London in Bruselj sta našla kompromis o brexitu, je sporočil predsednik Evropske komisije Jean Claude Juncker po srečanju z britansko premierko Thereso May.
Preboj v pogajanjih je prišel po tem, ko je dolgo kazalo, da sta strani že skoraj brezupno vsaka na svojem bregu.
Strani sta tako našli dogovor tudi o treh ključnih izzivih oziroma prednostnih ločitvenih vprašanjih - pravicah državljanov, irski meji in stroških ločitve.
Velika Britanija naj bi po prvih informacijah EU za 'odcepitev' tako plačala 44,12 milijard evrov, poroča The Spectator. Downing Street pa je sporočil, da naj bo ob odhodu iz EU za finančno poravnavo plačala med 40 do 45 milijard evrov (35 in 39 milijard funtov).
Po navedbah britanskih predstavnikov številka vključuje redna plačila v evropski proračun do leta 2020, obljubljene prispevke, ki še morajo biti vplačani, ter plačila za pokojnine evropskih uradnikov.
Dokončno odločitev bodo voditelji sicer sprejeli prihodnji petek. Če bodo potrdili oceno komisije, da je dosežen zadosten napredek glede pravic državljanov, finančne poravnave in vprašanja meje na irskem otoku, se lahko začne druga faza pogajanj, pogovori o prihodnjih odnosih.
Britanske premeirka Theresa May je za AP zjutraj dejala, da sporazum zagotavlja pravice trem milijonom evropskih državljanov na Otoku, finančni del sporazuma naj bi bil "pošten do britanskih davkoplačevalcev", prav tako pa med Irsko in Severno Irsko ne bo "trde meje".
Tusk: Ločevanje je vselej težko, a najtežji izziv šele prihaja
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je kmalu po srečanju Junckerja in Mayeve sporočil, da je voditeljem že poslal predlog osnutka smernic, ki jih bodo sprejeli prihodnji teden.
Tusk predlaga takojšen začetek pogajanj o prehodnem obdobju. Mayeva je v Firencah izrazila željo po dveletnem prehodnem obdobju po izstopu iz unije in do sklenitve sporazuma o prihodnjih odnosih, v katerem bi Združeno kraljestvo ostalo del notranjega trga in carinske unije.
To naj bi bilo po Tuskovih besedah mogoče pod določenimi pogoji: da Britanija spoštuje celotni pravni red EU, tudi novo zakonodajo, da spoštuje proračunske zaveze in da sprejme sodni nadzor.
Poleg tega Tusk predlaga začetek pogovorov z Britanijo, v katerih naj bi ta pojasnila svojo vizijo prihodnjih odnosov. "Potrebujemo več jasnosti o tem, kako Združeno kraljestvo vidi prihodnje odnose po odhodu," je poudaril Tusk.
Tusk je preboj opisal kot "osebni uspeh" Mayeve ter poudaril, da je ločevanje vselej težko, še veliko težje pa je ločevanje in obenem vzpostavljanje novega odnosa. Opozoril je tudi, da najtežji izziv šele prihaja.
Na Irskem zadovoljni
Irski premier Leo Varadkar je pozdravil doseženi dogovor. Dosežek je označil za "konec začetka", hkrati pa opozoril, da bo še naprej zelo pozoren na potek pogajanj.
"To še ni konec, je pa konec začetka. Še naprej bomo zelo pozorni tudi v drugi fazi pogajanj," je dejal Varadkar.
"V prvi fazi pogajanj smo dosegli vse, kar smo si zadali. Imamo zagotovila in garancije, ki jih potrebujemo od Velike Britanije," je dodal.
Z dogovorom je zadovoljen tudi irski zunanji minister Simon Coveney, ki je dejal, da bo dogovor z Londonom polno spoštoval velikonočni dogovor iz leta 1998, s katerim se je končal tri desetletja dolg konflikt med katoliki in protestanti na Severnem Irskem. Coveney je dogovor glede brexita označil za "zelo dober rezultat za vse na irskem otoku".
Erjavec pozdravil dogovor
Tudi zunanji minister Karl Erjavec je pozdravil dogovor med Veliko Britanijo in Evropsko komisijo glede brexita.
Kot je dejal na novinarski konferenci v Ljubljani, iz prvih informacij izhaja, da je prišlo do dogovora, ki bo podlaga za pogovore o prihodnjem sodelovanju med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom.
Izrazil je pričakovanje, da bo Evropski svet sprejel določene sklepe, če bo potrdil dogovorjeno, pa se bo začela druga faza, v kateri bosta stani določili obliko sodelovanja med EU in Veliko Britanijo.
Tukaj so možni različni modeli sodelovanja, Slovenija pa zagovarja tesno sodelovanje med unijo in Veliko Britanijo tudi po njenem izstopu iz povezave, je dejal zunanji minister.
Erjavec meni, da imamo dovolj skupnih interesov za prihodnje sodelovanje ne glede na odhod Velike Britanije, zlasti na področju varnosti in obrambe. Velika Britanija je namreč zelo pomembna za varnost in obrambo EU, je dodal.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.