sicer v Arizoni. Najprej bodo 4. februarja strankarska zborovanja v Nevadi. Isti dan se začnejo zborovanja v državi Maine, ki se bodo končala šele 11. februarja. Nato bodo 7. februarja volitve v Missouriju in strankarska zborovanja v Koloradu in Minnesoti. Na koncu pa bodo 28. februarja še volitve v Arizoni in Michiganu. Romney ima spet prednost, ker je v Nevadi, Arizoni in Koloradu precej mormonov, ki ga bodo organizirano podprli in mu nakazali denar. Volitve bodo tudi v Michiganu, ki je Romneyjev teren, saj je bil njegov oče tam guverner.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.