Voditelji Francije, Nemčije, ZDA in Velike Britanije so v skupni izjavi obsodili napad z živčnim strupom v Veliki Britaniji. Prepričani so, da ni nobene "alternativne verjetne razlage", kot je ta, da za napadom stoji Rusija. Kot so poudarili, je šlo za "prvi napad z živčnim strupom v Evropi od druge svetovne vojne" in ga dojemajo kot napad na britansko suverenost.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da bo tudi Francija v prihodnjih dneh uvedla ukrepe proti Rusiji. "Velika Britanija od začetka tedna podrobno seznanja Francijo z dokazi, ki so jih zbrali britanski preiskovalci in kažejo na rusko odgovornost za napad," so sporočili iz Macronovega urada.
Britanska premierka Theresa May je sicer danes prvič obiskala Salisbury, kraj, kjer se je 4. marca zgodil napad. "Prepričani smo, da je Rusija kriva za ta brezsramen in podel napad," je dejala. Srečala naj bi se s predstavniki javnosti, podjetij, reševalne službe in policije.
Velika Britanija je po tem, ko se je izvedelo, da sta bila Sergej Skripalov in njegova hčerka Julia zastrupljena z novičokom – živčnim strupom, ki so ga izdelali v Sovjetski zvezi – sklenila, da iz države izžene 23 ruskih diplomatov in prekine vse diplomatske stike z Rusijo na najvišji ravni. London se je za izgon diplomatov odločil, ker Moskva ni želela pojasniti napada z živčnim strupom. Rusija namreč ves čas zanika vpletenost v dogodek.
Povračilni ukrep: Tudi Rusija bo kmalu izgnala britanske diplomate
Rusija je danes sporočila, da bo na izgon ruskih diplomatov iz Velike Britanije odgovorila z izgonom britanskih diplomatov. To se bo po besedah ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova zgodilo kmalu.
"Za nas je stališče britanske strani absolutno neodgovorno," je danes dejal tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov. Napovedal je, da bodo povračilni ukrepi sledili kmalu in da se bo predsednik Vladimir Putin odločil za možnost, ki bo najbolj ustrezala ruskim interesom.
Tudi zunanji minister Lavrov je napovedal, da bo do izgona britanskih diplomatov prišlo kmalu, obtožbe britanske premierke Therese May na račun Rusije pa je označil za "nore".
Lavrov je še dejal, da je britanska vlada tako pristopila k temu primeru zaradi težav, ki jih ima z brexitom.
Velika Britanija bo po zastrupitvi vohuna investirala v obrambo pred kemičnim orožjem
Britanski obrambni minister Gavin Williamson je danes napovedal, da bo Velika Britanija investirala 48 milijonov funtov (54 milijonov evrov) v novi center za obrambo pred kemičnim orožjem in cepila več tisoč vojakov proti antraksu. Ukrepe je napovedal v luči zastrupitve bivšega ruskega vohuna Sergeja Skripala z živčnim strupom.
Williamson je dejal, da bodo novi center za obrambo pred kemičnim orožjem vzpostavili v obstoječem laboratoriju v vojaškem oporišču Porton Down, kjer so analizirali živčni strup, s katerim sta bila 4. marca zastrupljena bivši dvojni vohun in njegova hčerka Julija.
Salisbury se je spremenil v prizorišče kaznivega dejanja
66-letnega Skripala in njegovo 33-letno hčer Julijo so 4. marca našli nezavestna na klopi v parku v Salisburyju na jugu Anglije. Oba sta še vedno v kritičnem stanju.
Po napadu so posamezne dele Salisburyja spremenili v prizorišče kaznivega dejanja. Strokovnjaki v zaščitnih oblačilih jemljejo vzorce na krajih, kjer sta se zadrževala Skripal in njegova hčerka, preden so ju našli nezavestna na klopi v parku.
V policijski preiskavi sodeluje tudi skoraj 200 vojakov. Pristojni so ljudi, ki so se v času napada zadrževali na tem območju, pozvali, naj operejo svoja oblačila.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.